Home Zahraničí Za studenty ve Francii skládala zkoušky umělá inteligence

Za studenty ve Francii skládala zkoušky umělá inteligence

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Studenti Štrasburské univerzity, kteří byli při zkoušce na dálku přistiženi při používání programu umělé inteligence, budou muset zkoušku opakovat. Informovala o tom agentura Agence France-Presse s odvoláním na rozhodnutí vedení instituce.

»Jedná se o první případ na univerzitě ve Štrasburku, žádný další dosud nebyl zaznamenán,« upřesnila správa. Podle agentury bylo »asi 20 studentů« přistiženo při podvádění během zkoušky z japonštiny, která se konala tento týden. První fází byl online test s výběrem odpovědí. Tvrdí se, že možná použili populárního chatbota ChatGPT, který na žádost uživatele generuje text, ale žádné podrobnosti nejsou uvedeny. Je známo pouze to, že jejich výsledky byly anulovány a budou muset dělat zkoušky znovu, ale za osobní přítomnosti ve třídě.

Dříve vedení prestižního Francouzského institutu politických studií (Sianç Po) zakázalo studentům univerzity používat tohoto chatbota při zkouškách. Těm, kteří byli přistiženi, hrozilo vyloučení z instituce a dokonce zákaz dalšího vysokoškolského studia. Francouzský ministr školství a mládeže Pap Ndiaye ve čtvrtek v rozhlasové stanici France Enter uvedl, že je třeba vypracovat způsoby, jak tyto praktiky studentů omezit.

ChatGPT, chatbot, který umí generovat texty, odpovídat na otázky a psát kód, byl spuštěn společností OpenAI v listopadu 2022. Agentura Reuters s odvoláním na výzkum švýcarského finančního holdingu UBS Group uvedla, že chatbot zaznamenal rekordní nárůst počtu stažení.

Koncem ledna se na internetu objevila zpráva, že student Ruské státní humanitní univerzity (RSUH) obhájil diplomovou práci napsanou s pomocí tohoto programu. Tisková služba univerzity sdělila agentuře TASS, že provede analýzu diplomu.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Zkoušky na dálku – to snad nemyslí vážně!To jsou „srandisti“…
    To pak jsou „tituly“ a „diplomy…
    My nejdříve na „potítko“ s příkladem a pak obhajoba a další otázky….
    Je ale pravda, že někteří profesoři při výkladu a pak zkoušce nebyli dost „féroví“…
    Do teď z toho mám takový malý „mindrák“….

Comments are closed.