Home Domácí Soubor veskrze škodlivých opatření, kritizuje vládní balíček opozice

Soubor veskrze škodlivých opatření, kritizuje vládní balíček opozice

FOTO - Twitter Poslanecké sněmovny ČR

Konsolidační balíček, který přináší řadu především daňových změn, čeká ve Sněmovně úvodní debata. Očekává se dlouhé jednání. Opozice s návrhem nesouhlasí a chce udělat vše pro to, aby přijetí balíčku, který podle ní obsahuje řadu nelogičností, zabránila. Na návrh vládního tábora Sněmovna ještě před hlasováním o návrhu programu mimořádné schůze svolané z podnětu koalice rozhodla, že bude jednat i přes noc na středu.

Před projednáváním samotného balíčku budou poslanci ve druhém čtení, kdy mohou předkládat pozměňovací návrhy, projednávat důchodovou novelu. Ta počítá se zpomalením valorizace penzí a zpřísněním podmínek pro odchod do předčasného důchodu. Obsahuje rovněž nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Opatření mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Předlohu budou poslanci na této schůzi později také schvalovat.

Takzvaný konsolidační balíček přináší například různé změny v daních a upravuje 63 zákonů. Mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Předloha zavádí nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

Obě předlohy budí mezi koalicí a opozicí spory. Podle opozice jde o soubor veskrze škodlivých opatření. »Hospodářská politika v podání tohoto kabinetu není nic jiného než marketingová ekonomie,« řekl místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček. Nastínil plán hnutí ANO, podle kterého by se sice mělo šetřit, ale bez ohrožení investic a výdajů na vědu a inovace, a současně motivovat podnikatele a zaměstnance k výkonnosti. »Většina lidí pochopila, že vy tu krizi nevyřešíte,« vzkázal Havlíček vládě.

Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové je balíček daleko horším materiálem, než který vláda představila v květnu, obsahuje celou řadu nelogičností. »Je to daleko horší materiál než to, co představila vláda na tiskové konferenci (v květnu). Jsou tam věci, které vůbec nesouvisí s daňovým balíčkem, například úprava hazardu,« uvedla na tiskové konferenci před začátkem jednání. Předkládaný daňový balíček podle ní znamená »nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii země«. Materiál označila za jedovatý koktejl. Schillerová kritizovala také to, že ministerstvo financí nevypořádalo zhruba 230 zásadních připomínek. Nazvala to arogancí moci.

Koalice balíčkem hasí požár, který sama způsobila

»Uděláme všechno pro to, aby balíček nebyl v předložené podobě schválen, včetně toho, že k němu předložíme řadu pozměňovacích návrhů,« slíbil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Hnutí podle něj předloží také návrh na zamítnutí. »Pokud neprojde, tak návrh na vrácení k přepracování,« dodal.

Balíček je podle SPD souborem veskrze škodlivých opatření a plošným zvýšením daní. Vládní pětikoalice podle hnutí hasí balíčkem požár, který si způsobila sama schváleným státním rozpočtem. Vývoj jeho plnění označil Fiala za katastrofální. »Jde o nejrozsáhlejší plošné zvýšení daní v novodobých dějinách ČR,« uvedl. ODS podle něj obelhala voliče slibem, že žádné daně nezvýší. Kabinet podle hnutí dále »nepřiměřeně podporuje Ukrajinu« a současně českým občanům »ordinuje balíček«.

Předseda SPD Tomio Okamura prohlásil, že balíček bude znamenat okradení každého z občanů o 15 tisíc korun ročně.

Balíček má podporu obou komor, věří vláda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že konsolidační balíček získá podporu v obou parlamentních komorách. »Odpovídá politické dohodě, pevně věřím, že získá podporu jak Sněmovny, tak Senátu,« řekl novinářům před začátkem schůze.

O pozměňovacích návrzích ještě bude pětikoalice jednat. Pokud se na nich všechny vládní strany shodnou, budou podle Stanjury přijaty. Připustil i případné změny vycházející z návrhů opozice.

Stanjura i další zástupci vládní koalice připustili, že některé daně se v případě schválení souboru opatření zvýší, dvě třetiny úspor jsou podle Stanjury nicméně na straně státu, a to v podobě úspor na provozu, platů či národních dotací.

Zástupci lidovců a Pirátů na tiskové konferenci poznamenali, že jejich priority soubor obsahuje, v případě lidovců jde o podporu rodin, v případě Pirátů podporu zaměstnanců.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here