Home Zahraničí Skupina OPEC+ nemění limity těžby, zastropování cen ropy ji nevzrušuje

Skupina OPEC+ nemění limity těžby, zastropování cen ropy ji nevzrušuje

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem se na dnešním zasedání dohodli, že zatím ponechají své těžební limity beze změny. Vyplývá to z dnešního prohlášení skupiny označované jako OPEC+, která hodlá nejprve vyhodnotit vlivu cenového stropu pro ruskou ropu na nabídku, v jehož účinnost ovšem příliš nevěří, a dopadů zpomalování čínské ekonomiky na poptávku.

Dnešní rozhodnutí přichází bezprostředně poté, co se země skupiny předních ekonomik světa G7 dohodly na omezení cen ruské ropy.

Další řádné zasedání ministrů je zatím naplánováno na 4. června 2023. Technický výbor OPEC+ se má ale sejít každé dva měsíce, aby revidoval strategii těžby. Pokud by to situace na trhu vyžadovala, uskutečnily by se okamžitě konzultace na ministerské úrovni. Skupina se na celosvětových dodávkách ropy na trhy podílí zhruba 40 procenty.

Skupina OPEC+, sdružující 23 těžebních zemí v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem, se na začátku října dohodla na snížení těžby od listopadu o dva miliony barelů denně, což představuje přibližně dvě procenta světové poptávky. Učinila tak navzdory výzvám ze strany Spojených států, aby těžila více, a přispěla tím ke snížení cen pohonných hmot a podpoře světové ekonomice.

Agentura Bloomberg, jak jsme již informovali, v pátek uvedla, že podle jejího průzkumu kartel OPEC snížil těžbu o jeden milion barelů. Rusko však před začátkem platnosti sankcí těžbu zvyšovalo.

Ceny ropy za poslední měsíc klesly o 13 procent. Cena severomořské ropy Brent v pátek uzavřela nad 85 dolary za barel a americká lehká ropa WTI nad 80 dolary za barel. Jsou tak pod úrovní 90 dolarů za barel, kde by podle některých analytiků skupina chtěla ceny mít.

Někteří delegáti OPEC+ údajně uvádějí, že věří odhadům, podle kterých by ruský vývoz ropy mohl nyní kvůli cenovému stropu klesnout o více než jeden milion barelů denně. Mezinárodní agentura pro energii předpokládá snížení o 1,4 mil. barelů. V říjnu těžba Ruska činila 9,9 mil. barelů. Mnoho analytiků i zástupců OPEC však soudí, že cenový strop bude pravděpodobně neúčinný, protože Moskva prodává většinu své ropy zemím jako Čína a Indie, které odmítají odsoudit válku na Ukrajině. Podle zdrojů se tak na dnešním zasedání OPEC+ o ruském cenovém stropu ani nemluvilo, napsala agentura Reuters.

(ici)

Předchozí článekBritánie chce zkrotit nelegální migraci, Albánci azyl nezískají
Další článekČínská výroba čaje na seznam UNESCO