Home Domácí Společně pro Rozárku

Společně pro Rozárku

Má jméno jako z Popelky – napíšete-li první příjmení v nepřechýlené verzi: Sova Rozárka. Její život však už taková pohádka není. Rozárka je usměvavá a statečná holčička, která bojuje s těžkou nemocí. Od narození ji provázejí závažné neurologické obtíže, které zapříčinily extrémně vzácné neurometabolické onemocnění.

Rozárka je těžce hypotonická, což znamená, že její tělíčko je přirovnáváno k tělu »hadrové panenky«. Nejvíce hypotonické má převážně tělo v hrudní oblasti a práce jejích plic dostatečně nepokrývá potřebu těla. Proto je nezbytně nutné Rozárce podávat po dobu 24 hodin kyslík.

Od prvních chvil, kdy to její stav umožňoval, poctivě rehabilituje a od osmého měsíce navštěvuje pravidelně také neurorehabilitační kliniku Armandi Therapy Clinic. Intenzivní rehabilitace tohoto charakteru Rozárce velice pomáhají nejen v rozvoji psychomotoriky, ale také v posilování svalů, které jsou důležité nejen pro její pohyb, ale také i pro samotné dýchání. Ale…

Jak už to bývá, vše má své »ale« – tato péče není zdarma a není levná: tři týdny intenzivních rehabilitací po dvou hodinách denně vyjdou na 40 500 Kč (Rozárka podstupuje 4x ročně), lekce Feldenkraisovy metody pak na 1700 Kč (Rozárka podstupuje 40x ročně). Proto se někteří lidé z okolí pokoušejí pomoci.

Výtěžek třetího ročníku benefičního hudebního Festivalu Příběhů, který v roce 2021 zorganizovala kapela Czech It, dostala právě malá Rozárka Sovová. »V Týnci nad Sázavou se pro ni hrálo, zpívalo, tančilo a malovalo. Díky kapele Czech It a všem, kdo se akce zúčastnili a podpořili ji, se pro Rozárku vybralo 46 500 Kč,« řekla vedoucí Rané péče CSS Tloskov Radka Jiroušková.

Prostřednictvím příběhu malé Rozárky se kapela Czech It snažila propojit dva světy. »Aby si lidé, kteří na festival přijdou, uvědomili, že ne vždy je život jednoduchý. Chceme jim ukázat, co péče o nemocné dítě obnáší, jaké problémy musí jeho rodiče řešit,« řekl frontman kapely Czech It Daniel Marczell. Sám pracuje v sociální sféře, podobné životní osudy mu proto nejsou cizí.

A právě v roce 2021 se zrodil další plán. »Psal se rok 2021, kdy jsme se s několika přáteli rozhodli uspořádat ve Voticích akci, která, bohužel díky covidové situaci nedopadla a zůstala tak v předrealizační fázi. Naštěstí díky úžasným lidem kolem a pochopení spolků, organizací a firem se nám tento projekt povedl letos oživit a já bych Vás moc rád jménem celého realizačního seskupení včetně hudebních skupin, neméně pak VOTICKÉHO SOKOLA, sponzorů a mediálního partnera RÁDIA BEAT, pozval na benefiční rockový festival pod názvem SPOLEČNĚ PRO ROZÁRKU. Jak je již z názvu patrno výtěžek z dobrovolného vstupného, kterým budete moci přispět do některého ze tří zapečetěných boxů, bychom velice rádi věnovali na rehabilitace, léčbu a pomůcky pro pětiletou ROZÁRKU SOVOVOU Z VOTIC, která je i přes nepřízeň osudu velkou bojovnicí. Doufáme proto, že se nás sejde co nejvíce. A co proto tedy udělat? Sejít se 1. dubna 2023 od 17.00 ve VOTICKÉ SOKOLOVNĚ, kde se na vás budou těšit kapely PECKA, AFTERSPOON, VAR, LAHVÁTOR a ROCKTOM. Výtěžek z akce předáme ještě během večera. Pojďme se společně pobavit a zároveň přispět na dobrou věc. Zkusme dokázat, že ani dnes nám nejsou osudy druhých lhostejné,« uvedl za organizátory Martin Schorný.

Kdo tedy chce pomoci a poslechnout si navíc rockovou muziku, bude vítán. Pokud byste chtěli pomoci, ale nemůžete na koncert (nebo nechcete, ne každý má rock v oblibě), pak to lze prostřednictvím Rozárčina fondu.

(zmk)