SPD a PRO se sbližují před krajskými volbami

»Před krajskými volbami začalo sbližování SPD a PRO.« Uvedla to dnes na svém oficiálním facebookovém profilu strana Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřicha Rajchla. Citovala zároveň poslance Jaroslava Foldynu (SPD), který uvedl »spojíme se i s čertem, abychom porazili Fialu«.

»Snažíme se najít průsečíky v našich programech a hlavně v personálních otázkách. Jednání jsou poměrně úspěšná. Pro nás je důležité porazit síly pětikoalice Petra Fialy. Jsme připraveni se spojit v uvozovkách i s čertem, abychom je porazili,« uvedl pro Seznam Zprávy Foldyna. Ten se v minulých dnech několikrát sešel právě s Rajchlem, ostatně vystupoval i na demonstracích, které strana PRO pořádala na Václavském náměstí.

V evropských volbách ani jeden ze subjektů neuspěl, jak předpokládal. Strana PRO se do europarlamentu nedostala, SPD, která kandidovala po boku Trikolory, získala jen jeden mandát pro exministra Ivana Davida. Právě spojení s Trikolorou však někteří příznivci hnutí Tomia Okamury kritizovali, což uvedla agentura Kantar v průzkumu pro Českou televizi.

Rajchl již před eurovolbami uvedl, že je potřeba všechny národně-konzervativní síly spojit pod jeden subjekt, jak to na opačné straně dokázala vládní SPOLU. Slíbil, že sám hodlá jednání iniciovat. »Tak jak se dokázali domluvit liberálové a vytvořili projekt SPOLU, tak to musíme dokázat i my. Jinak opět prohrajeme,« domnívá se šéf PRO.

Koalice byly v eurovolbách překvapivě úspěšné. Třetí místo a dva mandáty získala Přísaha s Motoristy sobě a čtvrté s rovněž dvěma mandáty koalice STAČILO!, jež sdružovala komunisty, SD-SN Aleny Dernerové a Českou stranu národně sociální. Pro krajské volby se k nim navíc v mnoha krajích přidává pod zastřešující název STAČILO! i ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie.

Vedení SPD se nyní očividně nebude bránit podobným koalicím na půdorysu národně-konzervativním. Předseda Tomio Okamura naznačil, že vyjednávání nechá na jednotlivých krajích. Poslanec Foldyna bude usilovat o spojení s PRO ve svém Ústeckém kraji. Dá se předpokládat, že partnerem hnutí bude i nadále Trikolora, vyjednávat bude v některých krajích i se Svobodnými.

Krajské volby se budou letos konat v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Poměrně brzký termín vyhlásil prezident Petr Pavel na konci května. Za plenty a k urnám se půjde ve 13 krajích, do Zastupitelstva hlavního města Prahy se volí souběžně s obecními volbami, které připadají na rok 2026. Souběžně s krajskými volbami proběhnou i volby do třetiny Senátu Parlamentu ČR.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy