ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Český statistický úřad dnes ve svém dalším zpřesnění ještě zhoršil data o vývoji tuzemské ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt nerostl a proti stejnému období minulého roku klesl o 0,6 procenta. První zpřesněný odhad z konce srpna přitom hovořil jen o 0,4procentním meziročním snížení a mezičtvrtletním růstu o 0,1 %. Statistici zároveň zveřejnili data o situaci domácností a podniků ve 2. kvartálu, která rovněž nevybízejí k optimismu.

»Pokles reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele pokračoval i ve 2. čtvrtletí. Mezičtvrtletně byl pokles o 0,2 %, a meziročně o 4,1 %,« sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl podle statistiků hodnoty 44 269 Kč. Oproti předchozímu čtvrtletí se reálně zvýšil o 0,5 %, meziročně ale klesl o 2,4 %.

Reálná spotřeba domácností na obyvatele sice oproti předchozímu kvartálu stoupla o 0,3 %, meziročně byla ale o 7,3 % nižší.

Lidé více šetřili – míra úspor domácností v 2. čtvrtletí činila 18,8 %, což znamená mezičtvrtletní zvýšení o 1,8 procentního bodu a je to také o 2,9 bodu více než před rokem.

Míra investic v sektoru domácností přitom mezičtvrtletně klesla o 0,2 bodu na 7,2 %. Meziročně byla nižší o jeden bod.

Zisky podniků mírně rostly, horší je to s investicemi

Míra zisku nefinančních podniků v 2. kvartálu činila 49 %, což je o 0,4 bodu více než v předchozím čtvrtletí a o 2,1 bodu více než před rokem, uvedl ČSÚ. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků podle něj meziročně stouply o 7,9 %. Míra investic se pak sice mezičtvrtletně zvýšila o 0,5 bodu a dosáhla 28,1 %, meziročně ale byla o 1,5 bodu nižší.

(ici)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here