Home Zahraničí Švédsko pod vlivem USA zamlčuje zjištění o sabotáži Nord Streamu

Švédsko pod vlivem USA zamlčuje zjištění o sabotáži Nord Streamu

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Švédští prokurátoři pod vlivem USA nekomentují své vyšetřování sabotáže plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2. V souvislosti s tím, že se jedná o sabotáž, se švédští prokurátoři nevyjadřují ke svým závěrům. Na dotaz agentury TASS to ve čtvrtek uvedl americký aktivista za lidská práva Raymond McGovern, který dříve pracoval jako analytik CIA.

McGovern zdůraznil, že švédští vyšetřovatelé vedou toto vyšetřování od září loňského roku. »Své závěry však raději nešíří z důvodu národní bezpečnosti. To je směšné,« řekl, když vystupoval na internetové konferenci pořádané mezinárodním Schillerovým institutem.

»Švédové vědí, kdo to udělal, ale následují kurz, který určili jejich západní patroni, především Spojené státy,« upozornil McGovern. Vyjádřil však názor, že USA by měly v tomto vyšetřování figurovat jako podezřelé z podílu na sabotáži plynovodu.

Již dříve švédská prokuratura sdělila agentuře TASS, že zjištění amerického novináře Seymoura Hershe o sabotáži plynovodů nebude komentovat z důvodu zachování důvěrnosti. Prokurátor Mats Jungqvist zase v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že Švédsko odmítlo návrh evropských justičních orgánů pro spolupráci (Eurojust) na vytvoření společného vyšetřovacího týmu pro vyšetřování nehod na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2 z důvodu důvěrnosti informací.

McGovern připomněl, že Rusko předložilo Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o mezinárodním vyšetřování sabotáže Severních proudů. »Tuto rezoluci podpořila pouze Čína,« poznamenal. »Čína souhlasí s tím, že Rada bezpečnosti by měla tento akt agrese vyšetřit. Ale ukázalo se, že ostatní, jako obvykle, nemají zájem,« řekl McGovern.

»Od Rady bezpečnosti tedy nelze očekávat, že splní své poválečné závazky, ale zbývá Valné shromáždění a další organizace,« pokračoval lidskoprávní aktivista. »Pokud jsme demokracie a toto je pravda, naše vláda musí převzít odpovědnost,« zdůraznil McGovern s tím, že Hershovy závěry považuje za pravdivé a že novináře považuje za »nejlepšího ve svém oboru«.

Společnost Nord Stream AG 27. září loňského roku oznámila, že den předtím došlo k »bezprecedentnímu poškození« tří řetězců podmořských plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2. Švédští seismologové zaznamenali 26. září na trasách plynovodů dva výbuchy. Ruská generální prokuratura zahájila po poškození potrubí vyšetřování činu mezinárodního terorismu.

Dne 8. února investigativní novinář Hersh s odvoláním na zdroj ve svém článku uvedl, že výbušná zařízení pod ruskými plynovody Nord Stream a Nord Stream 2 nastražili v červnu 2022 pod rouškou cvičení Baltops potápěči amerického námořnictva podporovaní norskými specialisty. Podle Hershe rozhodnutí o provedení operace přijal prezident Joe Biden po devítiměsíčních diskusích s představiteli národní bezpečnosti administrativy. Vedoucí tiskové služby Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Aidrienne Watsonová v odpovědi na dotaz agentury TASS označila verzi nastíněnou Hershem za »naprostou lež a výmysl«.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.