Supermarkety omezily prodej. V Británii si zákazník může koupit pouze dvě rajčata a dvě okurky

Z mnoha supermarketů ve Spojeném království zmizely čerstvé produkty, jako jsou rajčata, okurky, papriky a brokolice. Dovoz zimních plodin z Evropy a severní Afriky byl zasažen kvůli špatnému počasí a domácí zemědělci nejsou schopni pěstovat plodiny kvůli prudce rostoucím nákladům na energii, napsal zpravodajský web Firstpost.

Není to nejlepší doba pro pobyt ve Spojeném království, píše server. Země navíc čelí krizi životních nákladů, její ekonomika je v útlumu a panují obavy z recese. Má dost vlastních problémů a nyní se k tomu přidává potravinová krize. Velká Británie zahájila příděly ovoce a zeleniny.

Není to nejlepší doba pro pobyt ve Spojeném království. Země navíc čelí krizi životních nákladů, její ekonomika je v útlumu a panují obavy z recese. Má dost vlastních problémů a nyní se k tomu přidává potravinová krize. Velká Británie zahájila příděly ovoce a zeleniny.
Co se děje?
Proč supermarkety dávají zeleninu a ovoce na příděl? Dva z největších supermarketů ve Spojeném království – Morrisons a Asda – omezily prodej čerstvých produktů.
Zákazníci v obchodě Asda si mohou koupit pouze po třech kusech rajčat, paprik, okurek, salátu, sáčků na salát, brokolice, květáku a malin. Zákazníci společnosti Morrisons si pak podle zprávy britského deníku Telegraph budou moci koupit maximálně po dvou kusech rajčat, okurek, salátu a paprik.
Podobná opatření zvažují i další supermarkety. Britské maloobchodní konsorcium, které zastupuje všechny velké supermarkety včetně vedoucího Tesca a druhého Sainsbury’s, uvedlo, že problémy se zásobováním se týkají celého odvětví.

Špatná úroda v zahraničí a domácí zemědělská krize vedly k nedostatku čerstvých produktů. V zimě se do Velké Británie dováží přibližně 90 % plodin, jako jsou okurky a rajčata. Ty jsou důležité pro zásobování supermarketů v zimě a na jaře. Británie v těchto měsících produkuje pouze pět procent rajčat a 10 procent salátů a zbytek dováží ze zámoří, píše britský Telegraph.

Nepříznivé počasí v jižní Evropě a severní Africe narušilo sklizeň řady plodin. Maroko a Španělsko, které patří k hlavním dodavatelům Británie v zimním období, se potýkají s mimořádnými povětrnostními podmínkami.

Množství ovoce z Maroka bylo ovlivněno tím, že pěstitelé v posledních třech až čtyřech týdnech bojovali s nízkými teplotami, silnými dešti a záplavami. Extrémní a neobvyklé noční mrazy ovlivnily dozrávání rajčat, jejichž dodávky byly obzvláště zasaženy. K tomu se přidalo špatné počasí, které si vynutilo zrušení trajektů, což dále ovlivnilo dodávky nákladními automobily.

Maroko navíc přistoupilo k omezení některých vývozů rajčat, cibule a brambor kvůli obavám o vlastní potravinovou bezpečnost.

Počasí ovlivnilo i dovoz ze Španělska. Objem rajčat z regionu Almeria je o 22 % nižší než v únoru loňského roku.

Španělští producenti jsou znepokojeni. »Situace začíná být alarmující, protože některé společnosti začínají mít problémy s plněním plánů svých zákazníků,« uvedla v prohlášení Asociace organizací producentů ovoce a zeleniny v Almerii, Coexphal, informuje agentura Reuters.

Místní zásobování rovněž utrpělo. Britská produkce zeleniny obvykle začíná až koncem března nebo v dubnu, ale domácí produkce byla zasažena nedostatkem pracovních sil a rostoucími náklady na energii a hnojiva. Rostoucí účty za energii donutily britské zemědělce vypnout skleníky, protože se snaží pokrýt výdaje.

Očekává se přitom, že problém se bude zvětšovat a nedostatek bude trvat několik týdnů. Minette Battersová, předsedkyně Národní unie zemědělců (NFU) v zemi, řekla: »Každý se chce fakticky vyhnout přídělovému systému, což jsme viděli v prosinci v případě vajec, ale myslím, že budou problémy s dostupností některých potravin.«
Podle unie se očekává, že zásoby přísad do salátů, jako jsou rajčata a okurky, klesnou na nejnižší úroveň od počátku záznamů v roce 1985. Ohroženy jsou také papriky a další salátová zelenina, která se pěstuje pod střechou, a obavy panují také ohledně produkce brambor, květáku a brokolice, uvádí zpráva deníku The Daily Mail s odvoláním na Battersovou. NFU však také varovala před panickými nákupy.

Olly Harrison, který vlastní farmu Water Lane Farm v Merseyside v severozápadní Anglii, uvedl, že zákazníci si musí zvyknout na pohled na prázdné regály. »Lidé budou muset opět začít jíst některé položky, jako jsou rajčata, sezónně, protože v současné době je bez pomoci prostě nelze takto produkovat«.
»Je to tak jednoduché: pokud je k výrobě něčeho zapotřebí energie a náklady na ni jsou stále vyšší, nikdo to pěstovat nebude,« dodal.
Někteří zemědělci ukazují prstem na řetězce, někteří na vládu, že nedělá dost. Jack Ward, šéf britské Asociace pěstitelů, řekl britskému Telegraphu, že nedostatek by předvídatelný po měsících ždímání dodavatelů, jejichž platby za produkty se nezvýšily o tolik, o kolik vzrostly jejich náklady.
Vláda byla kritizována za to, že nedokázala ochránit britské zemědělce před rostoucími náklady na energie. Odborový svaz zemědělců uvedl, že královské botanické zahrady jsou před rostoucími náklady na energie chráněny lépe než pěstitelé zeleniny.
Battersová varovala, že bez vládní podpory bude v nadcházejících měsících v supermarketech bezpochyby přibývat prázdných regálů.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. To jsou jistě pomluvy proruských dezinformátorů. Já sice také vídám v českých supermarketech prázdné regály (spolu s cedulemi „Děkujeme, že nám pomáháte neplýtvat“), ale uvědoměle nevěřím svým očím. 😀

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy