Sparta pod Hořavou jede! Před 12 tisíci diváky deklasovala Rytíře

AKTUALIZUJEME

Hokejisté pražské Sparty jsou po trenérské změně rovněž jako vyměnění. Pod novým lodivodem Miloslavem Hořavou vyhráli i třetí zápas! Ve 23. kole extraligy zdolali v O2 areně před třetí nejvyšší návštěvou sezony 12 113 diváků lepšící se kladenské Rytíře 5:1. A tak opět zněla oblíbená »Pátá«…

Po třech bodech za gól a dvě asistence si připsali Roman Horák a Miroslav Forman. Rytíři ve čtvrtém utkání po reprezentační pauze poprvé nebodovali a nenavázali na poslední dvě výhry.

Sparta se ujala vedení už po 67 sekundách, kdy si Erik Thorell vyměnil puk s Horákem a trefil odkrytou část Bowovy branky. Vzápětí měl další možnost Buchtele, ale kladenský gólman zasáhl. Rytíři začali také hrozit, nevyrovnali však ze svého tlaku, ale v deváté minutě udeřili z protiútoku.

Procházka zachytil v obranném pásmu Moravčíkovu rozehrávku, vysunul do úniku Plekance, který sice neudržel rovnováhu, ale vkleče překonal Kořenáře. Při Slováčkově vyloučení kryl Bow Sobotkovu střelu a po Babkově chybné rozehrávce minul Erik Thorell. Při Buchteleho trestu neuspěl po přihrávce Brodeckého před Kořenářem Procházka.

Kladno hned po pauze přečkalo nápor Sparty, ale ve 25. minutě už inkasovalo. Pokus Erika Thorella tečoval před Bowem Horák. Pražané měli převahu, Bowa však nepřekonal ani Simon, který se před ním ocitl sám.

V polovině utkání mohl vyrovnat Filip, jehož první pokus zastavil hokejkou vleže Kořenář a druhý skončil na pravé tyči. V 35. minutě při Procházkově vyloučení po Formanově střele dorazil puk za Bowa Gustaf Thorell.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se Pražané ubránili při Němečkově trestu. Zvýšit náskok Sparty mohl Horák, ale kladenský gólman prostor u pravé tyče pokryl. Kladno ze svého náporu snížení nevytěžilo. Na druhé straně si Bow poradil s šancí Erika Thorella, ale v 52. minutě už jej překonal Sobotka. V čase 54:02 ještě ve vlastním oslabení dovršil výsledek z přečíslení po Horákově přihrávce Forman.

»Dali jsme gól a pak bylo Kladno celou první třetinu lepší. Mělo víc šancí a můžeme děkovat gólmanovi, že jsme nedostali víc gólů než jeden. Byli jsme určitě horším týmem. Ve druhé třetině jsme se trošku zlepšili, bylo to vyrovnanější a dali jsme dva tečované góly. To byl rozhodující moment zápasu. Ve třetí třetině jsme věděli, že Kladno bude víc v presu a už jsme hráli víc do obrany, což se nám vyplatilo,« zhodnotil duel s poměrně – a překvapivě – kritickým náhledem sparťanský kouč Hořava. Jeho protějšek, asistent Kladna Pavel Skrbek, nicméně uznal, že domácí vyhráli zaslouženě: »Trošku nám utekl začátek zápasu. Pak jsme se dostali do hry gólem na 1:1, ale přišlo mi, že Sparta víceméně kontrolovala celý zápas. Neměli jsme ani moc šancí, chyběl nám pohyb a tlak do brány. Akorát můžeme dnes gratulovat Spartě k vítězství.«

Kladno kleslo na poslední příčku tabulky i díky tomu, že hokejisté Českých Budějovic dnes porazili Liberec 4:1 a díky lepšímu skóre se odlepili ode dna. Jihočeši zabrali po třech utkáních bez zisku, Bílí Tygři ztratili čtvrtý z uplynulých pěti zápasů. Vítězný gól zaznamenal obránce Daniel Gazda, jenž posílil Motor během týdne z prvoligového Zlína.

Fantastické obraty Pardubic i Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav fantasticky otočila zápas s Litvínovem, vyhráli 6:4 a v domácím prostředí uspěla po čtyřech porážkách. Litvínov vedl po první třetině 3:0, po druhé 4:2, ale nakonec padl. Domácí skórovali čtyřikrát v závěrečné dvacetiminutovce, gól a tři asistence si připsal útočník Pavel Kousal.

Ve třetí třetině nahradil v mladoboleslavské brance nepříliš jistého Krošelje Novotný a hned ve 42. minutě zlikvidoval brejk Kudrny. I díky tomu mohl zápas zdramatizovat Kousal. Lintuniemi nejprve trefil tyč, reprezentační útočník o pár minut později zaskočil Godlu střelou na bližší tyč. Mladoboleslavští ještě více ožili a Pýcha v 51. minutě střelou od modré čáry vyrovnal. A ze strany domácích to nebylo vše. V 58. minutě utkání rozhodl pohotovou dorážkou v přesilové hře Fořt. Poslední slovo měl Najman a Mladá Boleslav tak Vervu porazila i podruhé v sezoně. »Ze začátku jsme nebyli ve své kůži. Začátek nám utekl a byli jsme potrestaní. Snaha hráčů ale byla obrovská. Ve druhé třetině nám soupeř opět uskočil na dvě branky z jednoho protiútoku, kdy jsme propadli. Musíme pochválit celé mužstvo, že bylo schopné až do poslední minuty hrát a chtělo otočit zápas,« liboval si Petr Haken, asistent středočeského celku.

Ještě více neuvěřitelný byl dnešní obrat vedoucích Pardubic, které vyhrály nad Brnem 4:3 po samostatných nájezdech a třináctou výhrou v řadě stanovili nový klubový rekord. Východočeši přitom prohrávali ještě v končící 59. minutě o dvě branky! Poslední čtyři minuty hrál domácí tým bez brankáře a gólu naděje se dočkal v čase 58:59, kdy se trefil Robert Říčka. Dynamo pokračovalo s šesti hráči a 23 sekund před koncem základní doby vyrovnalo zásluhou Adama Musila. O vítězi tak nakonec rozhodly až nájezdy. V nich domácí proměnili čtyři z pěti pokusů (4:2) a získali druhý bod navíc. »Nebyl to z naší strany optimální výkon, dolehla na nás nějaká únava. Byl to ten zápas, kdy nám puky odskakovaly a ztráceli jsme je. Brno hrálo dobře do obrany, stálo nás to spoustu sil. Musím říct, že závěr se nám povedl skvěle, kluci věřili do poslední chvíle. Pokud dáme kontaktní gól, tak jsme schopni dát i další, což se potvrdilo. V dovednostní soutěži jsme povedený závěr potvrdili. Pro nás to hodně znamená, chtěl bych hráčům poděkovat,« usmíval se pardubický asistent Marek Zadina.

Otočit skóre se dnes povedlo i Plzni, která porazila Třinec 2:1 a připsala si druhou tříbodovou výhru za sebou po třech předcházejících porážkách. Hosté se sice díky přesilovkové trefě Marka Daňa ujali v první třetině vedení, jenže domácí v samém závěru prostřední části zásluhou kapitána Jana Schleisse srovnali a ve třetí třetině zaznamenal vítězný gól útočník Filip Suchý. Oceláři přes střeleckou převahu nebodovali podruhé za poslední tři vystoupení. »Musím kluky pochválit za přístup a bojovnost. Věřili jsme celých šedesát minut, že to zvládneme. Jsme strašně rádi, že jsme zvládli obě poslední utkání proti silným soupeřům, snad nám to zvedne sebevědomí. Máme ale mladý tým, musíme být při zemi a nadále tvrdě pracovat,« uvědomuje si trenér Plzně Petr Kořínek. »Domácí hráli velmi dobrý a bruslivý zápas. My máme bohužel problém s proměňováním šancí,« připojil třinecký kouč Zdeněk Moták.

Skvělá domácí čísla Vítkovic pokračují

Hokejisté Vítkovic potvrdili roli favorita, když na domácím ledě zdolali Karlovy Vary po tuhém boji 4:2. Energie dvakrát vedla a Ostravané otočili skóre na svou stranu až v třetí části. Dvěma brankami k tomu přispěl Peter Mueller, jehož vítězná trefa padla ve 49. minutě v přesilovce. Vítkovičtí pojedenácté v řadě zabodovali a ve vlastním prostředí vyhráli desáté z jedenácti utkání.

»Karlovy Vary jsou strašně těžký soupeř, nechtěli jsme proto otevřít hru a chtěli jsme hrát trpělivě. Po první třetině, kdy jsme prohrávali 1:2, jsme od toho trošku upustili. Chtěli jsme více forčekovat a povedl se nám dát krásný gól. Závěr byl ale opět o trpělivosti, nechtěli jsme to moc otvírat a pomohli jsme si přesilovkou. Jsme moc rádi za tři body,« liboval si vítkovický asistent Radek Philipp.

Zbývá dodat, že v posledním dnešním duelu Olomouc porazila doma Hradec Králové jednoznačně 5:0. O svém vítězství rozhodli Hanáci zejména ve druhé třetině, během níž vstřelili tři branky. Brankář Jan Lukáš pokryl všech 31 pokusů hostujících hráčů a díky třetí nule v sezoně si upevnil první místo mezi nejlepšími brankáři v procentuální úspěšnosti zákroků. V utkání bylo k vidění i několik bitek, celkem sudí rozdali 74 trestných minut.

* * *

HC Sparta Praha – Rytíři Kladno 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. E. Thorell (R. Horák), 25. R. Horák (E. Thorell, M. Jandus), 35. G. Thorell (M. Forman, M. Jandus), 52. Sobotka (M. Forman, Kempný), 55. M. Forman (R. Horák) – 9. Plekanec (M. Procházka). Rozhodčí: Hribik, T. Horák – Špůr, Ondráček. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12 113.

HC Vítkovice Ridera – HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Mueller (Raskob, Roberts Bukarts), 29. Chlán (Fridrich), 49. Mueller (Lakatoš), 60. Marosz (Fridrich, Roberts Bukarts) – 6. Gríger (Chalupa, T. Rachůnek), 17. Plutnar (T. Rachůnek, Koblasa). Rozhodčí: Kika, Kubičík – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 5197.

HC Škoda Plzeň – HC Oceláři Třinec 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Schleiss (Hrabík, Miroslav Svoboda), 47. F. Suchý (Holešinský) – 10. Daňo (J. Jeřábek, Marcinko). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Gerát, Malý. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3629.

HC Dynamo Pardubice – HC Kometa Brno 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 25. A. Musil (Vála), 59. Říčka (T. Zohorna), 60. A. Musil (Radil, Říčka), rozhodující sam. nájezd T. Zohorna – 11. Flek (Horký), 27. Horký (Holík, Kundrátek), 29. Flek (Holík, Horký). Rozhodčí: Jeřábek, Pilný – Hynek, Zíka. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 10 194 (vyprodáno).

BK Mladá Boleslav – HC Verva Litvínov 6:4 (0:3, 2:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 31. Kantner (Lintuniemi, P. Kousal), 34. Pýcha (Šťastný), 48. P. Kousal (Kantner), 51. Pýcha (P. Kousal), 58. Fořt (O. Najman, P. Kousal), 59. O. Najman (J. Stránský) – 6. Hlava (Demel), 15. Š. Stránský (Freibergs), 17. Š. Stránský, 38. Kudrna (Abdul). Rozhodčí: Hejduk, Veselý – Kajínek, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5, navíc Jánošík – Zeman oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 2643.

HC Motor České Budějovice – Bílí Tygři Liberec 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Vráblík (Štencel), 29. Gazda (Gulaš), 51. Štencel (Vráblík, Čachotský), 52. Dzierkals – 22. A. Najman (Faško-Rudáš). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 5545.

HC Olomouc – Mountfield Hradec Králové 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Navrátil (Kunc, Plášek), 25. Olesz (Ondrušek, Kusko), 32. Ondrušek, 33. J. Káňa (J. Knotek, Dujsík), 59. J. Knotek (J. Káňa, Dujsík). Rozhodčí: Šír, Cabák – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 4:8, navíc Nahodil, Kunc, Kusko, Bambula, Škůrek – Kelly Klíma, Kevin Klíma, Lalancette, Okuliar, Kalina všichni 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 4262.