Siniaková s Krejčíkovou zkompletovaly deblové grandslamové trofeje!

AKTUALIZOVÁNO

Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková triumfovaly ve čtyřhře na US Open a zkompletovaly grandslamovou sbírku úspěchů. Po dvou titulech ve Wimbledonu, French Open a letošnímu vítězství na Australian Open získaly čtvrtou odlišnou trofej z turnajů velké čtyřky. Siniaková se stane světovou jedničkou v deblu. Španělský tenista Carlos Alcaraz vyhrál mužskou dvouhru na US Open a po zisku prvního grandslamového titulu v kariéře se stane nejmladší světovou jedničkou v historii. 

Olympijské vítězky z Tokia otočily na betonových dvorcích v New Yorku finále proti domácímu páru Caty McNallyová, Taylor Townsendová a za více než dvě hodiny vyhrály 3:6, 7:5, 6:1. »Nevím, čím to je. Celá sezona mi přišla těžká a zvlášť tenhle zápas. Bylo to náročné a všechny jsme hrály výborně. Je úžasné, že jsme vyhrály další grandslam,« citovala Krejčíkovou agentura Reuters.

Šestadvacetileté Češky zvrátily v utkání proti nenasazeným soupeřkám nepříznivý vývoj. Od stavu 0:1 na sety a 1:4 ve druhé sadě získaly dalších 12 ze 14 her.

»V ten moment jsem se uklidnily a řekly si: Dobře, tentokrát to nevyjde,« uvedla Siniaková. »Myslím, že nám to pomohlo. Předváděly jsme pak lepší tenis, snažily se bojovat a uhrát každý bod. Jsem překvapená a šťastná, že se nám to povedlo. Vážím si toho, že spolu hrajeme a jde nám to tak dobře,« doplnila rodačka z Hradce Králové, která se po newyorském turnaji stane světovou jedničkou v deblu.

Nasazené trojky uspěly na třetím grandslamovém turnaji v sezoně a získaly šek na 688 tisíc dolarů (asi 16,8 milionu korun). Naprázdno vyšly jen na Roland Garros, kde musely kvůli pozitivnímu testu Krejčíkové na koronavirus odstoupit.

České tenistky, které hrály finále v New Yorku poprvé, nezačaly utkání dobře. Od stavu 2:2 v prvním setu přišly třikrát o servis a po 46 minutách sadu ztratily.

Ve druhém setu prohrávaly Krejčíková se Siniakovou 1:4, poté se ale Češky chytily na returnu. Američanky nedokázaly slibně rozjetý zápas dotáhnout k vítězství, naopak o sadu kvůli dvěma ztraceným servisům přišly.

Rozhodující set se už odehrál v režii psychicky posílených českých tenistek. Krejčíková se Siniakovou brzy utekly do vedení 4:0 a sadu zakončily dalším prolomeným servisem soupeřek.

»Tahle porážka bolí. Není to ale naposledy, co jsem tu hrála. Tím jsem si jistá. Budu dál makat, tohle mě motivuje jít za úspěchem ještě tvrději. Takže pozor na rok 2023,« prohlásila Townsendová.

Přehled českých vítězek ženské čtyřhry na tenisových grandslamech

Ziskem šestého grandslamového titulu se odpoutaly v historickém žebříčku od Lucie Šafářové. Tři tituly je dělí od Heleny Sukové, v čele je s 12 triumfy Jana Novotná.

