Home Domácí Šílené zdražování bude pokračovat, signalizují ceny výrobců ze začátku roku

Šílené zdražování bude pokračovat, signalizují ceny výrobců ze začátku roku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelské inflace, sice v lednu lehce zmírnily meziroční růst, protože už loni na začátku roku výrazně vystoupaly na vysokou srovnávací základnu, ale oproti předchozímu měsíci se opět znatelně zvýšily a meziměsíční růst navíc nabral vyšší tempo. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Můžeme tak očekávat další zdražování potravin i ostatního spotřebního zboží.

Nejvíc proti stejnému měsíci minulého roku stouply i v lednu ceny v zemědělství, meziročně o 25,5 procenta (o měsíc dříve se zvýšily o 27,3 %). V průmyslu zmírnil růst cen z prosincových 20,1 % na 19 %. Ceny stavebních prací se zvýšily o 11,4 % (v prosinci o 12,2 %). Tržní služby pro podniky pak zdražily meziročně o 6,3 % (v prosinci o 7,3 %).

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců vzrostly o 1,7 %, v průmyslu stouply o 5,8 % a v případě stavebních prací se zvýšily o 0,6 %. Klesly pouze ceny tržních služeb pro podniky, ovšem jenb o 0,3 %.

Zemědělství

Ceny v rostlinné výrobě vzrostly v lednu podle statistiků meziročně o 17,7 %. Brambory zdražily o 43,1 %, čerstvá zelenina o 39,1 % a obiloviny o 27,5 %. Ceny ovoce naopak klesly o 7,4 % a olejnin o 2,2 %.

V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 37,8 %, což byl historicky nejvyšší meziroční růst. Vejce podražila o 82,7 %, jatečná prasata o 51 %, drůbež o 29,1 %, mléko o 36,4 % a skot o 19,7 %.

Průmysl

Největší vliv na zdražování v průmyslu měly ceny energií, které vzrostly o více než 34 %. »Meziročně byly ceny elektřiny vyšší téměř o 36 %, uhlí o 82 % a cena vody se zvýšila o více než 16 %,« upozornil Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Ceny potravinářských výrobků vzrostly meziročně o 29,1 % a motorových vozidel o 6,2 %. Zboží krátkodobé spotřeby podražilo o 22,7 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se zvýšily meziročně o 13,3 % (v prosinci o 13,5 %).

Stavebnictví

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v lednu podle statistiků zdražily o 14,3 % (v prosinci o 15,8 %).

Tržní služby pro podniky

Ceny služeb v oblasti zaměstnání vzrostly v lednu meziročně o 27,6  %, za služby v oblasti programování o 9,1 %, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 5,5 % a za reklamní služby a průzkum trhu o 6,4 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 6,3 % (v prosinci o 6,7 %).

Ivan Cinka