ILUSTRAČNÍ FOTO - Autonapůl

Rozšíření flotily sdílených aut napříč republikou, vůz sdílený výhradně lidmi v novém developmentu nebo pilotní projekt carsharingu v menším městě – to jsou novinky, které ještě před koncem roku se svými partnery spouští první český carsharing Autonapůl.

»Prozatímní letošní čísla naznačují, že už třetí rok v řadě skončíme v zisku, zároveň jsme zahájili projekt rekapitalizace předchozích ztrát, což nám uvolnilo ruce pro přípravu zcela nových projektů. První novinkou je model spolupráce s obcemi a městy s řádově jednotkami tisíc obyvatel, což je velikost, která obvykle není pro carsharingové provozovatele atraktivní. V našem byznysmodelu nastaveném pro menší města na sdílení vydělají jak místní instituce, tak obyvatelé,« popisuje základní kontury spolupráce ředitel Autonapůl Michal Šimoník.

Podle jeho slov zároveň zůstává Autonapůl věrné základní myšlence carsharingu, který má pomoci snížit množství aut z přeplněných městských ulic díky vysokému dennímu využití aut. Jako svůj hlavní benefit vidí dvacetileté zkušenosti se sdílením aut od velikosti komunity několika rodin po službu nabízenou v největších městech v zemi.

»Jen pro srovnání, naše auta jsou využita i přes 40 % času, kdežto soukromě vlastněné vozy slouží svému účelu jen 5 % dne, v 95 % času jen zabírají prostor. Úsporu místa proto chceme nabídnout nejen statisícovým sídlům, ale i menším obcím nebo dokonce na úrovni jasně ohraničené komunity konkrétního developmentu. S námi získají obce i developeři řešení na míru, kdy máme ustálený systém sdílecí platformy i zajištění servisu a všech služeb, které jsou s provozem sdílených aut neoddělitelně spojené,« vysvětluje spoluzakladatel Autonapůl Stanislav Kutáček.

Kromě toho se vedení skutečně šetrného carsharingu rozhodlo vyjít vstříc poptávce po stylovějších vozech z žádané kategorie crossoverů.

Carsharing nabízí vhodné a výhodné řešení pro ty, kdo potřebují auto spíše nepravidelně a vědí, že za rok ujedou do zhruba deseti tisíc kilometrů. Představuje nezávazný způsob, jak řešit vlastní mobilitu, zároveň šetří veřejný prostor od aut, která by většinu času jen zabírala parkovací místa. Sdílená auta totiž využívají uživatelé Autonapůl okolo 40 % času každého dne, kdežto auta v soukromém vlastnictví jezdí průměrně jen 5 % času.

Autonapůl provozuje po celé republice flotilu necelých sto sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů, přes úsporná rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně Tesly 3. Působí v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě a Olomouci. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz – například cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here