Home Ekonomika Si na summitu BRICS: Sankce se mohou vrátit jako bumerang

Si na summitu BRICS: Sankce se mohou vrátit jako bumerang

FOTO – ČTK/XINHUA/Yin Bogu

Čína nasadí efektivnější prostředky, aby naplnila své hospodářské cíle pro letošní rok. Na zahájení summitu předních rozvíjejících se ekonomik to řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Válku na Ukrajině označil za »výstražný signál« pro lidstvo. Čína si ohledně konfliktu zachovává neutralitu. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNBC.

Skupina označovaná jako BRICS kromě Číny zahrnuje Rusko, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Na dvoudenním summitu má vystoupit i ruský prezident Vladimir Putin.

Přísná protipandemická opatření v posledních měsících v Číně omezily podnikatelskou aktivitu. Vládní stimuly byly zatím poměrně nevýrazné.

»Zintenzivníme úpravy makroekonomické politiky a přijmeme efektivnější opatření, abychom splnili cíle hospodářského a sociálního rozvoje na celý rok a minimalizovali dopady covidu-19,« uvedl Si.

Tyto cíle, které byly stanoveny v polovině března, zahrnují nezaměstnanost ve městech menší než 5,5 procenta, zvýšení indexu spotřebitelských cen o zhruba tři procenta a růst hrubého domácího produktu (HDP) o 5,5 %.

»Pokud budou země slepě věřit ve své silové pozice, rozšiřovat vojenská spojenectví a usilovat o vlastní bezpečnost na úkor ostatních, jistě skončí v bezpečnostních potížích,« řekl Si k válečnému konfliktu na Ukrajině.

Uvalení sankcí se podle něj může vrátit jako bumerang a působit jako dvousečná zbraň. Globální společenství by utrpělo »zpolitizováním, zmechanizováním a ozbrojením« světových ekonomických trendů a finančních toků, dodal.

Čínský prezident také vyzval k mezinárodní spolupráci. »Vybudování malého nádvoří s vysokými zdmi« podle něj není v ničím zájmu.

»Ekonomická globalizace je objektivním požadavkem rozvoje výrobních sil a nezadržitelným historickým trendem,« řekl. »Vracet se v dějinách zpět a snažit se blokovat cestu jiných lidí nakonec zablokuje pouze vaši vlastní cestu,« dodal na adresu sankcionujícího Západu.Si Ťin-pching  hovoří na summitu BRICS.

(ici)

Předchozí článekPolicie odkryla organizovanou skupinu výrobců drog, obviněno sedm lidí
Další článekŽižkovští demokraté v akci

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here