Home Kalendárium Sexsymbol minulého století. Gina Lollobrigida slaví 95 let!

Sexsymbol minulého století. Gina Lollobrigida slaví 95 let!

Gina Lollobrigida. FOTO - ČTK

Bývala symbolem krásy a říkalo se jí Mona Lisa 20. století. Gina Lollobrigida byla postupně modelkou, slavnou herečkou, později začala úspěšně fotografovat a věnovat se charitě. Její nejslavnější filmy Krásky noci, Fanfán Tulipán, Zvoník u Matky Boží, Chléb, láska a žárlivost či Italské prázdniny vznikly v padesátých a šedesátých letech, kdy byla sexsymbolem. A to původně studovala malířství a sochařství. Lollobrigida, která 4. července oslaví pětadevadesátiny, zůstává jednou z mála žijících legend zlatého času kinematografie.

Luigina Lollobrigida se narodila v malém italském městečku Subiaco, dětství strávila běháním po horách. Když se rodina přestěhovala do Říma, začala obcházet soutěže krásy, mimo jiné vyhrála Miss Řím a ve dvaceti byla třetí na Miss Itálie. A tak se z ní stala modelka a později herečka.

Prvním snímkem, který ji proslavil, byli Pozor! Banditi! u roku 1951. A další role v hitech Krásky noci a Fanfán Tulipán jí zajistily renomé hvězdy evropského formátu. Ve druhém z nich si zahrála po boku Gérarda Philipa a našla svou filmovou tvář nezkrotné živelné krásky s duší dítěte. Následovaly veleúspěšné snímky Chléb, láska a fantazie (1953), Chléb, láska a žárlivost, Římanka (oba 1954) a postava cikánky ve filmu Zvoník u matky boží (1956) s Anthonym Quinnem.

Dokladem úspěšné spolupráce božské »Lollo« s jinými kinematografiemi jsou například americký snímek Italské prázdniny z roku 1961, britské drama Bezcharakterní žena (1964) či britská komedie Hotel Paradiso (1966). Za roli zralé ženy od rány ve snímku Dobrý den, paní Cambellová (1968) byla dokonce nominována na Zlatý Glóbus.

Od konce šedesátých let se Gina objevovala ve filmech jen sporadicky a vrátila k výtvarnému umění. Také úspěšně fotografovala, vytvořila kolekci fotek Paula Newmana, Salvadora Dalího či fotbalového týmu německé reprezentace.

Také vydala knihu svých fotoreportáží Italia Mia (1973), pro italský časopis Gente získala v roce 1974 exkluzivní rozhovor s kubánským vůdcem Fidelem Castrem, natočila i dokument o Indiře Gándíhové. Dokonce i kandidovala do Evropského parlamentu, ale neúspěšně.

V roce 1995 přijela Lollobrigida jako oficiální host na Filmový festival v Karlových Varech, kde předala Křišťálový glóbus Janu Svěrákovi za jeho vítězný film Jízda.

Dlouhodobě se také věnuje obchodu s módními doplňky a kosmetikou. V roce 2013 dala do dražby své šperky a výtěžek okolo pěti milionů dolarů věnovala na výzkum kmenových buněk.

Vyjádřila se i ke kampani MeToo. Sama jako dvojnásobná oběť sexuálního násilí řekla, že je třeba věc oznámit hned, a ne až po letech.

(koz, čtk)

Předchozí článekStrašit teď v létě epidemií? To je účelové vyvolávání paniky, tvrdí profesor Tomáš Zima
Další článekNejméně jedna z obětí sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky

1 KOMENTÁŘ

  1. Je vidět že Gina Lollobrigida je podle toho co o ní vím a co jsem přečetl velmi moudrá žena a nepochybně byla nejkrásnější italská herečka !

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here