Home Domácí Škůdci země české. Na Letenské pláni se demonstrovalo proti vládě

Škůdci země české. Na Letenské pláni se demonstrovalo proti vládě

FOTO - ČTK/Vít Šimánek

AKTUALIZOVÁNO

Škůdci země české – s touto písní přivítal písničkář Pepa Nos tisícovky účastníků manifestace Národní rady obnovy (NRO) na pražské Letenské pláni. Ve skladbě ironizoval jednotlivé členy vlády v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS). Právě proti vládě byla akce zaměřená a jejím výstupem se stala výzva k pětikoaličnímu kabinetu s jednotlivými kroky pro záchranu české ekonomiky.

Akce navazovala na velké demonstrace na pražském Václavském náměstí, kde se v září sešlo na sto tisíc demonstrantů. Mezitím se ale dvojice organizátorů Ladislav Vrábel, Jiří Havel rozhodla vydat každý svojí cestou. Havel v úvodu dnešní manifestace uvedl, že stále spousta lidí, kterým přišly velké účty či zálohy za energie, říká: »Vláda se o nás postará.« Podle aktivisty a předsedy Národní rady obnovy ale o žádném postarání nemůže být řeč. Již brzy má být ještě hůře. »Jsme všichni v hluboké krizi, a to nejen energetické, a ta se neustále prohlubuje. Stoupá dále inflace, zdražování je v ČR pořád vyšší než v ostatních státech. Začíná se propouštět a mnoho podniků se zavře a už nikdy neotevře. Sešli jsme se tu proto, abychom našli společné řešení,« uvedl Havel na manifestaci.

Lidé na ni opět dorazili s řadou trefných, naléhavých, ale i vtipných transparentů. »Fialo, to stačí, jste váleční štváči«, »Ponechme Zemana na Hradě, Biden je starší«, »Základny USA do USA a bude mír«,  nebo »Ani na východ, ani na západ. Jenom sami«. V davu nechyběly české vlajky, symboly Moravy či prapory jednotlivých politických stran a uskupení. Aktivně se manifestace účastili například zástupci Trikolory, Komunistické strany Čech a Moravy, hnutí Akce D.O.S.T. či politické strany DOMOV.

Po úvodní české hymně následoval tříhodinový program, v němž vystoupila řada odborníků, kteří se představili veřejnosti již na zářijových demonstracích v centru Prahy. Expert na oblast energetiky Ivan Noveský kritizoval, že se elektřina z ČR vyváží za 2,50 korun za kilowatthodinu a dováží za 8,50 korun za KWh. »Proč? Když fyzicky nikdy neopustila Českou republiku!« uvedl za obrovského aplausu demonstrantů. Řešením je podle něj prodávat »českou elektřinu za české ceny«, konkrétně »za čtyři koruny za kilowatthodinu i s daněmi«, a na burzy dát k dispozici jen její přebytky. »Proč vláda stamiliardami zadlužuje naše děti, děti našich dětí a také jejich děti? Je to šílené!« řekl Noveský a navrhl odvolat všechny, co jsou »přímo vinni na okrádání České republiky«. Jmenovitě uvedl vládu, vedení Energetického regulačního úřadu a vedení ČEZu.

Další energetik Vladimír Štěpán varoval před zhroucením průmyslu pod tíhou energetické krize a s tím související nezaměstnaností. Stejně jako v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz uvedl jako příklad Třinecké železárny, které doteď platily zálohy 800 milionů, nově pak budou platit čtyři miliardy. »Dohromady je to o 36 miliard více! Státní podpora přitom dělá 30 miliard pro celou republiku,« řekl Štěpán, podle nějž je vládní pomoc firmám i obyvatelstvu zcela nedostatečná. S kabinetem Petra Fialy se podle něj vůbec nedá domluvit. »A proto jsme tady!« vyzval.

Jako ekonom dal navíc do souvislosti, že v ČR narostly ceny potravin nejvíce z celé Evropské unie, přitom máme nejvyšší deficit státního rozpočtu. »Když nám tak narostly ceny, deficit by přece neměl být nejvyšší! Celé je to uměle vyvolané a připravované více let,« dodal Štěpán.

Expert na zemědělství a potravinářství Zdeněk Jandejsek kritizoval, že u nás »dostávají podporu ti, co nic nevyrábějí«. Vláda si tak podle něj kupuje voliče, kteří nemusejí nic dělat, a proto jí dají svůj hlas. »Je nehorázné, za jaké ceny jde to, co zemědělci a potravináři vyrobí, do maloobchodní sítě. Brambory tam jdou za 5 až 6 korun a prodávají se za 15 až 25 korun za kilogram, brzy za třicet. To je marže 300 až 400 procent,« konstatoval Jandejsek. Podle něj je potřeba zaměřit prostředky na dostupnost potravin pro všechny. »Když je dostaneme mezi ty, kteří je vyrábějí, bude cena potravin nižší. Je zároveň potřeba regulovat prodej v maloobchodě, aby nedocházelo k těm třistaprocentním maržím, které se stejně pak odvezou do zahraničí a nám nezůstane ani koruna. Pokud to dokážeme změnit, sníží se ceny a bude se zvyšovat výroba i soběstačnost našich českých potravin,« vyzval Jandejsek a označil Fialův kabinet za »spolek, který nás likviduje« a »vládu diletantů«, v níž zcela chybí skutečný zemědělský a potravinářský odborník.

Koller vyzval k odchodu z EU a NATO

Vojenský analytik a expert na obranu Martin Koller přečetl slib věrnosti České republice, který se týká všech ministrů. »Nemluví se tam nic o věrnosti Evropské unii, NATO a už vůbec ne ukrajinskému režimu,« uvedl Koller, který vývoj na Ukrajině přirovnal k tomu, jako by v Berlíně postavili sochu Hitlera a dali vyznamenání Himmlerovi. »Protože Bandera je stejný lotr jako Himmler, Suchevyč také. Oni tam oslavují zločince, kteří vraždili Poláky, Rusy a realizovali holocaust na Židech. A to podporujeme my, kdo se opíráme o tradice T. G. Masaryka,« polemizoval Koller.

Podle něj jsou 2 procenta HDP České republiky, jež směřují na ministerstvo obrany, »obrovské peníze«. »Bylo by potřeba je efektivně využívat. Ne na nákupy podporující zahraniční zbrojaře a na vyvážení zbraní kamsi na Ukrajinu bez jakéhokoli pozitivního efektu,« uvedl Koller a několikrát zmínil slovo »mír«. Jako řešení v tomto ohledu uvedl odchod z EU a Severoatlantické aliance. »Obě jsou slouhové globálních lichvářů z USA, z Bruselu a Německa,« dodal Koller.

Vodohospodářský a dopravní expert Jan Skalický zmínil paralelu dnešní akce s demonstrací před 33 lety na stejném místě. Vzpomněl tehdejší slova budoucího prezidenta Václava Havla, že »naše země nevzkvétá«. Podle něj však nevzkvétá ani dnes. »Jsou tu hlubší problémy než před 33 lety, což je opravdu hanba,« uvedl Skalický. Podle něj je třeba, i navzdory hluboké energetické krizi, začít se změnami u školství. »Musíme se zaměřit na výchovu mládeže a donutit k tomu budoucí vládu, protože věřím, že tato současná tu už dlouho nebude. Nechci, abychom se na Letné za dalších 33 let, v roce 2055, znovu sešli a koukali, jak naše země opět nevzkvétá. Vymírají tu lidé, kteří stavěli elektrárny, kteří rozumí zemědělství a hospodářství. To se dnešní mladí neučí. Oni se učí o padesáti pohlavích. Jak mají mají být korektní, evropští, celosvětoví a globální,« řekl Skalický.

Jeden kanál ČT pro alternativní média

Podle mediálního experta a bývalého ředitele zpravodajství ČT Petra Bohuše funguje ve společnosti cenzura, podporovaná pětikoalicí. »Mluví se o nás jako o dezinformátorech a proruských živlech. Vláda tím chce zabránit dialogu a odkrývání pravdy,« řekl Bohuš. Podle něj je potřeba, aby skončila cenzura a obnovil se dialog napříč společností. K tomu by pomohlo vyhrazení jednoho kanálu v České televizi pro alternativní média.

Na pódiu na Letenské pláni promluvil mj. i profesor Jaroslav Turánek, který hovořil o negativních účincích vakcín proti nemoci covid-19, či zakladatel Nadačního fondu Pravda o vodě Radek Novotný, jenž dlouhodobě bojuje proti tunelování vodáren. Doslova řekl, že nepotřebujeme »Trautenberky u našich studní«, protože »umíme prodávat vodu sami«. Prostor se dostal i na hosty ze Slovenska a další kulturní vystoupení.

Výstupem z celé akce je dvacet požadavků na vládu, které Národní rada obnovy již zveřejnila v týdnu a iportaL24.cz o nich dopředu informoval. Pořadatelé současně apelují na to, aby lidé neváhali jít za členy vlády a parlamentu a chtít po nich – jakožto po státních zaměstnancích – konkrétní odpovědi na palčivá témata. Zapojit hodlají i odbory a podnikatele. Novinkou budou páteční večerní (19 hodin) setkávání občanů v jejich městech a posílání fotografií politikům. »To se může nabalovat jako sněhová koule a o Vánocích už můžeme poslancům posílat fotky zaplněných náměstí,« vyzval na závěr Havel.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Předchozí článekNárodní technické muzeum připravilo speciální sobotní adventní programy pro děti i dospělé
Další článekLiberec rozstřílel v dohrávce Sigmu. Van Buren slaví hattrick!

6 KOMENTÁŘE

  1. Kdyby se všichni vlastenci spojili, byla by to síla. Veliká. Škoda, že je jejich EGA zbytečně rozdělují. Havel i Vrábel i třeba Okamura, by měli lid sjednotit do jedné obrovské demonstrace.

Comments are closed.