Home Zahraničí Seymour Hersh považuje za »sebevražedné« očekávat, že Ukrajina »zvítězí«

Seymour Hersh považuje za »sebevražedné« očekávat, že Ukrajina »zvítězí«

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Naděje americké administrativy na »vítězství Ukrajiny« v konfliktu s Ruskem jsou »sebevražedné«. Tento názor vyjádřil v pátečním rozhovoru pro Consortium News americký novinář Seymour Hersh, který již dříve zveřejnil vyšetřování bombardování plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2.

»Bylo by sebevražedné myslet si, že můžete vyhrát tuto válku, že Ukrajina může vyhrát tuto válku. Je tam příliš mnoho korupce. Bylo to příliš unáhlené rozhodnutí. Měli jsme usilovat o mír a nějakou dohodu,« řekl. »Měli jsme ujistit ruské úřady, že Ukrajina nebude členem NATO. Stejně by se jím nemohla stát kvůli korupci. Udělalo se mnoho chyb. Je až neuvěřitelné, jak krátkozraké bylo naše vedení. Rozhodli se prostě zůstat u války,« dodal.

Investigativní novinář Seymour Hersh 8. února v článku s odvoláním na zdroj uvedl, že výbušná zařízení pod ruské plynovody Nord Stream a Nord Stream 2 nastražili v červnu 2022 pod rouškou cvičení Baltops potápěči amerického námořnictva za podpory norských specialistů. Podle Hershe rozhodnutí o provedení operace přijal americký prezident Joe Biden po devítiměsíčních diskusích s představiteli administrativy zabývajícími se otázkami národní bezpečnosti.

Vedoucí tiskové služby Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Adrienne Watsonová v odpovědi na dotaz agentury TASS označila verzi nastíněnou Hershem za »naprostou lež a výmysl«. »Bez ohledu na to, co napíšu, bez ohledu na konkrétní detaily, které mám, tato vláda to nikdy nepřizná,« konstatoval Hersh. Podle jeho slov je politika Washingtonu nejagresivnější na světě. »Nejagresivnější zemí na světě jsme nyní pravděpodobně my,« řekl a zmínil v této souvislosti politiku Washingtonu vůči Tchaj-wanu.

Hersh také nevyloučil, že zveřejní nové materiály o explozích na plynovodech. »Možná o tomto mechanismu napíšu více,« řekl. Hersh neupřesnil, co přesně přidá k již dříve zveřejněnému vyšetřování. Poukázal však mimo jiné na roli Norska, Švédska a Dánska v příběhu Nord Stream. Tyto země podle něj musely ještě »vysvětlit«, jaký postoj zaujaly, když zřejmě tušily, že probíhají přípravy sabotáže, ale rozhodly se o tom mlčet.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.