Home Domácí Státní rozpočet na rok 2023 bude mít zjevně vyšší schodek, než vláda...

Státní rozpočet na rok 2023 bude mít zjevně vyšší schodek, než vláda předpokládala

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Návrh státního rozpočtu na rok 2023 doputuje do Poslanecké sněmovny zřejmě s vyšším schodkem, než je navrhovaných 270 miliard. Navýšení schodku dnes připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda měla návrh rozpočtu na příští rok schvalovat na dnešní schůzi, nakonec to bude až v pondělí 26. září. Do Sněmovny musí návrh ze zákona doputovat do konce září.

Stanjura po dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru novinářům řekl, že je možné, že návrh bude počítat s vyšším schodkem než nyní navrhovaných 270 miliard korun. »Stát se to může. Já samozřejmě hájím do poslední chvíle navrženou výši deficitu, ale vzhledem k rozhodnutí vlády (o určení maximálních cen elektřiny a plynu) jsem si vědom ekonomické reality příštího roku. Myslím si, že příští rozpočet bude ukazovat i národní solidaritu, co se týče zvládání vysokých cen energií,« odpověděl Stanjura na dotaz, zda rozpočtový schodek může být vyšší než nyní navrhovaný.

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání kabinetu novinářům řekl, že vláda chce udržet deficit státního rozpočtu na příští rok v mezích a po skončení krize konsolidovat veřejné finance.

Podle Fialy není příprava rozpočtu jednoduchá, protože se země potýká s vysokými cenami energií či vysokou inflací. »Jsme vystaveni obecně kritické situaci, nikdo není překvapen, že musíme připravovat rozpočet s deficitem. Přesto se snažíme, abychom se i za složité situace chovali odpovědně, abychom mysleli na budoucnost,« řekl premiér.

Možnost navýšení schodku nikoho nepřekvapil. Podle exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) to bylo »celkem jasné«. »V návrhu. například vůbec není úsporný energeticky tarif, není tam ani koruna na pomoc podnikatelům, není tam ani koruna na zastropování cen energií,« uvedla důvody, proč je navržený schodek nereálný. Navíc celá řada ministrů podle ní poukazuje na to, že jim v rozpočtech resortů chybí peníze. »Tato vláda je pro mě opravdu vláda chaosu a ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury absolutně,« řekla bývalá šéfka státní kasy v ČT.

Vyšší schodek není překvapením

Pravděpodobné navýšení schodku nepřekvapilo ani bývalou předsedkyni sněmovního rozpočtového výboru Miloslavu Vostrou (KSČM). »Mě by spíš překvapilo, kdyby ministr Stanjura trval na tom, že ten schodek bude pouze 270 miliard. Vzhledem k tomu, že opravdu jsme ve zvláštní a náročné době, chápu, že některé záležitosti, kterými se tato vláda údajně snaží pomoc občanům, stojí peníze a je pravda, že se ještě přijímá řada legislativních změn, které se samozřejmě v tom návrhu rozpočtu se schodkem 270 miliard ani nemohly objevit,« řekla pro iportaL24.cz. Konkrétně poukázala například na zastropování cen energií pro maloodběratele, kde se odhaduje dopad kolem 130 miliard.

To potvrdil také Stanjura. Nynější návrh státního rozpočtu na příští rok ministerstvo připravilo ještě před tím, než se vláda na určení maximálních cen elektřiny a plynu pro maloodběratele dohodla. »Tlak na výdajovou stranu je opravdu obrovský. Souvisí to samozřejmě s vysokými cenami energií. Proti tomu budeme stavět mimořádné příjmy, tak, aby to celé nešlo na vrub deficitu státního rozpočtu,« řekl.

Jedním z mimořádných příjmů by mělo být i zavedení tzv válečné daně. S tím ale podle Vostré vláda počítat nemůže, protože tato daň není legislativně upravena, to znamená, že by muselo dojít ke změně zákona. »Tato vláda uvažuje o dani, ale nemůže ji promítnout do státního rozpočtu, protože zatím je to v úvaze, není ani odhad, kolik by to mělo přinést, v podstatě je jenom obecně daný okruh, koho by se to mělo týkat, takže na příjmové straně se to v tuhle chvíli v návrhu státního rozpočtu nemůže objevit,« uvedla Vostrá.

Stanjura také připomněl, že od příštího roku bude stát vyplácet k důchodům vedle jejich standardní valorizace 500 korun měsíčně za každé vychované dítě, což představuje 19 miliard korun navíc.

Mluvit v této souvislosti o valorizaci penzí považuje Vostrá za směšné. »Valorizace je ze zákona, 500 Kč za vychované dítě dává také zákon, takže to vláda musí udělat, to není žádná libovůle této vlády,« podotkla Vostrá.

Vláda schvaluje rozpočet opět na poslední chvíli

Na rozdíl od Schillerové, která dává odklad schvalování rozpočtu na vládě do souvislosti s volbami, které se uskuteční koncem tohoto týdne, Vostrá tuto souvislost nevidí.

»Vůbec se nedivím, že vláda to odložila, protože jsou před námi komunální volby a senátní volby a určitě ta zpráva nebude nijak pro vládu lichotivá, vzhledem k tomu, co všechno slibovala,« řekla Schillerová.

Vostrá připomněla, že i předchozí vlády státní rozpočet ve finální podobě, v jaké ho předkládaly do Poslanecké sněmovny, kde je termín do 30. 9., řešily až na posledním jednání před tímto termínem. »Z mého pohledu není nic výjimečného, že vláda bude rozhodovat na posledním zasedání před 30. zářím, aby si ještě mohli některé věci dojednat a aby měli ještě pár dní na to ten rozpočet dopravit do Sněmovny tak, jak zákon ukládá. Spojitost s volbami bych v tom nehledala, protože byly roky, kdy volby nebyly, a vlády to stejně projednávaly až v posledním možném termínu,« vysvětlila Vostrá.

Současný návrh rozpočtu na příští rok předpokládá příjmy 1,749 bilionu korun, výdaje mají činit 2,019 bil. Kč.

Letošní rozpočet byl schválen se schodkem 270 miliard korun. Sněmovna ale nyní projednává jeho zvýšení na 330 mld. Kč.

(jad)

Předchozí článekFederer se rozloučí v páteční čtyřhře. Koleno ho do dvouhry nepustí
Další článekČínský tým mise Tianwen-1 získal nejvyšší ocenění v oblasti kosmonautiky

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here