Sparta ovládla třetí zápas. Znovu došlo na problémy s ledem

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté pražské Sparty ve třetím duelu čtvrtfinálové série play off vyhráli v Třinci 4:2 a ujali se vedení 2:1 v sérii. Dnes byli po většinu utkání lepší, což se paradoxně nedalo říci o předchozích zápasech v libeňské O2 areně. Do duelu ale opět promluvila bolest extraligy v letošní sezoně – díry v ledu posunuly třetí třetinu téměř o tři čtvrtě hodiny.

Klíčový moment duelu přišel po devíti minutách. Hostující Forman seknul do slabin Adámka a vyfasoval trest na pět minut plus do konce utkání. Jenže Oceláři místo toho, aby darované přesilovky využili, sami inkasovali po samostatném úniku Romana Horáka. Třinec v sérii dosud ani jednou v šedesátiminutové pasáži nevedl, a to platilo i dnes. Sparta byla lepší, ovšem zároveň si dala vlastní gól, podobně jako v prodloužení pondělního zápasu v O2 areně. Tentokrát si nahození Mariana Adámka srazil do branky Vladimír Sobotka. Běžela poslední minuta první třetiny…

Tentýž hráč však zasáhl do černého po nejkrásnější akci utkání na ose Řepík, Moravčík, Sobotka i do správné branky. Bylo to ve 23. minutě, ovšem vedení hostům vydrželo 16 sekund, když se z mezikruží trefil Marcinko. Sparta ovšem dále diktovala tampo hry a v signalizované početní výhodě v 36. minutě rozhodl duel vítěznou brankou nejlepší hráč zápasu Michal Kempný.

Ten ve třetí třetině, která se opozdila kvůli nezpůsobilému ledu o přibližně 45 minut, navíc nastřelil tyč, ale Sparta toho litovat nemusela. Ačkoli ji domácí tlačili, ve snaze vyrovnat, tlak přestála a navíc v poslední sekundě pečetil výhru střelou do prázdné branky svým prvním gólem v play off David Tomášek. »Tohle byl náš nejlepší výkon v celé sérii. Ale budu se opakovat: je to vynikající hokej z obou stran od dvou skvělých týmů,« řekl po zápase hostující kouč Miloslav Hořava. »Dvě třetiny byla Sparta lepší, my jsme se zvedli v té třetí, jenže jsme neproměňovali šance, proto má druhou výhru soupeř,« připojil Zdeněk Moták, trenér Ocelářů.

Druhé dnešní čtvrtfinále se hrálo za stavu 1:1 v sérii v Liberci, kam přijel královéhradecký Mountfield. A bylo to neméně napínavé. Rozhodlo až prodloužení, které zarmoutilo domácí šelmy.

Tygři sice na úvodní branku Radovana Pavlíka z 12. minuty při závěrečném náporu dokázali odpovědět 71 sekund před koncem třetí třetiny díky gólu kapitána Petra Jelínka, ale radost pod Ještědem dlouho nevydržela. V čase 60:37 rozhodl Aleš Jergl, jenž početní výhodě potrestal faul Adama Najmana. Čisté svědomí při brance neměl ani brankář Tygrů Kváča…

* * *

HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Marian Adámek (Chmielewski, Dravecký), 23. Marcinko (M. Růžička, Daňo) – 10. R. Horák, 23. Sobotka (Moravčík, Řepík), 36. Kempný (Sobotka, D. Kaše), 60. Tomášek. Rozhodčí: Hribik, Pilný – Axman, Rampír. Vyloučení: 1:0, navíc Marian Adámek – Buchtele oba 5 min., M. Forman 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Bílí Tygři Liberec – Mountfield Hradec Králové 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 59. P. Jelínek (Flynn, Balinskis) – 12. R. Pavlík (Perret), 61. Jergl (Blain). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš – J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 6841. Stav série: 1:2.