Také v jižních Čechách říkají STAČILO! Koalice je ještě širší než při eurovolbách

Koalice STAČILO!, která zaznamenala až nečekaný úspěch ve volbách do Evropského parlamentu v podobě dvou mandátů, se utvořila i v jižních Čechách pro zářijové krajské volby. V Českých Budějovicích se navíc k původním třem stranám (KSČM, Svobodní demokraté – sdružení nezávislých a Česká strana národně sociální) připojila i ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie. Za ni včera podepsal koaliční smlouvu její předseda a expremiér Jiří Paroubek.

»Rok 2021 byl pro levici zlomový, bohužel v negativním slova smyslu,« uvedla okamžitě po podpisu koaliční smlouvy místopředsedkyně KSČM Marie Pěnčíková. Narážela na volby v roce 2021, kdy opustily Sněmovnu kromě komunistů i sociální demokraté pod vedením Jana Hamáčka, a menší levicové strany měly marginální zisk. »Řešili jsme, co bude s levicí dál, zvláště když se na pravém spektru strany spojily a utvořily silnou bariéru. Byl pravý čas nastartovat jednání na levici,« uvedla Pěnčíková a připomněla, že KSČM přišla »se vztyčenou rukou« již před volbami do Evropského parlamentu. Podle ní bylo spojení levicových sil nutné a ukázalo se jako úspěšné. »Jsme rádi, že se to podařilo i v jižních Čechách a doufám, že to podobně bude i v ostatních krajích,« řekla Pěnčíková.

Expremiér Paroubek nicméně připomněl, že v jednom kraji si KSČM »přijde natolik silná«, že nepotřebuje koaliční partnery, a v dalším jde zase s někým jiným. Narážel pravděpodobně na Ústecký kraj, kde nebude fungovat koalice STAČILO!, ale spojení komunistů se SOCDEM, které se osvědčilo ve dvou funkčních obdobích, kdy byl hejtmanem Oldřich Bubeníček. Ten se nyní vrací do vysoké politiky a měl by se stát lídrem společné kandidátky KSČM a SOCDEM.

Obě tyto strany označil Paroubek na tiskové konferenci jako »gravitační pole« na české levici. »V SOCDEM je situace nepřehledná po strašlivém neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu, kdy vynaložila 20 až 30 milionů korun a výsledek je žalostný,« řekl Paroubek, podle nějž by se SOCDEM měla zbavit »zapšklého antikomunismu«. »Je potřeba, aby tam zvítězily síly, které dělají rozumnou politiku. Běžný občan má nyní pocit, že není protivládní,« rýpnul si Paroubek do své bývalé strany.

Zmínil, že politiku spojování levice prosazuje dlouhodobě, když již v lednu minulého roku založil spolek Nespokojení. »My se budeme účastnit se na jakékoli levicové koalici, kde se bude držet dohoda a program,« konstatoval a pochválil, že z jednání v Jihočeském kraji odjížděl »velmi spokojen«.

Uvedl, že jeho strana se teprve konstituuje a že de facto vznikla z někdejší České suverenity až v polovině února tohoto roku, kdy měla ustavující sjezd. Předpokládá, že podobné kandidátky jako v Jihočeském kraji budou sestaveny v šesti či sedmi krajích.

Předseda ČSNS Michal Klusáček uvedl, že je rád, že jeho strana byla součástí podobné koalice již před volbami do Evropského parlamentu. »Rádi pokračujeme jako subjekt, který prosazuje sociální politiku, ale také subjekt vlastenecký, protože levicová politika se nedá dělat, pokud nebude vlastenecká,« řekl Klusáček.

Místopředseda SD-SN Petr Heinzl rovněž vyzdvihl, že jeho uskupení stálo u zrodu původní koalice STAČILO!. »Stojíme sice více ve středu než na levici, ale jsme zacíleni na konzervatismus a vlastenectví,« řekl Hainzl a vyzval k tomu, aby stejný model, který přinesl úspěch v eurovolbách, fungoval nejen ve volbách krajských, ale i příští rok v těch sněmovních.

Vedoucí kandidátkou STAČILO! v Jihočeském kraji bude praktická lékařka ze Soběslavi Kateřina Jirousová. Ta si na tiskové konferenci pochvalovala i to, že se podařilo sjednotit na programu, na němž se podílelo 11 pracovních skupin a byl konzultován s odborníky. Sama se dotkla tématu zdravotnictví, které je aktuální nejen pro jižní Čechy. »Trápí nás výpadky léků bez adekvátní náhrady, nedostatek lékařů, máme nedostatek lékařů, uvažuje se o rušení pohotovostí, je nedostatek praktických dětských lékařů atd.,«zmínila Jirousová, zatímco dvojka na kandidátce Jana Turoňová (za ČSNS) se více věnovala problematice školství a kandidát ČSSD Petr Sojka zase dopravě.

»Pracujeme pro lidi a říkáme jasné STAČILO! zcela nekoncepční politice asociálních lobbistů! Spojená vlastenecká levice má na prvním místě člověka jako aktivního tvůrce krajské politiky,« uvedl již dříve pro iportaL24.cz Marek Adam z propagační sekce Krajského volebního štábu při KV KSČM v Českých Budějovicích a rovněž kandidát.  

Volby do krajských zastupitelstev se budou letos konat v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Poměrně brzký termín vyhlásil prezident Petr Pavel na konci května. Za plenty a k urnám se půjde ve 13 krajích, do Zastupitelstva hlavního města Prahy se volí souběžně s obecními volbami, které připadají na rok 2026. Souběžně s krajskými volbami proběhnou i volby do třetiny Senátu Parlamentu ČR.

(pk)

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

    • Žádné zapření názvu, každý ví, že jde o komunisty. Komunistický název, identita, historie je pro nás výhodou, ne zátěží.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy