Home Domácí Sudeťáci pokoj nedají a Matěj Hollan také ne…

Sudeťáci pokoj nedají a Matěj Hollan také ne…

Bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman převzal 17. července 2021 v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu převzal Evropskou cenu Karla IV. od šéfa Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta (vpravo). FOTO - ČTK/Aleš Zápotocký

Když se po zářijových komunálních volbách vrátil jako nestraník za hnutí Žít Brno do Zastupitelstva města Brna zvolením ze 2. místa kandidátky uskupení Zelení a Žít Brno s podporou Idealistů bývalý náměstek primátora Matěj Hollan, mnozí čekali ne co, ale kdy zase »provede«…

A dočkali se 16. listopadu, kdy zveřejnil, že přijal pozvání na dnešní debatu s mluvčím Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem. »Pouhý den po 17. listopadu, kdy jsme si připomněli události v roce 1939, nám připadne nejen pokrytecké, ale jako přímo za hranou. Leda že by se tento představitel landsmanšaftu přišel omluvit za vše, co zde ‚milí‘ krajané společně s nacisty v době okupace napáchali. To však můžeme očekávat jen těžko, máme v živé paměti požadavky účastníků letošního tak zvaného pochodu smíření z Pohořelic do Brna. Písemně nám sdělili, že jim jde o zrušení Benešových dekretů stejně jako navrácení majetku. I proto naléhavě žádáme: Zanechte takových provokacívyzval Hollana Městský výbor KSČM v Brně v prohlášení, které má iportaL24.cz k dispozici.

Pro ty, kdo Hollana neznají, jen připomeneme, že v červnu 2014 spoluzaložil politické hnutí Žít Brno, které vzniklo na základech stejnojmenného satirického webu. Pro komunální volby v roce 2014 do zastupitelstva města Brna se stal lídrem subjektu Žít Brno s podporou Pirátů a tudíž i kandidátem uskupení na post brněnského primátora. Nakonec se stal 3. náměstkem primátora pro kulturu, sociální a zdravotní oblast.

Během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2013 se prostřednictvím Facebooku ostře vymezoval proti kandidátům Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi. Jeho agitační video »Jak odstranit Zemana s Fischerem?« vidělo na YouTube během týdne přes 360 tisíc lidí. Po prvním kole voleb, 14. ledna, mu byl zablokován facebookový účet, což sám dává do souvislosti právě se svými předvolebními aktivitami. Po písemném prokázání, že jeho vlastní účet není falešný, mu byl účet 16. ledna obnoven

V září 2015 ve svém deníčku na internetu psal o zahájení výstavy ve vile Tugendhat, kde uvedl, že »v Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali.« Tento výrok pobouřil širokou veřejnost, strhla se k němu na internetu ostrá debata. Bývalý hejtman Michal Hašek ho vyzval k omluvě, neboť dle jeho názoru Češi nikoho do plynu neposlali. Hollan se původně omluvit nechtěl, později se však omluvil, mimo jiné za zkratkovitost svého výroku, neboť Češi nemohli »být dozorci v koncentráku«, jakkoli byli spolu s dalšími národy rozdmýchávači antisemitismu a mají po jeho soudu přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledkem bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali.

Letos v červnu na sebe upozornil znovu. »Neřekl bych to, kdybych se teď o víkendu osobně neměl možnost přesvědčit o tom, co je to za akci. Ale teď to říkám s plnou vážností: Výroční zasedání Sudetoněmeckého landsmanšaftu v roce 2025 se má konat v Brně!

V roce 2025 bude 80 let po konci 2. sv. války. Z těch, kteří se mohli jakkoliv podílet na tehdejším zlu, nebude žít už nikdo. Zbude tu holý fakt, že za našimi hranicemi žije mnoho tisíc krajanů. Pár těch, kteří život v Česku ještě sami zažili, ale v naprosté většině teprve jejich potomci.

Ti lidé dojemně vzpomínají na svou bývalou vlast. Chovají k Česku obrovskou lásku. Podrobně sledují dění u nás, rádi se sem vracejí, protože to byla i jejich vlast. Pakliže se dnes řešila nějaká majetková politika, už je to dávno pryč. I oficiálně. Zbyly z toho čistě kulturní zvyky, které se udržují. Atmosféra jejich výročního setkání je nádherná, jak obrovský folklorní festival,« napsal mj. ve svém blogu.

Nechme stranou další »výstřednosti« páně Hollana, kterými na sebe upozornil. Asi postačí jeho vřelý vztah k několikrát jmenovanému spolku a jeho názorům…

(zmk)

2 KOMENTÁŘE

  1. V Německu i v Rakousku žijí milióny slušných lidí. Proč se musí tihle různí hermani a holani kamarádit zrovna s tou nejhorší sebrankou.

Comments are closed.