Home Zahraničí Duda: Ukrajina se chová jako tonoucí, který může stáhnout do hlubin své...

Duda: Ukrajina se chová jako tonoucí, který může stáhnout do hlubin své zachránce

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Setkání prezidentů Polska a Ukrajiny v New Yorku na Valném shromáždění OSN bylo zrušeno, napsal polský list Rzeczpospolita. Podle polského prezidenta se Ukrajina chová jako tonoucí, který může táhnout svého zachránce do hlubin.

Během 78. zasedání Valného shromáždění OSN mělo dojít k setkání mezi Volodymyrem Zelenským a Andrzejem Dudou. Prezident Polské republiky však oznámil, že schůzka vypadla z programu oficiálně z důvodu posunutí hodin zasedání. »Bylo by dobré, kdyby si Ukrajina vzpomněla, že od nás dostává pomoc, a nezapomněla, že jsme také tranzitní zemí z a na Ukrajinu,« řekl Duda.

Polský prezident pak v komentáři k otázce vývozu obilí přirovnal Ukrajinu k »tonoucímu, který se chytá všeho, co může, a je schopen za sebou táhnout zachránce«.

»Máme tak trochu co do činění s tonoucím. Každý, kdo se někdy podílel na záchraně tonoucího, ví, že tonoucí je nesmírně nebezpečný, že může táhnout do hlubin. Trochu to připomíná situaci mezi Polskem a Ukrajinou. Musíme jednat tak, abychom se ochránili před škodami, které nám způsobí, protože pokud nám topící se člověk ublíží a utopí nás, nedostane se mu pomoci,« řekl Duda.

Po oznámení rozhodnutí Evropské komise zrušit embargo na dovoz ukrajinského obilí šéf polské vlády prohlásil, že Polsko přesto embargo zachová. »Nebudeme poslouchat Berlín, protože je to v zájmu polského zemědělce,« prohlásil premiér Mateusz Morawiecki.

Schůzka tak byla významná v kontextu roztržky mezi Polskem a Ukrajinou kvůli jednostranně prodlouženému embargu na ukrajinské obiloviny ze strany vlády ve Varšavě. Vzhledem k posledním událostem tak mělo být jedním z témat jednání polské embargo na zemědělské produkty z Ukrajiny a ukrajinská stížnost k WTO, stejně jako uzavření ukrajinských hranic pro polskou zeleninu a ovoce. Ukrajina totiž v nejbližších dnech zavede embargo na dovoz cibule, rajčat, zelí a jablek, řekl listu Rzeczpospolita Taras Kaczka, náměstek ministra hospodářství a obchodu.

Maďarsko a Slovensko následovaly kroky Polska, zatímco Rumunsko a Chorvatsko zvažují prodloužení embarga.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here