Sparta dala v Brně čtyři góly, Plzeň si upevnila první příčku

Fotbalisté pražské Sparty se konečně v první lize rozstříleli. Stejně jako před nimi konkurenční Slavia dali i oni v Brně čtyři góly a po výhře 4:0 nad Zbrojovkou si upevnili třetí příčku v tabulce. Vedoucí Plzeň slaví rovněž tři body, a to po výhře 2:0 nad Sigmou Olomouc, červenobílí se představí v Olomouci zítra.

Sparťané po sérii pěti remíz v nejvyšší soutěži podruhé za sebou naplno bodovali. Po dvou brankách vstřelili odchovanec Zbrojovky Ladislav Krejčí mladší, který ve 33. minutě otevřel skóre z penalty, a Jan Kuchta. Brněnský nováček nejvyšší soutěže doma počtvrté za sebou nevyhrál, z toho potřetí nebodoval. Debakl 0:4 utrpěla Zbrojovka se Slavií na konci srpna.

»Jsem spokojen s výsledkem, se čtyřmi vstřelenými góly a čistým kontem. Ve Spartě jsou zápasy vždy o vítězství. Byly tam ale i fáze, hlavně v první části druhého poločasu, kdy jsme ztratili kontrolu nad utkáním. Brno mělo šance na vstřelení gólu. Je to o tom, že stále hledáme cestu jak dominovat v zápasech celou dobu. Nesmíme ztrácet kontrolu nad vývojem duelu,« řekl Brian Priske, trenér Sparty. »Velký zápas odehrál Kuchta, korunoval svůj výkon góly. Ale i on měl pasáže, kdy se mu nedařilo. Pochvalu zaslouží i Krejčí. Byl to pro něj specifický zápas, ale zvládl jej výborně. Zbrojovka může být hrdá, jakého hráče vychovala. Odjíždíme z Brna s pozitivním hodnocením a v nastavení, že další věci půjdou správným směrem,« dodal Priske.

Pomohly standardní situace

Sparta, která sehrála jubilejní 900. zápas v české lize, vedle indisponovaných Čelůstky, Haraslína, Fortelného a Peška postrádala i potrestaného útočníka Čvančaru a nastoupila na hrotu jen s Kuchtou. Na stoperu poprvé v ligovém ročníku dostal příležitost Vitík. Zbrojovka nemohla zařadit do sestavy Součka, který hostuje v Brně z Letné.

Hosté měli převahu, ale v úvodu se do šancí nedostávali a otevřít skóre mohla ve 27. minutě Zbrojovka. Ševčík vyslal za obranu Hladíka, jemuž ale před zakončením ve vápně levačkou skočil balon a střela zamířila vedle tyče.

V 31. minutě sice po souboji Granečného s Wiesnerem v šestnáctce hra pokračovala, ale poté se sudí Hocek po zásahu videorozhodčího podíval na opakovaný záznam a nařídil pokutový kop. Kapitán Sparty a brněnský odchovanec Krejčí mladší proměnil penaltu střelou k pravé tyči, zatímco Berkovec zvolil druhou stranu.

Ve 37. minutě videorozhodčí zkoumal pád Alliho ve vápně po souboji s Janktem, ale domácí se penalty nedočkali. Sparta těsně před pauzou dokázala zvýšit. Po Höjerově rohu hlavičkoval ve čtvrté minutě nastavení z pozice před malým vápnem Kuchta a vysokým obloučkem zamířil přesně na zadní tyč. Reprezentační útočník navázal na svůj první ligový gól v letenském dresu z minulého kola proti Hradci Králové.

Další pasáž zápasu patřila Zbrojovce, ale ta šance nevyužívala. A tak se radovali hosté. V 82. minutě se prosadil Krejčí, který hlavou proměnil Sadílkův centr a skóroval podruhé v utkání. Domácím poté při Minčevově šanci pomohlo břevno. Jenže v desáté minutě nastavení se po Minčevově přihrávce přece jen trefil Kuchta, který dal svůj třetí gól za poslední dva zápasy. Pražané si připsali nejvyšší ligovou výhru od loňského prosince a vítězství 5:1 nad Bohemians 1905.

»Špatně se mi hodnotí zápas, který prohrajete 0:4. Nebudu se pouštět do kritiky. My potřebujeme s týmem dál pracovat, abychom zastavili výsledkový nezdar, který teď máme. Našli bychom několik pozitivních věcí. Prohrávat po první půli 0:2 bylo kruté či mrzuté. Fotbal se hraje na góly, soupeř nás potrestal v produktivitě. Zlomovým momentem bylo neproměněné sólo Hladíka za bezbrankového stavu a pak gól do šatny po rohu. Na úspěch bychom potřebovali podat výkon na hranici možností a to se nestalo. Hůl nad týmem nelámeme a věřím, že se prosadíme v dalších utkáních,« uvedl brněnský lodivod Richard Dostálek.

Série se natahuje

Plzeň si spravila náladu po úterním debaklu 0:5 na stadionu Bayernu Mnichov ve skupině Ligy mistrů. Utkání ve druhém poločase rozhodli brankami obránci Luděk Pernica s Václavem Jemelkou.

Svěřenci trenéra Michala Bílka drží v čele tabulky čtyřbodový náskok před Slavií, která v neděli nastoupí v Olomouci. Plzeň má navíc k dobru odložený zápas s Brnem. Západočeši protáhli svou rekordní sérii bez ligové porážky na 32 duelů a vítězně se naladili na středeční domácí souboj s Bayernem. Mladoboleslavští nebodovali po čtyřech kolech a klesli na deváté místo.

Plzeňský tým netradičně nastoupil v rozestavení 4-4-2. Kouč Bílek udělal čtyři změny v základní sestavě oproti zápasu v Mnichově. Stoper Tijani nahradil zraněného kapitána Hejdu, pozici levého beka zaujal Jemelka, do zálohy se vrátil Bucha a v útoku hrál Bassey vedle Chorého.

První půle ale nebyla příliš pohledná. Až nevýrazného Basseyho o poločase vystřídal Mosquera, s pěti góly nejlepší ligový střelec Plzně. V první domácí šanci po změně stran Chorý hlavičkoval nad břevno. V 54. minutě už domácí se štěstím otevřeli skóre. Po rohovém kopu se míč od zad Pecha odrazil k Pernicovi a zaskakující kapitán Viktorie propálil Šedu. Plzeňský stoper se trefil poprvé v sezoně nejvyšší soutěže.

Domácí pak kontrolovali hru a přidali pojistku v 82. minutě, kdy přihrávku střídajícího Jirky napříč vápnem zužitkoval nabíhající bek Jemelka. Reprezentační zadák vstřelil premiérovou soutěžní branku za Viktorii.

Plzeň v posledních šesti vzájemných ligových duelech neprohrála a doma nad středočeským soupeřem zvítězila popáté za sebou. Viktoria na svém stadionu v nejvyšší soutěži neprohrála potřicáté po sobě a v posledních osm duelech tam naplno bodovala. Naposledy v Plzni v lize zvítězil vloni v únoru Liberec s koučem Pavlem Hoftychem, který nyní vede Boleslav.

»Měli jsme několik možností, při kterých jsme mohli jít do vedení. Šli jsme buď dva na dva nebo tři na dva. Jak první, tak druhý poločas. Situace jsme nevyřešili ve finální fázi ani tak, abychom ohrozili branku. Tam byla příčina naší dnešní porážky,« kritizoval Hoftych.

»Není úplně jednoduché hrát ligová utkání hned po zápasech Champions League, ale dnes jsme to zvládli poměrně dobře. Velmi důležité vítězství. Jsem rád, že se prosazují i hráči z defenzivy. Potěší každá nula, je to dobré pro gólmana i celý tým,« byl naopak spokojený plzeňský kormidelník Michal Bílek.

Rarita v azylu

Fotbalisté Hradce Králové navzdory hodinovému oslabení porazili Teplice 4:1. Skóre v domácím azylu Východočechů v Mladé Boleslavi otevřel z penalty Jakub Rada, ve 42. minutě rovněž z pokutového kopu srovnal hostující Filip Žák. »Votroci« hráli od 30. minuty bez vyloučeného Petra Rybičky, přesto po pauze v početní nevýhodě hned třikrát skórovali. První dva góly v ligové kariéře dal Adam Gabriel, premiérově v nejvyšší soutěži se trefil i střídající Ondřej Ševčík.

Hradec doma zvítězil potřetí v ligové sezoně, po čtyřech kolech naplno bodoval a posunul se na čtvrté místo neúplné tabulky. Severočeši po čtyřech zápasech nejvyšší soutěže prohráli a zůstali jedenáctí. »Teprve to vstřebávám. Měli jsme soupeře na lopatě a ve finále jsme dostali čtyři góly. O poločase jsme cítili velkou šanci, ale bohužel jsme dostali tvrdou lekci. Říkali jsme si, že Hradec nás může ve druhé půli zaskočit jen standardkami, což se nakonec bohužel naplnilo. Když prohrajeme 1:4, tak to nemůžu hodnotit dobře,« řekl teplický trenér Jiří Jarošík.

»Velmi cenné vítězství ve velmi zvláštním zápase. Červených karet je ale moc, to je tragédie, víc než polovinu zápasů jsme hráli v deseti. Rybička tam šel v přemíře snahy, špatně to odhadl. Nemůže tam takhle jít, jasná červená,« našel svá pro i proti Miroslav Koubek, trenér Hradce Králové. »V tabulce jsme na tom dobře, máme 17 bodů a potřebujeme se dostat tak nějak slušně přes 20. Pak to bude slušné, měli bychom dobře zaděláno,« plánoval.

Kováč se konečně dočkal

Pardubice zdolaly v domácím azylu v pražském Ďolíčku Jablonec 1:0. O jejich triumfu rozhodl v 71. minutě Michal Hlavatý. Východočeši zvítězili v nejvyšší soutěži po sedmi porážkách za sebou a pod trenérem Radoslavem Kováčem na třetí pokus poprvé bodovali. Pardubice po druhé výhře v sezoně zůstaly v neúplné tabulce poslední, ale přiblížily se patnáctému Zlínu na rozdíl dvou bodů. Jablonečtí nebodovali v lize po třech vítězstvích.

»Prvních 20 minut jsme byli nervózní, bylo to rozhárané. Potom jsme se do toho trošku dostali. Jablonec měl dvě střely, Markys (Markovič) nás podržel. Měli jsme velkou šanci Zahradníčkem, ale překopl. Zasloužili jsme si vyhrát za to, jak k tomu kluci přistoupili. Máme tři body, takže pořád dýcháme. Jsem strašně šťastný za kluky a doufám, že jim to pomůže. Byli jsme hodně dole. Kluci celou dobu pracovali velice dobře. Potřebovali jsme zpětnou vazbu, a ta dnes přišla,« jásal kouč Pardubic Kováč.

»Mrzí nás, že jsme tady nebodovali. Bylo to zapříčiněné hlavně předvedeným výkonem, nebyl takový jako v předchozích zápasech. Hlavně v prvním poločase bylo z naší strany hrozně moc nepřesností. Samozřejmě zklamání, že jsme nenavázali jak výsledkově, tak i herně na předchozí zápasy,« dodal Kováčův protějšek David Horejš.

* * *

Zbrojovka Brno – Sparta Praha 0:4 (0:2)

Branky: 33. z pen. a 82. Krejčí ml., 45.+4 a 90.+10 Kuchta. Rozhodčí: Hocek – Paták, Nádvorník – Franěk (video). ŽK: Řezníček, Alli – Daněk, Mejdr, Vitík. Diváci: 9588.

Brno: Berkovec – Matejov, Endl, Šural (90.+3 Hlavica), Granečný (46. Hrabina) – Texl – Hladík (61. Falta), Fousek (71. Nečas), Ševčík (46. Pachlopník), Alli – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Sparta: Kovář – Wiesner, Vitík, Sörensen (71. Zelený), Höjer – Pavelka, Krejčí ml. – Jankto (61. Mejdr), Sadílek (87. Karabec), Daněk (71. Minčev) – Kuchta. Trenér: Priske.

Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

Branky: 54. Pernica, 82. Jemelka. Rozhodčí: Černý – Caletka, Váňa – Machálek (video). ŽK: Kalvach – Dancák, Kubista, Matějovský, Vaníček. Diváci: 7136.

Plzeň: Tvrdoň – Havel, Pernica, Tijani, Jemelka – Kopic (61. Jirka), Bucha (85. Čermák), Kalvach, Vlkanova (75. Ndiaye) – Bassey (46. Mosquera), Chorý (75. Kliment). Trenér: Bílek.

M. Boleslav: Šeda – Suchý, Karafiát, Šimek – Pech, Kubista, Dancák (80. Vaníček), Fulnek – Mareček (58. Matějovský), Ekpai (10. Skalák), Ladra. Trenér: Hoftych.

FC Hradec Králové – FK Teplice 4:1 (1:1)

Branky: 54. a 88. Gabriel, 19. Rada z pen., 81. Ševčík – 42. Žák z pen. Rozhodčí: Szikszay – Volf, Arnošt – Orel (video). ŽK: Novotný – Křišťan, Gning. ČK: 30. Rybička (Hradec). Diváci: 816.

Hradec: Reichl – Klíma, Čihák, Čech (46. Matěj Koubek) – Gabriel, Rada (90.+2 Dvořák), J. Kučera, Novotný (46. Harazim) – Rybička – Kubala (35. Ševčík), Vašulín (74. Trusa). Trenér: Miroslav Koubek.

Teplice: Mucha – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka (78. Vachoušek), T. Kučera, Jukl, Shejbal (40. Křišťan) – Trubač – Gning, Žák. Trenér: Jarošík.

FK Pardubice – FK Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 71. Hlavatý. Rozhodčí: Zelinka – Pochylý, Dohnálek. ŽK: Vacek, Chlumecký – Krob. Diváci: 629.

Pardubice: Markovič – Kostka, Vlček, Hranáč, Chlumecký – Janošek (72. Tischler), Icha – Zahradníček (46. Sychra), Hlavatý (80. Vacek), Helešic (80. Kurka) – Černý (80. Lima). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš – Akpudje, Heidenreich, Krob (79. Šulc) – Cools, Považanec, Kratochvíl, Polidar – Chramosta, Jovovič – Sejk (79. Patrák). Trenér: Horejš.