Švédští občané posílali žádosti, aby maďarský parlament odmítl jejich vstup do NATO

Maďarští poslanci obdrželi desítky dopisů od finských a švédských občanů, kteří je žádají, aby zamítli žádosti těchto zemí o vstup do NATO, protože v těchto zemích neproběhlo referendum o této otázce a rozhodnutí jejich vlád o vstupu do aliance nelze podle nich považovat za legitimní.

Uvedl to předseda maďarského parlamentu László Kövér a upřesnil, že otázka ratifikace dohody o vstupu Švédska do NATO dosud nebyla vyřešena. »Desítky maďarských poslanců dostaly e-maily od lidí ze Švédska a Finska, kteří se nás snažili přesvědčit, abychom členství těchto zemí v NATO nepřijali, protože za tímto rozhodnutím není žádná demokratická legitimita,« řekl Kövér v pořadu HIR.TV. Připomněl, že na rozdíl od obou severských zemí Maďarsko uspořádalo v řádném termínu referendum o této otázce, zatímco »Švédsko a Finsko se zapomněly zeptat lidí, zda skutečně chtějí vstoupit do NATO. Není proto jasné, zda tento vývoj odráží vůli občanů, nebo je jen soukromým názorem jejich politické elity«.

Poznamenal rovněž, že frakce vládnoucí strany FIDES-Maďarská občanská unie dosud nepřijala konečné rozhodnutí o ratifikaci švédského přistoupení k alianci. Nebylo stanoveno žádné datum hlasování o této otázce. Již dříve maďarský parlament schválil přijetí Finska do NATO. Jakmile se tak ale stalo, Finsko podle Kövera učinilo další nepřátelský krok vůči Maďarsku, když se připojilo k žalobě Evropské komise u Evropského soudního dvora kvůli údajnému utlačování sexuálních menšin v zemi.

Podle něj Finsko a Švédsko »požádaly Maďarsko o souhlas se vstupem do aliance«, ale »neprojevily k němu sebemenší respekt«. »Svou politikou a prohlášeními způsobily a nadále způsobují skutečné škody maďarským národním zájmům. Proto je pro členy frakce a pro mě nepochopitelné, proč bychom měli s nimi jednat jako se spojenci,« řekl Köver a dodal, že tak, jak se Švédsko a Finsko chovají k Maďarsku, »se v civilizované společnosti nechová ke svým protivníkům nebo dokonce nepřátelům«.

Výtky vůči Stockholmu

Vedoucí kanceláře maďarského premiéra Gergely Güyas 6. března na setkání s novináři uvedl, že vztahy mezi Budapeští a Stockholmem »jsou na nízké úrovni« a obě země si musí vybudovat vzájemnou důvěru, než maďarský parlament schválí švédskou nabídku na vstup do NATO. Poslancům se nelíbí v posledních letech pravidelně se opakující útoky švédských politiků, kteří Maďarsku vyčítají »ústup od demokracie«.

Dne 27. března maďarský parlament většinově schválil ratifikaci dohody o vstupu Finska do NATO, ale z iniciativy frakce FIDESU rozhodl o odložení projednávání žádosti Švédska. Maďarská vláda již dříve uvedla, že přijetí Švédska do aliance podporuje, ale je třeba řešit obavy poslanců. Finsko a Švédsko předložily své žádosti 18. května 2022 a uvedly, že je k tomu přiměl vývoj na Ukrajině. Ze všech zemí NATO přístupové dokumenty Švédska neratifikovalo také Turecko, které požaduje, aby Stockholm přijal důraznější opatření proti kurdským extremistům, kteří se v zemi usadili.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy