Home Domácí STAN má korupci v genech, tvrdí Babiš. Rakušan odstoupit nehodlá

STAN má korupci v genech, tvrdí Babiš. Rakušan odstoupit nehodlá

FOTO - ČTK/ Ondřej Deml

Kauzy vládního hnutí STAN neberou konce. Poslanecká sněmovna je řeší pravidelně co tři měsíce, bohužel, bez konkrétních výsledků. Koaliční pětikoalice drží pohromadě, vládní strany se navzájem kryjí a nepřipouští řádné projednání kauz. Stejný scénář koaliční poslanci avizovali i dnes, o programu schůze se nakonec vůbec nehlasovalo.

Před samotným hlasováním si předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová vzala pauzu na poradu klubu do půl druhé. Na tu dobu už ale byla naplánována další mimořádná schůze. To znamená, že zvláštní schůze s názvem Organizovaný zločin hnutí STAN se přerušila. Kdy bude debata pokračovat, není jasné.

Opozice chtěla diskutovat o kauze Dozimetr, korupčním případu kolem pražského dopravního podniku, v němž čelí stíhání vedle dalších lidí někdejší primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Již před jejím zahájením bylo zřejmé, že koalice širší diskusi nepřipustí.

»Scénář je vždy stejný. Necháte vypovídat poslance s přednostním právem a pak to zametete pod koberec neschválením programu. Postavte se k tomu čelem! Nechte vystoupit další poslance!« vyzvala koalici Schillerová.

Zdůraznila, že hnutí ANO nesbírá podpisy pro mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž by se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vládě. Důvody pro takový krok by sice byly namístě, ale hnutí ANO cítí odpovědnost za to, jak bude vypadat ve světě české předsednictví v Radě EU. Schillerová ale zároveň zdůraznila, že ANO nedá vládě bianco šek na půl roku bezstarostného vládnutí. Premiér Petr Fiala (ODS) se podle ní snaží skandálem promlčet. Pokud by se situace stupňovala a premiér by se dál tvářil, že je vše v pořádku, muselo by ANO zvážit další kroky.

Schillerová rovněž poznamenala, že vedle předsednictví je třeba také pomáhat občanům. »Kvůli předsednictví by na ně vláda neměla zapomínat! Potřebujeme akční vládu,« prohlásila.

Babiš: Hnutí STAN je strana organizovaného zločinu

»Podle mého názoru STAN je skutečně strana organizovaného zločinu… Starostové a nezávislí mají korupci v genech. Stačí se podívat na kauzy, ve kterých figurovali jejich lidé,« prohlásil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s odkazem na některé případy hnutí z posledních měsíců. Konkrétně poukázal na kauzy kolem europoslance Stanislava Polčáka, libereckého hejtmana Martina Půtu, nebo bývalého ministra školství Petra Gazdíka. Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se podle Babiše tváří jako »pan čistý«, ale je podle něj ze stejného těsta jako Hlubuček a další politici hnutí, o nichž se v souvislosti s různými kauzami mluvilo.

»Takže STAN je mafie, která byla tak založena, je to projekt pana Redla, u vzniku asistovali pan Gazdík a pan Polčák, to je jejich projekt. A postupně, když už ve Zlínském kraji nebylo co řešit, tak to vyvezli do Prahy,« konstatoval Babiš. Podnikatel Michal Redl patří k obviněným v kauze Dozimetr.

Okamura: SPD žádá demisi celé vlády

Podle lídra hnutí SPD Tomia Okamury se v pražské korupční kauze Dozimetr nejedná o pochybení jednotlivce, ale o mocenské centrum, které obchodovalo s veřejnými zakázkami.

Zopakoval, že hnutí SPD žádá demisi celé vlády. »Chapadlo té chobotnice je prorostlé skrz většinu vládních stran,« řekl. Gazdík by se měl vzdát podle Okamury poslaneckého mandátu a Jiří Pospíšil z TOP 09 zase mandátu europoslance, když jeho poradce Jiří Fremr byl v kontaktu se stíhanými Hlubučkem a Redlem.

Okamura se opřel i do pirátského pražského primátora Zdeňka Hřiba, jenž je podle něho spoluviníkem škod, a do premiéra Fialy, který nedávno po koaličním jednání uvedl, že není důvod k rekonstrukci vlády. »ODS, KDU-ČSL, Piráti a TOP 09 otevřeně kryjí organizovaný zločin a korupci hnutí STAN a nepokládají korupční jednání za překážku účasti ve vládě,« prohlásil lídr SPD.

Rakušan: Nebudu odstupovat z ministerstva vnitra

Rakušan tvrzení opozice, že vede hnutí organizovaného zločinu, označil za demagogii a propagandu. Odstoupit z funkce ministra vnitra odmítl. Kauzu Dozimetr podle něj řeší policie bez jakéhokoli politického tlaku.

O tom, kdo je vinný a nevinný, nerozhoduje podle ministra vnitra v demokratickém státě propaganda, ale soud. Policie pracuje bez politické objednávky a bez politického tlaku a nejlepším důkazem je to, že zasahovala v hnutí STAN. »Nebudu odstupovat z ministerstva vnitra, já vám tuhle radost neudělám,« zdůraznil Rakušan.

Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zpochybnila Rakušanovo tvrzení, že vyšetřování kauzy není pod politickým tlakem. Zdůvodnila to výrokem bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara, který uvedl, že by neuměl pracovat s někým, kdo si jeho práce neváží a kdo mu lže.

Místopředsedkyně STAN a Sněmovny Věra Kovářová označila za nepřijatelnou snahu opozice posuzovat kauzu principem kolektivní viny. Opozice podle ní používá místo faktů spekulace a manipulace.

Místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček označil neochotu koalice projednávat kauzu ve Sněmovně za »opovrhování veřejností« a »znak přezíravosti a neskutečné arogance«. Podle Havlíčka není kauza lokálním problémem Prahy, ale problémem vlády, neboť se netýká jen politiků STAN, ale i TOP 09 a Pirátů.

Předseda klubu SPD Radim Fiala obvinil STAN, že nemá řešení, neodpovídá na otázky a jen útočí na opozici podle zásady, že nejlepší obranou je útok.

(jad)

Předchozí článekSTANKáčko: pod dvojí přísahou
Další článekSimola: vesnice, která pěstuje prosperitu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here