Home Zahraničí Srbsko nemůže ustupovat věčně, jenže Brusel si s Prištinou poradit neumí

Srbsko nemůže ustupovat věčně, jenže Brusel si s Prištinou poradit neumí

Srbský prezident Aleksandar Vučič FOTO - ČTK/AP/Michael Sohn

Bělehrad a Priština nedosáhly dohody na jednáních na nejvyšší úrovni v Bruselu za přítomnosti vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella a zvláštního zástupce EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou Miroslava Lajčáka, řekl dnes novinářům srbský prezident Aleksandar Vučić.

»Z důvodů, kterým nerozumím, se nám nepodařilo dosáhnout dohody,« řekl podle agentury TASS Vučič. »Srbská strana byla naprosto konstruktivní, přijali jsme desítky aktualizací (smlouvy), ale albánská strana odmítla cokoli přijmout byť jen na vteřinu, vždy chtěli přidat něco, co je nemožné,« prohlásil Vučič.

Prezident zdůraznil, že během jednání bylo jasné, která strana chce skutečně dosáhnout dohody, a jediné, na čem Bělehrad trval, bylo, »aby byly dodržovány všechny dříve podepsané dohody,« dodal. Srbský vůdce doplnil, že analyzuje všechny dokumenty, »dá dohromady všechny dojmy« a k národu promluví později.

Dne 14. listopadu na tiskové konferenci po zasedání Rady EU Borrell uvedl, že zástupci Bělehradu a Prištiny zahájí v pondělí v Bruselu rozhovory o dialogu mezi Srbskem a neuznaným Kosovem zprostředkované EU. Podle něj je 29. listopad konečným termínem, do kterého musí být dohoda uzavřena, aby se zabránilo vážné krizi.

Kosovské úřady se již dříve rozhodly pokutovat ty, kteří si nevyměnili srbské poznávací značky, a od 1. listopadu vydávají varování. Pokuty budou činit 150 eur a občané budou poučeni, aby si vyměnili srbské poznávací značky za poznávací značky neuznaného Kosova. Po 21. dubnu 2023, kdy skončí přechodné období, bude kosovská policie oprávněna zabavovat auta se srbskými poznávacími značkami.

V reakci na to kosovští a metohijští Srbové 5. listopadu opustili všechny vládní instituce neuznaného Kosova.

V souladu s bruselskými dohodami o normalizaci vztahů mezi Bělehradem a Prištinou z 19. dubna 2013 má být na Kosovu založeno Společenství srbských obcí, samosprávný orgán Srbů žijících v neuznané republice. Srbský prezident Aleksandar Vučić opakovaně prohlásil, že jeho země splnila svou část bruselských dohod, zatímco Kosované pouze začali vypracovávat statut Společenství srbských obcí a poté proces pozastavili.

Srbské ministerstvo obrany již oznámilo, že ozbrojené síly jsou na příkaz prezidenta připraveny přijmout veškerá opatření na ochranu Srbů v Kosovu a Metohiji.

(cik)

Předchozí článekSenegal – Nizozemsko 0:2. »Oranjes« udeřili v závěru, ale lepší nebyli
Další článekVzácný lomikámen je zpět. Zajistila to Botanická zahrada v Liberci

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here