1977 (French Open): Regina Maršíková (s Teeguardenovou),

1978 (Australian Open): Renata Tomanová (s Nagelsenovou),

1985 (US Open): Helena Suková (s Kohdeovou-Kilschovou),

1987 (Wimbledon): Helena Suková (s Kohdeovou-Kilschovou),

1989 (Wimbledon): Jana Novotná, Helena Suková,

1989 (US Open): Hana Mandlíková (s Navrátilovou),

1990 (Australian Open): Jana Novotná, Helena Suková,

1990 (French Open): Jana Novotná, Helena Suková,

1990 (Wimbledon): Jana Novotná, Helena Suková,

1991 (French Open): Jana Novotná (s Fernandezovou),

1992 (Australian Open): Helena Suková (se Sanchezovou-Vicariovou),

1993 (US Open): Helena Suková (se Sanchezovou-Vicariovou),

1994 (US Open): Jana Novotná (se Sanchezovou-Vicariovou),

1995 (Australian Open): Jana Novotná (se Sanchezovou-Vicariovou),

1995 (Wimbledon): Jana Novotná (se Sanchezovou-Vicariovou),

1996 (Wimbledon): Helena Suková (s Hingisovou),

1997 (US Open): Jana Novotná (s Davenportovou),

1998 (French Open): Jana Novotná (s Hingisovou),

1998 (Wimbledon): Jana Novotná (s Hingisovou),

1998 (US Open): Jana Novotná (s Hingisovou),

2011 (French Open): Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká,

2011 (Wimbledon): Květa Peschkeová (se Srebotnikovou),

2013 (US Open): Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká,

2015 (Australian Open): Lucie Šafářová (s Mattekovou-Sandsovou),

2015 (French Open): Lucie Šafářová (s Mattekovou-Sandsovou),

2016 (US Open): Lucie Šafářová (s Mattekovou-Sandsovou),

2017 (Australian Open): Lucie Šafářová (s Mattekovou-Sandsovou),

2017 (French Open): Lucie Šafářová (s Mattekovou-Sandsovou),

2018 (French Open): Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková,

2018 (Wimbledon): Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková,

2019 (Wimbledon): Barbora Strýcová (se Sie Šu-wej),

2021 (French Open): Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková,

2022 (Australian Open): Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková,

2022 (Wimbledon): Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková,

2022 (US Open): Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková.

Nejvíc titulů:

12 – Jana Novotná,

9 – Helena Suková,

6 – Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková,

5 – Lucie Šafářová.

Devatenáctiletý Alcaraz nejmladší tenisovou jedničkou

Devatenáctiletý rodák z El Palmaru porazil ve finále Nora Caspera Ruuda 6:4, 2:6, 7:6, 6:3 a nahradil na obou trůnech Rusa Daniila Medveděva. O čtyři roky starší Ruud prohrál po Roland Garros i druhé letošní grandslamové finále a v přímém souboji s Alcarazem o post lídra žebříčku ATP neuspěl.

»Tohle je něco, o čem jsem od dětství snil. Je to něco, na čem jsem opravdu tvrdě pracoval. Těžko teď o všem mluvit. Mám v sobě strašně moc emocí,« řekl po utkání kurtu Alcaraz a ocenil trenéra Juana Carlose Ferrera. »Tuhle trofej zvedám díky němu. Kdybych ho neměl, nebylo by to možné. Juan Carlos je jako můj druhý otec. Mohl trénovat spoustu špičkových hráčů, ale rozhodl se být se mnou,« doplnil španělský teenager.

Turnajová trojka Alcaraz zdolal Ruuda i ve třetím vzájemném zápase, poprvé s ním ale ztratil set. Devatenáctiletý Španěl ovládl duel za tři hodiny a 23 minut, přičemž v pozici nejmladší světové jedničky v historii překoná Australana Lleytona Hewitta. Ten usedl v roce 2001 na trůn ve 20 letech, 8 měsících a 23 dnech.

Alcaraz, který ve finále grandslamového turnaje debutoval, obdržel za triumf prémii 2,6 milionu dolarů (asi 64,2 milionu korun), Ruud si přijde na polovinu. »Oba s Carlosem jsme věděli, o co hrajeme. Bylo nám jasné, co je v sázce. Myslím, že to vše pasuje. Jsem samozřejmě zklamaný, že nejsem světovou jedničkou, ale být světovou dvojkou také není špatné,« uvedl Ruud.

Oba hráči také vzpomněli na památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001. Finálové utkání se odehrálo přesně 21 let od tragických událostí. Připomínkou bylo i bílé datum u postranní čáry na kurtu Arthura Ashe. »Jde o něco, na co nikdy nezapomeneme,« podotkl Ruud.

Poprvé v historii se ve finálovém souboji utkali dva hráči o první grandslamový titul a post světové jedničky. Talentovaný Španěl zahájil rozhodující duel na stadionu Arthura Ashe lépe a ve třetí hře první sady prolomil soupeřův servis. Ruud si vysloužil za stavu 3:4 potlesk soupeře i fanoušků, když přiznal, že jeden z míčků vybral až po druhém dopadu na zem. Španěl díky stoprocentnímu servisu set dopodával a ujal se po 49 minutách hry vedení.

O čtyři roky starší Ruud se však nevzdal. Ve druhém setu se mu za stavu 3:2 podařilo díky výborné obraně prolomit soupeřovo podání a zisk druhé sady zakončil později dalším využitým brejkem. Třiadvacetiletý rodák z Osla uhrál proti Alcarazovi set v soutěžních zápasech vůbec poprvé.

Souboj plný atraktivních výměn z obou stran pokračoval i ve třetí sadě. Ta přinesla rozuzlení až v tie-breaku, kde Alcaraz norského soka předčil jasně 7:1.

Psychicky posílený Španěl byl už ve čtvrtém setu při servisu bezchybný a v šesté hře si připsal klíčový brejk na 4:2. Ruudovi následně nenabídl ani jednu brejkbolovou příležitost a po využití druhého mečbolu padl radostí na záda a zakryl si rukama obličej.

Alcaraz, který ve čtvrtfinále s Italem Jannikem Sinnerem odvrátil mečbol, se stal v 19 letech a 129 dnech druhým nejmladším vítězem US Open po Petu Samprasovi (19 let a 15 dní). Zároveň je také třicátým různým vítězem grandslamového turnaje v New Yorku v tzv. open éře.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy