Sudí Spartu okradli o regulérní gól, přesto Zbrojovku přehrála a dotáhla se na Slavii

Fotbalisté pražské Sparty porazili v dnešním utkání 25. kola před téměř vyprodanou Letnou brněnskou Zbrojovku 3:1, ačkoli do vedení šel v epet ARENĚ soupeř díky brance nejlepšího střelce FORTUNA:LIGY Jakuba Řezníčka. Postupně však domácí otočili skóre zásluhou branek Ladislava Krejčího mladšího, Jana Kuchty a Tomáše Wiesnera. V závěru první půle navíc za stavu 2:1 okradli sudí Spartu o regulérní gól.

Svěřenci trenéra Briana Priskeho jedou na vítězné vlně. Po úvodní jarní remíze v Olomouci už vyhráli osm zápasů v řadě. Ten osmý korálek na šňůru navlékli právě dnes, i když jejich výkon nebyl zdaleka ideální. Snažili se bavit zaplněné hlediště, do nějž se po prolomení bojkotu vrátil i »kotel« vlajkonošů, ovšem hlavně v obraně mělI velká okénka. »Jsem rád za další výhru, ale s výkonem spokojený nejsem, hlavně v defenzivní činnosti. Ale měli jsme reprezentační pauzu. Když máte tolik hráčů pryč, není to nic jednoduchého,« zhodnotil duel po utkání Priske. »Pomohl nám první gól, ale udělali jsme chyby, které zhatily náš plán. I tak musím hráče pochválit za dobrý výkon,« připojil Richard Dostálek, trenér Brna.

Sparta zpočátku nedokázala své šance dotáhnout ke kýženému konci a sedmnáct tisíc diváků zmlklo jako jeden muž v 17. minutě, kdy si nejlepší ligový kanonýr Jakub Řezníček naběhl za obranu a překonal brankáře Kováře. Byl to jeho již sedmnáctý gól v sezoně, kterým se vzdálil slávistovi Van Burenovi, jenž má na svém kontě třináct přesných tref.

Vyrovnal se Nizozemci dnes mohl Tomáš Čvančara, ale počet dvanácti branek nerozšířil i díky kuriózní situaci ze 40. minuty. Po krásné akci Haraslína s Kuchtou zakončoval Čvančara do prázdné branky, nicméně ve skluzu nepochopitelně selhal. I tak se však míč dostal za brankovou čáru, protože sparťanského dlouhána nešikovně trefil při odhlavičkování obránce Brna Šural. Sudí Marek Radina však viděl údajnou Čvančarovu ruku, kterou nepotvrdil žádný záznam. Ačkoli k hraní rukou nedošlo, gól posvětil po dlouhém zkoumání i videorozhodčí Berka. »Viděl jsem to jako ruku a žádný videozáznam neprokázal, že to ruka nebyla,« řekl Radina, ačkoli ve skutečnosti by se měl hledat spíše záběr, který hraní rukou prokáže. »Jestliže to rozhodčí vyhodnotili takhle, musejí mít pravdu. Jsou na hřišti proto, aby rozhodovali. Víc bych to nechtěl komentovat,« řekl kouč Priske.

Spartě však sporné rozhodnutí vadit nemuselo. To už totiž vedla 2:1, když na Řezníčkovu trefu zareagovali dokonalými centry a zakončeními domácí hráči během sedmi minut. Po Kairinenově rohu rozvlnil síť ve 20. minutě kapitán Krejčí, který se uzdravil po drobném zranění, kvůli němuž vynechal reprezentační duel v Moldavsku, a pak se připojil i ve 24. minutě Kuchta, jenž uklidil do sítě dokonalý dalekonosný pas Sörensena.

Po změně stran dal pojistku na výhru Letenských Tomáš Wiesner, jeden ze dvou hráčů základní sestavy Sparty, který neměl reprezentační povinnosti. Domácí už poté viditelně ubrali, i tak si ale vysloužili potlesk téměř vyprodaného hlediště. Sparta se dotáhla na vedoucí Slavii, oba týmy mají 57 bodů a za dva týdny se utkají v derby v epet ARENĚ.

Své dnešní zápasy zvládly i Teplice a Jablonec. Gólů však na severu Čech tolik jako v Praze nepadalo. V obou případech stačil vítězům jeden jediný. Tepličtí opustili poslední příčku tabulky zásluhou proměněné penalty Matěje Hybše, ačkoli hráli téměř celý poločas proti Hradci Králové v oslabení, a Jablonečtí naopak na samý chvost poslali Pardubice, které padly na Střelnici díky gólu Jana Chramosty z 89. minuty.

A aby těch jednogólových výher nebylo dnes málo, zrodila se i ve večerním duelu ve vršovickém Ďolíčku. V přímém duelu o čtvrtou příčku domácí Bohemians 1905 zdolali Slovácko 1:0 gólem Daniela Köstla ze 49. minuty po dokonalém centru od Jana Kovaříka. »Nebyl to oslnivý výkon, hlavní roli hrála taktika, ale jsme samozřejmě rádi za vítězství,« pravil trenér Bohemians Jaroslav Veselý. »Bylo to utkání o jednom gólu a ten jsme dostali my,« litoval Martin Svědík, trenér Slovácka.

U Botiče se skutečně nehrál nijak atraktivní fotbal, statistika střel na branku byla 2:1 pro domácí. Ale na to se historie ptát nebude, protože zaplněný stadion mohl mít radost především z toho, že domácí aktivním výkonem de facto nepustili Slovácko do šance a v součtu se čtvrtfinále domácího poháru ho v této sezoně porazili již potřetí. Jejich pohárový sen tak začíná nabírat stále konkrétnější obrysy…

* * *

Sparta Praha – Zbrojovka Brno 3:1 (2:1)

Branky: 20. Krejčí, 24. Kuchta, 49. Wiesner – 17. Řezníček. Rozhodčí: Radina – Kříž, Hrabovský – Berka (video). ŽK: Kairinen, Jankto, Sadílek – Hlavica, Divíšek, Šural. Diváci: 17 266.

Sparta: Kovář – Vitík, Sörensen, Krejčí – Wiesner (82. Mejdr), Sadílek, Kairinen (71. Laci), Zelený – Čvančara (71. Jankto), Kuchta (82. Mabil), Haraslín (56. Minčev). Trenér: Priske.

Brno: Berkovec – Hrabina, Šural, Hlavica, Divíšek (85. Rogožan) – Texl, Falta – Alli, Ševčík (71. Fousek), Granečný – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Bohemians Praha 1905 – 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branka: 49. Köstl. Rozhodčí: Orel – Leška, Hádek – Machálek (video). Bez karet. Diváci: 4912.

Bohemians: Jedlička – Hůlka, Křapka, Vondra – Köstl, Jindřišek, Beran, Kovařík (90. Dostál) – Prekop (75. Necid), Hála (75. Jánoš) – Drchal (63. Matoušek). Trenér: Veselý.

Slovácko: Nguyen – Reinberk (87. Trávník), Břečka, Kadlec – Kalabiška, Havlík, Daníček, Kim Sung-pin (73. Šašinka), Doski (58. Sinjavskij) – Petržela (73. Brandner), Mihálik (58. Vecheta). Trenér: Svědík.

FK Teplice – FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 22. Hybš z pen. Rozhodčí: Zelinka – Hurych, Vyhnanovský – Petřík (video). ŽK: Hybš, Jásir – Čech, Kodeš. ČK: 47. Jásir (Teplice). Diváci: 2073.

Teplice: Grigar – Mareček, Chaloupek, Mičevič – Vondrášek (81. Hora), Trubač (90.+1 Žák), Kučera, Jukl, Hybš – Jásir, Gning (75. Kodad). Trenér: Frťala.

Hradec: Bajza – Klíma, Čech, Leibl – Gabriel, Kodeš (62. Rada), Smrž, Ryneš – Pudhorocký (46. Matěj Koubek) – Kubala (89. Dvořák), Vašulín. Trenér: Miroslav Koubek.

FK Jablonec – FK Pardubice 1:0 (0:0)

Branka: 89. Chramosta. Rozhodčí: Všetečka – Hájek, Mokrusch – Hocek (video). ŽK: Chramosta – Vacek. Diváci: 1637.

Jablonec: Hanuš – Martinec, Král, Souček – Šulc, Hübschman, Považanec (90.+2 Štěpánek), Polidar (74. Černák) – Patrák (46. Jovovič), Chramosta (90.+2 Ikaunieks) – Sejk (90.+4 Surzyn). Trenér: Horejš.

Pardubice: Nita – Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký – Vacek – Darmovzal (82. Kapanga), Hlavatý, Janošek, Helešic (77. Pikul) – Krobot (70. Lima). Trenér: Kováč.