Sparta ve šlágru přehrála Pardubice, Kometa zničila Mountfield

Hokejisté Pardubic a pražské Sparty patří mezi největší favority hokejové extraligy – a v dnešním prvním vzájemném zápasu slaví výhru tým z hlavního města. Dynamo porazil v šestém kole 3:2 po samostatných nájezdech, když o výhře rozhodl v páté sérii Roman Horák.

Dynamo dvakrát prohrávalo, ale vždy dokázalo vyrovnat. Východočeši bodovali i v šestém utkání v sezoně, po druhém nezdaru ale přišli o vedení v tabulce.

Mimo pardubickou sestavu ze zdravotních důvodů zůstali útočníci Poulíček nebo Hyka, a tak domácí nastoupili oproti předchozím zápasům v pozměněném složení.

První větší závar si vytvořili hráči Dynama, o zakončení se snažil Zohorna, ale brankář Kovář puk za svá záda nepustil. Pak se hrálo ve čtyřech na obou stranách, čehož využila Sparta. V 5. minutě si Tomášek najel až před gólmana Frodla a zakončil přesně.

Zanedlouho rozehráli přesilovku Pardubičtí a usadili se na delší dobou v útočném pásmu. Dorážel Radil, střílel Čerešňák, ale Kovář byl připraven. Krátkou početní výhodu si během první třetiny zahráli i hosté, ale skóre se před první pauzou neměnilo.

I ve druhé třetině pokračoval napínavý zápas, který v Pardubicích sledoval i reprezentační trenér Kari Jalonen. Domácí hráči vyslali více střel na soupeřovu branku a ve 28. minutě se dočkali vyrovnání. Puk se od Dvořáka přes Ciencialu dostal až k Říčkovi, jenž zamířil pohodlně do odkryté branky.

I po druhé třetině ovšem vedli hosté. Ve 32. minutě totiž po delším obléhání domácí branky skórovala znovu Sparta. Situaci vyřešil Forman, který poslal puk zpoza branky a dostal ho s pomocí dvojité teče domácího hráče a brankáře do pardubické svatyně. Forman si tak připsal jubilejní stý gól v dresu Sparty.

Reprezentační kouč Kari Jalonen na zápase Pardubice – Sparta FOTO – ČTK/Josef Vostárek

Dynamo ale i podruhé dokázalo vyrovnat. Střelu Adama Musila z otočky ještě Kovář vyrazil, ale ve 48. minutě se před brankáře Sparty prokličkoval Radil a pohotový Kousal zblízka vyrovnal.

Další šanci měl na domácí straně Koffer, pardubický brankář Frodl pak vytáhl skvělý zákrok při zakončení Poláška. Dramatická koncovka duelu tak vrcholila až v prodloužení.

Více práce měl Kovář, který ale svůj tým podržel i při Tomáškově vyloučení. V závěru prodloužení ujel Řepík, jenže Frodl proti jeho kličce zasáhl. O výhře Sparty rozhodly až nájezdy, kde se na gól čekalo do páté série. V ní se prosadil Horák, pardubičtí hokejisté ani jeden z pěti nájezdů neproměnili.

»V první třetině byla Sparta o fous lepší, pak se to srovnalo, ve třetí třetině jsme možná o kousek byli lepší my. Nějaký gól mohl padnout na obou stranách, oba brankáři podali velice kvalitní výkony. Celkově se hrálo dobře do defenzívy, moc přečíslení nebylo. V závěru jsme neproměnili přesilovku čtyři na tři, v nájezdech byla šikovnější Sparta. Bylo to vyrovnané utkání, lidem se líbilo,« konstatoval pardubický kouč Richard Král. »Remíza po šedesáti minutách je spravedlivá, v penaltách rozhodlo štěstí a samozřejmě umění hráčů. Byl to náš nejlepší venkovní výkon, protože první dva zápasy od nás nebyly dobré. Chtěli bychom být od začátku sezony vyladění co nejlépe, ale vše si bude snad co nejrychleji sedat,« dodal trenér Sparty Pavel Patera.

Horký mezi kanonýry

Brno zvítězilo nad Hradcem Králové 4:0 a podruhé v sezoně naplno bodovalo. Dvěma góly se na tom podílel Luboš Horký, který je se sedmi brankami nejlepším střelcem soutěže. Výraznou zásluhu na výhře Komety měl i brankář Marek Čiliak, jenž zlikvidoval 51 střel soupeře a vychytal první nulu v sezoně. Kometa přerušila sérii dvou porážek na vlastním ledě, Východočechům skončila šňůra čtyř duelů, v nichž Brňany porazili.

»Jsem rád, že jsme konečně předvedli výkon, za který se nemusíme stydět, protože předchozí domácí zápasy nebyly dobré. Hlavně ve druhé třetině jsme hráli s Hradcem otevřený hokej, dali jsme góly a po vedení 3:0 jsme to trochu zatáhli. Jsem rád, že kluci bojovali a předvedli hokej jako v play off, což jsme chtěli. Vydrželi jsme tak až do konce, podržel nás Čiliak a výhru jsme si zasloužili,« pochvaloval si brněnský asistent Martin Pešout.

»V první řadě musím Kometě pogratulovat k vítězství. Vyhrála zaslouženě, protože byla efektivní v zakončení a hokej je o gólech. Kometa dala tři, jeden byl technický. My bychom dnes gól nedali ani do půlnoci. Odvedli jsme spoustu dobré práce, ale selhali jsme v zakončení, nebyli jsme schopni překonat vynikajícího Čiliaka. Udělali jsme chyby při inkasovaných brankách, ale stejnou chybou je i to, že góly nedáme a neproměníme šance. Bez toho se vyhrát nedá,« dodal hradecký lodivod Tomáš Martinec.

Olomouci se daří

Hokejisté Olomouce vyhráli na ledě Českých Budějovic 2:1 v prodloužení a uspěli tak ve čtvrtém z pěti zápasů, které v sezoně odehráli. Utkání rozhodl v 64. minutě v přesilové hře Jiří Ondrušek. České Budějovice prohrály potřetí za sebou. »Olomoucký tým hraje důrazný hokej a dnes mu famózně zachytal gólman. Byl to jeho rozdílový hráč. Oni bojují, dávají do zápasu srdce, hrají obětavě, blokují střely a na tom to mají postavené. My jsme nedokázali odskočit a pomoct si druhým gólem,« uvedl kouč Jihočechů Jaroslav Modrý.

»Byl to bojovný zápas. Začali jsme dobře, vytvářeli si šance, ale nic z nich nevytěžili. Bohužel, nechávali jsme se často vylučovat a fauly nás stály inkasovaný gól. Tolik faulů proti Budějovicím si nemůžeme dovolit. Do třetí třetiny jsme šli s odhodláním vyrovnat, což se nám podařilo a v prodloužení jsme využili přesilovku, která se nám celý zápas nedařila,« dodal olomoucký Jan Tomajko.

* * *

HC Kometa Brno – Mountfield Hradec Králové 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Gulaši (Flek, Holík), 26. Horký (Zaťovič, Holík), 30. Zaťovič (Ščotka, Sallinen), 54. Horký. Rozhodčí: Ondráček, Pražák – Kis, Lučan. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 5412.

HC Dynamo Pardubice – HC Sparta Praha 2:3 po sam. náj. (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Říčka (Cienciala, T. Dvořák), 48. R. Kousal (Radil, Vála) – 5. Tomášek (M. Jandus, Řepík), 32. Forman, rozhodující nájezd Horák. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Šimánek, Synek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 8963.

HC Motor České Budějovice – HC Olomouc 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1- 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Gulaš (Pech, Dzierkals) – 50. Škůrek (Nahodil, Rašner), 64. Ondrušek (Klimek). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Zíka, Rampír. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 5628.