Home Domácí Strana PRO svolává tiskovou konferenci. Bude řešit provokace i ministra Rakušana

Strana PRO svolává tiskovou konferenci. Bude řešit provokace i ministra Rakušana

FOTO - Facebook Jindřicha Rajchla

Spojení sobotní celonárodní akce Česko proti bídě a s následnými událostmi a policejním zásahem u Národního muzea šéf strany PRO Jindřich Rajchl odmítá. Dnes se na svém facebookovém vysílání ostře obul do ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a znovu mluvil o provokacích. Více hodlá zveřejnit na středeční tiskové konferenci.

»Mrzí mě, že se daleko více řeší zásah u Národního muzea, než to, co padlo na naší akci,« uvedl dnes Rajchl. »Celý průběh akce byl naprosto nekonfliktní, ale neměli jsme nahlášen ten prostor u Národního muzea, kde se tradičně sházejí naši odpůrci, a tudíž jsme tam ani neměli pořadatelskou službu po skončení naší akce. Pan Vít Rakušan zásadním způsobem, flagrantně manipuluje s fakty a snaží se demagogicky obě záležitosti spojit. Ale to u Národního muzea nebyla naše akce! Stojí za tím Slávek Popelka z Holešovské výzvy, který prosazuje defenestraci ukrajinských vlajek, ale s tím my nemáme nic společného,« upozornil Rajchl.

Rakušan se podle něj snaží odvést pozornost od požadavků sta tisíc lidí shromážděných na Václavském náměstí tím, že řeší záležitost u Národního muzea. »Nejsem šťastný, že tam ta vlajka je, ani na vteřinu tam nepatří. Ale nevyzýval bych ji za každou cenu sundat. A lidé, i kdyby se dostali dovnitř, by ji sundat nedokázali, jak je tam zavěšená. To je úplná hloupost,« upozornil dnes Rajchl. Podle něj jsou důležitější věci. Aby nebyly nižší důchody, aby skončilo posílání zbraní na Ukrajinu, aby byla jistota míru a aby Brusel nevymýšlel nesmysly včetně zákazu aut se spalovacími motory.

Dle Rajchla platí, že jakmile se odvede pozornost od toho podstatného, kabinet Petra Fialy (ODS) toho zneužije. »Když bude vláda donucena podat demisi, pak se vyřeší i ostatní problémy,« naznačil šéf strany PRO, že s koncem Fialovy vlády zmizí i ukrajinská vlajka na Národním muzeu. »Pojďme ale dělat věci postupně, jak se mají,« vyzval Rajchl.

Akci před Národním muzeem označil za nerozumnou, ale jedním dechem připojil, že zákrok policie byl neadekvátní a za hranou zákona. »Pokud pan Rakušan označil zákrok za profesionální, pak bych rád viděl, jak vypadá takový neprofesionální,« řekl ironicky Rajchl. Jeho strana uspořádá ve středu tiskovou konferenci, kde hodlá zveřejnit záběry, co se ve skutečnosti před muzeem dělo. »Je nezbytné, aby to viděla celá republika. Přestože to nebyla naše akce, je potřeba, aby byl prošetřen zákrok, který proběhl,« uvedl předseda PRO a pochválil parlamentní opozici, že iniciuje prošetření sobotního policejního zákroku. »Nemůžeme připustit návrat policejního státu, jako byl před rokem 1989,« řekl dnes Rajchl.

Situaci přirovnal k tzv. Palachovu týdnu, jak se o ní vyjádřil ekonom Miroslav Ševčík. »On tam tehdy byl a má tudíž lepší přehled než snaživí žurnalisté z fakulty sociálních věd, kteří to zpochybňují,« konstatoval Rajchl a znovu upozornil, že Rakušan spojil »neférově a demagogicky« dvě věci, i když »ví, že tomu tak není«.

»My násilí odsuzujeme,« řekl rezolutně Rajchl. Uvedl, že na videu jsou dva muži ve stejné mikině a botách, s nášivkami ruské vlajky – úplně novými – které nikdo na žádné jiné demonstraci neviděl. »Vyzvali jsme lidi, zda poznali, kdo to je, ale nikdo je nezná. Možná je to náhoda, ale měli na sobě boty značky Prabos, která je výhradním dodavatelem pro armádu i Policii České republiky,« řekl Rajchl s tím, že vyvracení nebo potrvzení těchto spekulací nechá na dalším vyštřování.

Na středeční tiskové konferenci se ale hodlá dotknout i výroku ministra Rakušana v nedělních Otázkách Václava Moravce. »Řekl, že s námi nebude mít slitování. Ten výrok mně evokuje ne osmdesátá, ale padesátá léta. Co chce udělat? Zavře nás? Kdyby tohle řekl ministr vnitra ve vládě Andreje Babiše, tak ho roztrhají na cucky. Ale teď tam pan Moravec sedí, žádný problém. K výroku se vrátíme na naší tiskové konferenci,« připojil Rajchl s dodatkem, že se »nedáme zastrašovat«.

(pk)

9 KOMENTÁŘE

  1. Toto prohlašuje komunista Jiří Dolejš, který souhlasí se symboly nacistického státu na českém Národním muzeu v Praze. Kam až se komunisté dostali? Zfašizovaný komunista, obhajující nacistický stát.

    Jiří Dolejš: „Narovinu. Ta vlajka je prostě státní symbol brutálně napadené země a její vyvěšení je jen gesto solidarity. Žádný zfašizovaný hejhula nemá proto co napadnout jakýkoliv majetek muzea. Tečka.“

    Už dávno si o Dolejšovi myslím, že dávno žádným komunistou není, protože stále mluví jako člen TOP-09. Dolejš podporuje ukrajinský nacismus a nacistický symbol na českém Národním muzeu.

  2. Dle kavarenskych serveru ma plny Vaclavak kapacitu 200.000+ lidi. Totiz, kdyz promlouva Vaclav Havel. Recni-li Rajchl, namesti se „demokraticky“ zmrskne na par tisic lidi… [Link deleted]

  3. 100.000 tam nebylo ani náhodou. Udělejte si kandidátku a běžte do voleb a pak se uvidí, jakou máte podporu. jinak si ty vaše požadavky můžete strčit víte kam…

    • „sýkoričko“ strč si svůj požadavek víš kam….
      „Nepřátel se nelekejte a na množství nehleďte.“ — Jan Žižka
      Děkuji za demonstraci!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here