STEM: Volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO, do Sněmovny by se vrátila KSČM

Volby do Poslanecké sněmovny by v červnu znovu vyhrálo hnutí ANO, kterému by dala svůj hlas přibližně třetina voličů (32,9 procenta). Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS by se s velkým odstupem na druhé příčce umístila vládní ODS (14,8 procenta). Do Sněmovny by se podle průzkumu vrátila KSČM, která z ní vypadla ve volbách v roce 2021, kdy získala 3,6 procenta.

Zatímco ANO a ODS zůstávají v porovnání s březnovým modelem prakticky na svém, třetí Piráti (8,7 %) a čtvrtá SPD (7,3 %) si výrazně pohoršili. U Pirátů to dělá pokles o 1,8 procentního bodu a u SPD o dva procentní body. Autoři průzkumu to dávají do souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, kde jak vládní Piráti, tak opoziční SPD významně zaostaly za očekáváními. Oba subjekty budou mít v EP pouze po jednom zástupci.

»Hnutí SPD pravděpodobně získalo v souvislosti s volbami do EP novou konkurenci pro roli reprezentanta protestních hlasů. Z úrovně kolem deseti procent oslabilo v červnu 2024 na cca sedm procent. Naopak posiluje strana KSČM, která uspěla v rámci koalice STAČILO! v evropských volbách. Rovněž strana PRO zůstává na svém zisku kolem 2 procent,« okomentovala výsledky průzkumu agentura STEM pro CNN Prima News.

»Z vládních stran jsou na tom nejhůře lidovci – přeskočila by je jak Přísaha expolicisty Roberta Šlachty, tak Motoristé sobě, kteří zaznamenali velký úspěch v uplynulých evropských volbách,« dodali autoři průzkumu.

Komunisté v čele se znovuzvolenou europoslankyní Kateřinou Konečnou by podle agentury STEM získali 5,1 procenta hlasů, což je oproti březnovým číslům o 0,6 procentního bodu více. Přísaha by měla v červnu 3,7 procenta hlasů a Motoristé sobě 2,7 procenta, takže je předpoklad, že v koalici by znovu pětiprocentní hranici překročily. V eurovolbách bok po boku získaly dva mandáty – pro lídra Filipa Turka a dvojku Nikolu Bartůšek.

Vládní strany dál ztrácejí na úkor opozičních. Pětiprocentní hranici by překročilo vedle ODS a Pirátů už jen hnutí STAN, pod ní by naopak vedle nejslabších lidovců zůstala i TOP 09. Otázkou však je, co s těmito výsledky udělá pravděpodobné spojení těchto dvou stran s ODS v tradiční koalici SPOLU, a dále zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, o kterém v týdnu rozhodla Sněmovna.

(pk)

GRAFIKA – STEM pro CNN Prima News a ČSÚ

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy