Home Zahraničí Šéf OSN podpořil vytvoření kontrolního orgánu pro umělou inteligenci

Šéf OSN podpořil vytvoření kontrolního orgánu pro umělou inteligenci

Generální tajemník OSN Antonio Guterres (vpravo) hovoří na tiskové konferenci v sídle OSN v New Yorku, 12. června 2023. FOTO - Xinhua/Xie E

Generální tajemník OSN Antonio Guterres v pondělí vyjádřil podporu zřízení instituce pro dohled nad umělou inteligencí podobné Mezinárodní agentuře pro atomovou energii.

»Mým záměrem je vytvořit poradní orgán na vysoké úrovni pro umělou inteligenci, který by seriózně připravoval různé druhy iniciativ, jež budeme moci přijmout… Byl bych nakloněn myšlence, že bychom mohli mít orgán pro umělou inteligenci, agenturu, která by se, řekl bych, inspirovala tím, čím je dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii,« řekl nejvyšší představitel OSN na tiskové konferenci v sídle OSN v New Yorku.

Guterres zdůraznil, že je třeba řešit značné škody způsobené digitálními platformami plnými dezinformací, jakož i obavy z pokroku v oblasti umělé inteligence, a jako řešení navrhl mezinárodní etický kodex.

Šéf OSN sice uznal, že poplašné sirény v souvislosti s umělou inteligencí jsou »ohlušující«, ale zdůraznil, že by neměly odvádět pozornost od existujících hrozeb způsobovaných digitálními technologiemi. »Nesmějí odvádět pozornost od škod, které digitální technologie již našemu světu působí,« řekl.

Guterres zdůraznil vážné globální škody způsobené šířením nenávisti a lží v digitálním prostoru a poznamenal, že »šíření nenávisti a lží v digitálním prostoru nyní způsobuje vážné celosvětové problémy«.

Dále zdůraznil, že »nyní přispívá ke konfliktům, smrti a ničení. Nyní ohrožuje demokracii a lidská práva«.

S výhledem do budoucna Guterres odhalil, že v rámci příprav na nadcházející »Summit budoucnosti« OSN, který je naplánován na příští rok, se připravuje Etický kodex OSN pro integritu informací na digitálních platformách.

»Inzerenti – kteří jsou hluboce zapojeni do monetizace a šíření škodlivého obsahu – by měli převzít odpovědnost za dopady svých činů,« poznamenal Guterres.

Šéf OSN dále zdůraznil, že »dezinformace a nenávist by se neměly maximálně zviditelňovat a přinášet masivní zisky«.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here