Home Sport Sparta – Slavia. Derby rozhodne o titulu, i když to jeho aktéři popírají

Sparta – Slavia. Derby rozhodne o titulu, i když to jeho aktéři popírají

Sobota 13. května. 18 hodin. Tohle datum a čas si zapamatujte. Praha bude na nohou. Ne, tentokrát se nebude demonstrovat, ale hrát fotbal. Ačkoli se tomu aktéři vehementně brání, duel druhého kola nadstavby FORTUNA:LIGY mezi Spartou a Slavií pravděpodobně rozhodne, na jakém břehu Vltavy se bude koncem měsíce máje slavit mistrovský titul.

»Důležité je, že máme všechno ve svých rukou,« tvrdí kouč druhé Slavie Jindřich Trpišovský. A pravdu dí. Pokud jeho tým vyhraje zbývající čtyři duely nadstavbové části, zvedne nad hlavu mistrovský pohár, aniž by ho musely zajímat jiné výsledky. Že totéž platí i o vedoucí Spartě, vyplývá z logiky věci. Ovšem po derby to už o jednom z odvěkých rivalů přestane platit. Bude muset čekat na zaváhání soupeře v posledních třech zápasech sezony.

»Stále hrajeme o dvanáct bodů, což je ještě dost. Je to samozřejmě důležité utkání, pokud ale remizujeme, nebo jeden z týmu prohraje, stále se hraje o dalších devět bodů,« nemyslí si kouč Sparty Priske, že by nadcházející derby rozhodlo o titulu. »Ať už utkání dopadne jakkoliv, rozhodně to neznamená, že se jeden z týmů nevrátí do hry,« dodává Priske. 

Karty jsou však rozdány jasně. Pokud v letenské epet ARENĚ vyhraje Sparta nebo duel skončí nerozhodně, nebudou mít situaci ve svých rukou červenobílí. Jestliže zvítězí Slavia, pak »rudí« ztratí první místo a samozřejmě i onu výsadu, že se mohou spoléhat jen sami na sebe a nemusejí čekat na zaváhání soka. Ztráceli by na Slavii jeden bod.

To kdyby Sparta naopak zvítězila, je situace pro »sešívané« zdánlivě komplikovanější. Jejich manko by narostlo na pět bodů, což by v praxi znamenalo, že svěřenci trenéra Briana Priskeho si mohou dovolit ve zbývajícím trojlístku utkání jednou remizovat a jednou prohrát. Pokud by totiž oba týmy po 35. kole nasbíraly shodný počet bodů, rozhodlo by kritérium lepšího postavení v tabulce po základní části, a tam byla první Sparta.

Na první pohled se zdá, že trumfy drží v rukou právě ona. Jenže… Stačí se podívat na aktuální kurz Fortuny. Na výhru domácích můžete sázet v kurtu 2,64:1, na hosty pak v kurzu 2,5:1. Důvody? Především aktuální forma Slavie. Když pomineme ojedinělé zakopnutí z 30. dějství proti Hradci Králové, své soupeře válcuje. Naposledy Bohemku, čtvrtý tým tabulky, impozantním skóre 6:0. Naproti tomu Letenští vítězí těsně nebo díky »last minute« trefám, většinou z penalty. »Naším úkolem je pokračovat v práci a potvrdit dobrou formu i na Letné,« řekl útočník Slavie Václav Jurečka, který dal Bohemce v neděli hned čtyři góly.

Forma svěřenců kouče Trpišovského je zkrátka úchvatná, o čemž se přesvědčila i ve finále poháru právě Sparta. Domácí byli, navzdory dvěma nastřeleným tyčím, jasně horším týmem a po zásluze prohráli 0:2. A i tato zkušenost favorizuje v sobotním derby hosty. Vždyť Spartu kromě poháru v této sezoně zničili také v lize – v podzimním utkání doma dokonce 4:0. Na jaře sice v duelu 27. kola hráli v epet ARENĚ 3:3, jenže to postrádali osm zraněných či nemocných hráčů a prakticky kompletní soupeř vyrovnával náhodným vlastním gólem Ousua až v nastavení.

Slavia zkrátka na Spartu v poslední době umí. Projeví se to i v sobotu? »Dejte tomu jakoukoliv nálepku, naším cílem bude utkání prostě vyhrát. Od středy se budeme připravovat a uděláme vše proto, abychom zvítězili. Po zápase uvidíme, jak se nám naše snažení vydařilo,« tvrdí kouč Priske.

Hodně bude záležet i na tom, jak kompletní budou oba týmy, i když je nad slunce jasnější, že Slavia má kvalitnější lavičku náhradníků, či spíše »náhradníků« (psáno s uvozovkami s ohledem na vyrovnanost kádru). Navíc kouč Trpišovský hned po výhře nad Bohemkou ujistil, že například kapitán Tomáš Holeš, který duel zcela vynechal, nebo norský klenot Christos Zafeiris, jenž o poločase nuceně střídal, budou v sobotu s velkou pravděpodobností v pořádku. »Myslím si, že Zafeiris bude za týden k dispozici, i další hráči, kteří měli zdravotní problém, šli včas dolů a jejich stav se nezhoršil. Ondra Lingr je v plném tréninku, trochu šance je i u Petra Ševčíka. Tomáš Holeš by mohl začít trénovat ve středu, jeho start nedoporučili doktoři,« řekl Trpišovský s tím, že u Holeše šlo o následek střetu se sparťanem Filipem Panákem v pohárovém derby.

Jde tedy o dobré zprávy pro slávistické fanoušky, kteří tak postrádají z tradičních opor jen Petera Olayinku a Lukáše Masopusta. Podobně je na tom Sparta, jíž bude na sto procent chybět, kromě dlouhodobých marodů Jakuba Peška a Ondřeje Čelůstky (který už se ale rozehrává v béčku), také Tomáš Čvančara. Otazníky visí nad starty Tomáše Wiesnera, Martina Vitíka či Asgera Sörensena, kteří vynechali duel v Olomouci. Posledně jmenovaný však po zranění z duelu s Plzní (2:1) už na Hané alespoň seděl na lavičce. Právě Sörensena ostatně nedávno označil za klíčového stopera Sparty trenér Trpišovský. Přirovnal jej k Ogbuovi, jemuž finále poháru náramně vyšlo, zatímco dánský obránce se na vyvrcholení MOL Cupu musel dívat jen z tribuny.

Ať tak či onak, kurzy na duel se budou určitě ještě hýbat, právě s ohledem na zdravotní stav v obou mužstvech. Otázkou však je, jak moc ho budou, s ohledem na taktiku, Sparta i Slavia pouštět do éteru…

(pk)

FOTO – slavia.cz/Martin Malý a sparta.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here