Home Pel mel Kultura Senior Prix: Dana Syslová, Jaroslava Obermaierová nebo Petr Novotný

Senior Prix: Dana Syslová, Jaroslava Obermaierová nebo Petr Novotný

FOTO - Facebook

Ocenění Senior Prix za celoživotní uměleckou činnost dnes v pražském Divadle Na Fidlovačce obdrželi od Nadace Život umělce mimo jiné zpěvačka Hana Ulrychová, houslista Václav Hudeček, hudební kritik Jiří Černý nebo herec a tanečník Vlastimil Harapes.

»Ceny jsou naprosto výjimečné v tom, že oceňují umělce napříč celým spektrem oborů. Nejsou mezi nimi činěny rozdíly,« řekl předseda správní rady nadace Oldřich Smola.

Na návrh Asociace hudebních umělců a vědců obdrželi letos vedle Hudečka ocenění kytarista Lubomír Brabec a Eva Franců, violista Miroslav Sehnoutka a zpěvák a cembalista Petr Šefl. Od Unie orchestrálních hudebníků ČR získali ocenění houslistka Bohumila Petříková, hornista Václav Čurda, klarinetista Petr Kašpar, hudebník Miroslav Šnajdr, člen operního sboru a asistent režie Jan Štěch, kontrabasista František Zelenka a hobojista Josef Židek.

Na návrh Svazu autorů a interpretů se dostalo ocenění skladatelce a textařce Zuzaně Michnové, zpěvačce Haně Ulrychové, folkovému písničkáři Vojtěchu Kiďákovi Tomáškovi a divadelníku, herci a zpěvákovi Františku Zacharníkovi.

Ve výběru Unie profesionálních zpěváků se objevili sopranistky Květoslava Němečková a Eva Krčková, zpěvačka Hana Petříková a tenoristé Jiří Honus a Ivan Tyrlík. Laureáty ceny za Umělecké sdružení ARTES se stali herec a trumpetista Ladislav Gerendáš, bavič Petr Novotný, kytarista a zpěvák Michal Prokop, hudební publicista Miloš Skalka a trumpetista Jan Slabák. »V páté třídě jsem dostal poznámku, že o přestávce kokrhám. Později jsem si uvědomil, že to byl první krok na mé trnité cestě k umění, která mě dovedla až sem,« rozesmál přítomné Gerendáš.

Herecká asociace za celoživotní uměleckou činnost ocenila mezzosopranistku Helenu Cihelkovou, herce Danielu Kolářovou, Zdenu Herfortovou, Jaroslavu Obermaierovou, Danu Syslovou, Rudolfa Leitnera a Pavla Pavlovského.

Senior Prix Nadace Život umělce každoročně uděluje hercům, tanečníkům, operním, populárním i sborovým zpěvákům, orchestrálním i sólovým umělcům. Nominace navrhují profesní organizace, které jsou zřizovateli nadace. V minulých letech si ocenění převzali třeba Libuše Švormová, Stella Zázvorková, Josef Abrhám, Lubomír Lipský, Hana Zagorová nebo Waldemar Matuška.

Nadace Život umělce byla založena v červnu roku 1992. Jejím hlavním cílem je všestranná aktivní podpora výkonných umělců a širokého spektra umělecké jevištní tvorby. Od koncertů přes divadelní inscenace až po taneční představení. Mezi činnosti nadace patří také starost o výkonné umělce v seniorském věku.

(zmk)

Předchozí článekPři rozsáhlém požáru v centru Moskvy zahynulo pět lidí
Další článekBBC neodvysílala zahájení MS. Roztrhala produkt, který hodlá vysílat, míní Guardian

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here