Challenger 2 FOTO - wikipedia/Graeme Main

Generál sir Patrick Sanders, šéf armády, si již dříve stěžoval, že Spojené království má ve výzbroji vozidla pocházející ze 60. let minulého století. Řekl, že je to jako používat »telefony s otočným číselníkem v době iPhonů«. Ministerstvo obrany (MO) přiznalo, že více než 2000 kusů britského vojenského vybavení může být zamořeno azbestem.

Ministři odhalili, že mezi postiženými jsou tanky Challenger 2, jejichž verze byly odeslány na Ukrajinu, bojová vozidla pěchoty Warrior a obrněné transportéry Bulldog.

Vystavení azbestu může být smrtelné a je spojeno s mezoteliomem, což je forma rakoviny, a těžkým zjizvením plic. Osoby, které s ním přišly do styku, mohou trpět i několik let po expozici.

Stínový ministr obrany John Healey označil toto odhalení za »vážné znepokojení«. Dodal, že Konzervativní strana neplní svou »zvláštní povinnost« vůči ozbrojeným silám.

MO odhalilo, že celkem 2699 kusů vybavení ve vlastnictví armády obsahuje ACM, ačkoli počet kusů ve skutečné frontové službě je mnohem nižší.

V dopise labouristům to potvrdil James Cartlidge, ministr pro obranné zakázky. ACM, které se vyskytují v přírodě, se ve 20. století používaly při výrobě tanků, lodí a letadel.

Podle deníku The Times se však »při narušení rozpadají na drobná vlákna a dlouhodobá expozice může vést k nevyléčitelnému poškození plic«.

Vyčerpávající seznam dotčeného vybavení zahrnuje 765 obrněných transportérů Bulldog, 324 tanků Challenger 2, 75 opravárenských a vyprošťovacích vozidel Challenger, 11 obrněných vozidel Fuchs, 14 průzkumných vrtulníků Gazelle, 31 vysoce mobilních přívěsů, 841 vozidel Pinzgauer 4×4, 64 obrněných vozidel Stormer, 540 bojových vozidel pěchoty Warrior a 34 vrtulníků Wildcat.

Healey prohlásil, že labouristé budou usilovat o zajištění bezpečného vybavení, pokud se příští rok ujmou vlády. »Ministři mají zvláštní povinnost vůči těm, kteří jsou ochotni nasadit své životy, aby chránili Spojené království a jeho zájmy. Rozsah azbestu ve vybavení britské armády je vážným problémem,« dodal.

»Po 13 letech se konzervativcům stále nepodařilo napravit systém obranných zakázek, který výbor pro veřejné účty označuje za nefunkční a plýtvající penězi daňových poplatníků. Naše ozbrojené síly jsou nuceny spoléhat se na stárnoucí a azbestem zamořené vybavení.« Mluvčí ministerstva obrany uvedl: »Bezpečnost našeho personálu je naší nejvyšší prioritou a v současné době probíhají plány na co nejrychlejší odstranění azbestu z našeho vybavení, přičemž se provádí hodnocení rizik, aby naši lidé byli v bezpečí.«

Tyto údaje ale podle něj představují pouze nejhorší možný scénář a velká část uvedeného vybavení již bude mimo provoz, nebude azbestem zasažena nebo z ní budou azbest obsahující materiály odstraněny. »Přítomnost materiálů obsahujících azbest sama o sobě nepředstavuje zdravotní riziko a zařízení obsahující azbest nad zákonem stanovené limity mohou provozovat pouze odborníci,« dodal mluvčí.

(jb)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here