Home Zahraničí Srbové v Kosovu jsou zahnáni do kouta a připraveni bránit se za...

Srbové v Kosovu jsou zahnáni do kouta a připraveni bránit se za každou cenu, armáda jen přihlížet nebude

Srbská armáda FOTO - Ministerstvo obrany Srbské republiky

AKTUALIZUJEME

Srbské ozbrojené síly nemohou ignorovat násilí páchané na Srbech v Kosovu a Metohiji a budou muset reagovat na zabíjení svých spoluobčanů, řekl srbský ministr obrany Miloš Vučević pro televizní stanici RTS. Dodal, že Srbové v Kosovu a Metohiji jsou zahnáni do kouta a připraveni se bránit za každou cenu.

»Mluvíme o nedej bože scénářích vražd Srbů, fyzické likvidaci našich lidí kosovskou policií, vyhánění Srbů, pogromech, o všem, co se nám stalo před 20 nebo 30 lety. Tyto okolnosti by skutečně byly nejen ‚červeným poplachem‘, ale také okamžikem, kdy Srbsko nemůže jen mluvit a nečinně přihlížet,« řekl šéf resortu obrany.

FOTO – Facebook

»Bezpečnostní situace je krajně nejistá kvůli jednostranným, nezákonným, nelegitimním rozhodnutím prištinské administrativy, a především nazvěme ji pravým jménem – okupace severního Kosova a Metohije albánskou správou z Prištiny,« dodal Vučević.

I francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že odpovědnost kosovských orgánů za protesty v regionu je zřejmá, a vyjádřil záměr jednat o vývoji situace s představiteli Srbska a Kosova ve čtvrtek v Kišiněvě. Řekl to ve středu na společné tiskové konferenci v Bratislavě se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

»Kosovské orgány se rozhodly nerespektovat dohodu zprostředkovanou Evropskou unií, která jim umožnila dosáhnout významného pokroku v kosovské otázce,« řekl. »Dali jsme kosovským orgánům jasný vzkaz, že uspořádat volby v současném kontextu byla chyba,« dodal.

Podle francouzského vůdce je »odpovědnost kosovských orgánů za to, co se děje, zřejmá«. Poznamenal také, že se spolu s německým kancléřem Olafem Scholzem chystá ve čtvrtek v Kišiněvě v rámci summitu evropského politického společenství setkat se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem a premiérem samozvaného Kosova Albinem Kurtim, aby o situaci jednali.

»Naši občané jsou připraveni se bránit, prezident republiky Aleksandar Vučić to včera řekl i velvyslancům Kvinty, jsou připraveni jít až do konce. Srbové na severu jsou zahnáni do kouta, nemají ani milimetr na kompromisy a dohody a jsou připraveni za každou cenu, i tu největší, bránit svůj domov, kde žijí po staletí,« připomněl Vučević.

Šéf srbského ministerstva obrany také uvedl, že je velmi snadné dospět k mírovému řešení. »Stačí, aby mezinárodní společenství a KFOR síly NATO pro Kosovo stáhly falešné správce měst a jejich speciální policii na jih od Ibaru, a situace se okamžitě uklidní,« zdůraznil Vučević.

Již dříve srbský ministr obrany označil situaci na severu provincie za »krajně nejistou kvůli jednostranným, nezákonným a nelegitimním rozhodnutím prištinské administrativy«, a především kvůli pokusům albánské administrativy z Prištiny »obsadit sever Kosmetu«.

Ministr připomněl, že srbský prezident Vučić opakovaně varoval mezinárodní společenství a srbskou společnost, že jednostranné kroky Prištiny mohou vyústit v nejhorší možný scénář, a »to se bohužel stalo«. Vučić zdůraznil, že dosavadní jednání Albina Kurtiho, premiéra neuznaného Kosova, »vede k eskalaci, konfliktům, zraněním, přestřelkám a všemu tomu, co jsme viděli«.

Situace v srbských obcích na severu Kosmetu se zhoršila 26. května, kdy zvláštní jednotky kosovské policie obsadily administrativní budovy v obcích Zvecan, Zubin Potok a Leposavic. Bezpečnostní složky se snažily zajistit inauguraci starostů obcí, kteří zvítězili ve volbách, jež srbské obyvatelstvo bojkotovalo. Dne 29. května jednotky NATO pro Kosovo (KFOR) obklíčily správní budovy, kde vypukly protesty, které přerostly ve střety.

»Srbsko není spokojeno s činností KFOR. Pomohli kosovské policii tím, že vytvořili kordon v blízkosti obsazené administrativní budovy v srbské obci Zvecan, což pomohlo speciálním jednotkám kosovské policie provést obsazení. Úkolem mise EU v Kosovu a Metohiji EULEX a KFOR, a oni jsou jediní, kdo k tomu mají mandát, je postarat se o bezpečnost všech občanů v provincii podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244. Mají mandát starat se o bezpečnost a ne stát mezi neozbrojenými občany a těžce ozbrojenými zástupci kosovské policie,« zdůraznil ministr obrany s tím, že demonstrace byly naprosto pokojné.

Podle Vučiće odjelo do nemocnice v Kosovské Mitrovici na ošetření 52 Srbů, z nichž tři byli vážně zraněni. Mise NATO si vyžádala více než 40 zraněných příslušníků italského a maďarského kontingentu KFOR. Vučević v pondělí zdůraznil, že armáda země byla v souvislosti se situací v Kosovu a Metohiji uvedena do stavu zvýšené pohotovosti a její jednotky jsou rozmístěny podél správní linie s autonomní srbskou provincií.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here