Sucho ve Španělsku odhalilo i prehistorický kamenný kruh na dně vodní nádrže

Ve Španělsku je kvůli nebývalému suchu po dlouhých letech k vidění prehistorický kamenný kruh na dně vodní nádrže Valdecaňas nedaleko hranic s Portugalskem. Megalitická památka, které se přezdívá španělský Stonehenge, zmizela pod hladinou v roce 1963. Při nízkém stavu vody byla od té doby vidět pouze čtyřikrát, napsala agentura Reuters.

Kamenný kruh, který je známý pod názvem Guadalperalský dolmen, objevil v roce 1926 německý archeolog Hugo Obermaier. Podle odborníků vznikl kolem roku 5000 před naším letopočtem. »Je to překvapení a velmi vzácná příležitost se k němu dostat,« uvedl archeolog Enrique Cedillo z madridské univerzity Complutense.

Zatímco vědci se radují z možnosti zkoumat jinak nepřístupnou památku, která přitahuje i velké množství turistů, místní zemědělci bijí na poplach. Kapacita nádrže je naplněná jen z 28 procent a sucho ohrožuje zvířata i úrodu. »Pořádný déšť jsme neměli od jara… Nemáme vodu pro dobytek a musíme ji sem dovážet,« řekl farmář José Manuel Comendador.

Pyrenejský poloostrov zažívá nejsušší období za posledních 1200 let, uvedli klimatologové ve studii zveřejněné v magazínu Nature Geoscience. Nebezpečné sucho ale trápí také další evropské země, obrovský pokles hladin zaznamenaly i velké řeky jako jsou Dunaj, Rýn nebo Pád.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy