Home Domácí Ševčík: Není možné narušovat svobodu slova. Všechny rektorovy požadavky jsem splnil!

Ševčík: Není možné narušovat svobodu slova. Všechny rektorovy požadavky jsem splnil!

FOTO - Národohospodářská fakulta VŠE

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík se pozastavuje nad tím, jak se v České republice začíná omezovat svoboda slova. Uvedl to na dotaz iportaL24.cz, když okomentoval poslední dění na fakultě. Své postoje obhajoval před kolegy i před studenty, ale jaký bude další postup, sám netuší.

Ševčíkova kauza vznikla poté, co byl vyfocen v davu před Národním muzeem po sobotní akci Česko proti bídě. Pár stovek lidí se po skončení demonstrace dožadovalo sundání ukrajinské vlajky z české národní památky a následně se část z nich stala obětí policejního zásahu. Ševčík se označuje za »nenásilného člověka« a potvrzuje, že šel jen pomáhat zraněnému. Rektor VŠE nicméně vyzval Ševčíka k rezignaci a ve středu kolem poledne za jeho odvolání demonstrovalo několik desítek studentů před budovou školy.

Následně ještě tentýž den večer svolal rektor na čtvrteční odpoledne setkání učitelů a zaměstnanců, na kterém byl i zástupce šéfa akademického senátu. »Vysvětlil jsem svůj postoj. Řekl jsem, že jsem splnil pokyny, které mi rektor dal. Nikdo z učitelů proti mně nevystoupil,« popsal pro náš web průběh včerejšího odpoledního jednání Ševčík. Následně od 18 hodin absolvoval setkání se studenty, které skončilo těsně před devátou večerní. »Byli tam studenti nejen z naší fakulty, nevím, jak se tam dostali. Uznal jsem, že občas používám expresivnější výrazy, ale jinak proběhla diskuse zcela konstruktivně,« řekl Ševčík.

Pro iportaL24.cz zopakoval, že splnil všechny pokyny, které mu rektor dával. »Nejsem v žádné politické straně. Byl jsem ekonomickým expertem Trikolory, přestal jsem. Na konci prázdnin jsem se rozhodoval, jestli vystoupit na demonstracích na Václavském náměstí. Když se vláda chovala, jak se chovala, šel jsem tam. Promluvil jsem jednou, promluvil jsem podruhé. Rektorovi se to nelíbilo a na jeho nátlak jsem ustoupil a více tam nevystupoval. Nelíbilo se mu, že jsem byl uveden na webových stránách Česká republika na 1. místě, a tak jsem požádal, aby mě vyškrtli, což se i stalo. Od té doby jsem nikde nemluvil ani nepodepsal žádnou petici. Podmínky, jak mi je rektor předkládal, jsem dodržel. A že řeknu nějaké expresivní slovo do médií? To se občas stane,« připojil pro iportaL24.cz Ševčík a dotkl se toho, že existuje svoboda slova, ale ta se zdá být nyní omezována.

»Není možné narušovat svobodu slova. Přece nemohu kvůli chybným rozhodnutím exekutivy mlčet. Mnohá opatření jsou absolutně chybná, a kdo jiný by na to měl upozorňovat než právě zástupci Národohospodářské fakulty. Měl by to dělat rektor Vysoké školy ekonomické sám a nebo být rád, že to děláme za něj,« připojil Ševčík.

Je přesvědčen, že by měl zůstat děkanem a rezignovat sám nehodlá, ačkoli o tom některá média takto spekulovala. Odvolat Ševčíka může akademický senát Národohospodářské fakulty, který je podle všeho děkanovi nakloněn. Pokud tedy na tzv. malém senátu nepadne souhlasné rozhodnutí, musí spoléhat rektor na souhlas tzv. velkého senátu, tedy akademického senátu celé VŠE. K odvolání může dojít v momentě, kdy děkan neplní své povinnosti nebo poškozuje závažnými způsoby zájmy školy nebo své fakulty.

»Bylo by smutné, kdybych skončil ve funkci děkana kvůli jednomu lživému článku. Kdybych měl odstoupit, protože jsem pomáhal zraněnému člověku. A autora toho článku budu žalovat za lživé výroky,« upozornil Ševčík.

I k němu se dostalo video, které koluje po internetu a lidé si ho rozesílají ve velkém. V pořadu Jiřího Havla Paralelne.cz vystoupil živnostník Karel Kočí, kterého policisté před Národním muzeem brutálně zmlátili, ačkoli jen stál v klidném davu. V rozhovoru jsou použity i amatérské videozáznamy z incidentu, které potvrzují to, co přednesla na středeční tiskové konferenci strana PRO. Totiž že policisté vnikli na příkaz velitele do poklidně stojícího davu a tam si podle neznámého klíče vybrali lidi, do nichž kopali a které mlátili pěstmi, aby pak následně nikoho z nich nezajistili. Jedním ze zmlácených byl i Karel Kočí, z něhož tekla krev a který se rozhodl zachránit skokem ze schodů, vedoucích k muzeu, o patro níže. Tam ho potkal kolemjdoucí Ševčík, vydal se mu na pomoc a žádal velitele zásahu o vysvětlenou. »Ano, i já jsem to video dostal. A přesně tak to bylo! Dotvrzuje to, co jsem říkal od začátku. Každé moje slovo! Všichni si mohou udělat obrázek,« řekl Ševčik.

Na podporu děkana Ševčíka vznikl otevřený dopis rektoru Dvořákovi »Nechte učit Ševčíka«, který už podepsalo mnoho osobností. Mezi prvními tak učinil a znění zveřejnil prezidentský kandidát a poslanec Jaroslav Bašta (SPD), dále třeba poslanec SPD Jiří Kobza, ústavní právník Zdeněk Koudelka, publicista Michal Semín, šéfka Trikolory Zuzana Majerová a 1. místopředseda Petr Štěpánek, energetici Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, primář Zdravotnické záchranné služby Marek Obrtel, vědecký pracovník a vysokoškolský pedagog Jaroslav Turánek, bývalý pedagog na VŠE Radim Valenčík, absolvent VŠE Jaroslav Bažant, spisovatel a publicista Petr Hájek nebo předseda PRO Jindřich Rajchl. »Jsme pohoršeni tím, že místo abyste se jej jako svého kolegy zastal, využíváte lživých a manipulativních mediálních výstupů k jeho další diskreditaci. Máte výjimečnou příležitost prokázat, že i vám je návrat České republiky k totalitním praktikám cizí. Pokud ji nevyužijete, i my budeme žádat rezignaci. Nikoli však děkana Ševčíka, ale vaši,« napsali Dvořákovi.

Strana PRO se tomuto tématu věnovala i na středeční tiskové konferenci v Praze, kde odmítla spojovat incident u Národního muzea s celonárodním setkáním Česko proti bídě, které organizovala. »Docent Ševčík je bezdůvodně terčem napadání. Máme záběry, v nichž se dožaduje komunikace s velitelem zásahu a je bezohledně přimáčknut. Jak je možné, že tady někdo útočí na děkana VŠE. Vysoce postavený akademik se dočká pozvání na kobereček k rektorovi, aby vysvětlil svou účast na nějaké akci, nebo odstoupil. Děkan nemůže projevit svůj občanský názor? Jsem si jist, že kdyby byl na demonstraci Milionu chvilek, tak by si ho rektor nezval. Říkat, že docent Ševčík chtěl prorazit kordon těžkooděnců, může jen někdo s chorou myslí. Přišel tam diskutovat, a teď to má vysvětlovat? Pro mě je šokující, že tomuhle naše demokratická společnost tleská. Lidé se smějí účastnit jen v uvozovkách správných akcí, jinak přijdou o svůj post nebo o své zaměstnání? Je to šílené, že může být někdo odvolán za svůj občanský postoj,« uvedl šéf strany Rajchl s dodatkem, že Česká republika směřuje k nové totalitě. 

(pk)

6 KOMENTÁŘE

  1. Pokud jsem si povšimnul, v té totalitě už se nacházíme! Zákony už platí pouze když se to některým hodí, jinak jsou to ty pravé mafiánské praktiky které tz pětidemolice používá!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here