Švýcarsko zasahuje proti uprchlíkům z Ukrajiny

Švýcarský kanton Aargau zpřísňuje pravidla: Ukrajinci musí prodat svá auta, pokud chtějí získat sociální pomoc. Cokoli jiného již není z hlediska právní rovnosti ospravedlnitelné, informoval server journalistenwatch.com.

Švýcarsko otevřelo své dveře a peněženky daňových poplatníků dokořán ukrajinským uprchlíkům. Nyní však vláda kantonu Aargau již podruhé revidovala zvláštní nařízení pro lidi z Ukrajiny, kteří potřebují ochranu bez povolení k pobytu. Od 10. března se – na rozdíl od štědrého Německa – musí do posouzení potřeb započítávat i motorová vozidla patřící osobám v nouzi dvanáct měsíců po vstupu do Švýcarska. To znamená, že uprchlíci by museli prodat své auto, aby mohli získat sociální pomoc. Peníze by pak museli použít na pokrytí svých životních nákladů, než by mohli získat sociální pomoc, píše server.

Děje se tak v duchu právní rovnosti s ostatními příjemci sociální pomoci, říká se o revizi zvláštního nařízení. Po první revizi se při testu majetkových poměrů zohledňovaly disponibilní peníze a cennosti, jako jsou například šperky. Automobilů se to tehdy netýkalo, protože vláda shledala, že jsou nezbytné pro návrat na Ukrajinu.

»Mezi obyvatelstvem vyvolává velkou nelibost, když uprchlíci při pobírání sociální pomoci jezdí v terénních autech. Ostatní skupiny uprchlíků také nechápou, že oni auto mít nesmějí, ale Ukrajinci ano. Takové rozdíly už nelze vysvětlovat,« říká vládní rada Lucernu Guido Graf. Ukrajinští uprchlíci by tak měli hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci sociálních dávek.

Na německých – ale i rakouských ulicích – bylo z Ukrajiny často jako první vidět velké množství luxusních automobilů, zejména třídy SUV. V reportáži deníku MDR se objevila zpráva, že parkoviště u Tafelnu (potravinová banka) blokují SUV s ukrajinskými poznávacími značkami, že ukrajinští uprchlíci jsou vůči dobrovolníkům z Tafelnu nejen drzí, ale také jsou více než vybíraví.

Od 1. června 2022 dostávají práceschopní Ukrajinci a Ukrajinky a jejich rodiny dávky Hartz IV od úřadu práce – tedy od daňových poplatníků. A to bez toho, aby byly prověřovány jejich majetkové poměry, což se pečlivě děje u každého Němce, který o Hartz IV žádá.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy