Home Sport Tunka je mistrem Evropy, slalomáři přidali i další dvě medaile

Tunka je mistrem Evropy, slalomáři přidali i další dvě medaile

AKTUALIZOVÁNO

Ondřej Tunka získal titul mistra Evropy v kayakcrossu. Úspěch českých vodních slalomářů v nové olympijské disciplíně podtrhl v závodě v rámci Evropských her Vít Přindiš, šampion z roku 2021 přidal v Krakově bronz. Ten si pověsil na krk i v předešlém závodě kanoistů Václav Chaloupka, šampion na kajaku Jiří Prskavec skončil v kategorii C1 čtvrtý. Den po zlaté jízdě ztratil Prskavec na reprezentačního kolegu osm setin sekundy, oba předvedli čistou jízdu. Těsně pod stupni vítězů byla i kanoistka Gabriela Satková.

Čeští slalomáři na evropském šampionátu v Krakově, který je součástí multisportovních Evropských her v Polsku, vybojovali celkem sedm cenných kovů a opanovali pořadí národů před druhým Německem. Na konto české výpravy přidali tři zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové medaile. Celková bilance týmu se v Polsku uzavřela na 28 medailích (7-10-11).

»Je to cenný úspěch. Já jsem moc rád, že jsem ho přidal ke zlatu z Bratislavy, které bylo určitě nečekané. Nejen pro mě, ale myslím, že pro všechny. Možná to lidi vnímali, že to byla náhoda, a já jsem velmi tvrdě pracoval na tom, abych přidal další výsledek, který by přesvědčil lidi, že to náhoda nebyla. Věřím, že teď se mi to povedlo a mám z toho fakt velkou radost,« řekl novinářům.

»Bramborový« Prskavec mu stupně vítězů přál. »Tady mu to dlouhodobě jde. Zrovna v loňském roce jsme koukali na Světový pohár, co se tady jel, a byl pár setinek od medaile. Myslím si, že si to strašně zaslouží a opravdu byl dnes tak nějak koncentrovaný,« řekl na adresu svého reprezentačního kolegy.

Sám byl nadšený z umístění v evropské špičce na kánoi, o kterém se mu před začátkem letošních bojů o reprezentační dres ani nesnilo. »Já jsem podal, bych řekl, úplné maximum, které jsem mohl. Možná mi to trochu neklouzlo na jedničce, dvojce a trojce, ale já jsem strašně spokojený. Fakt jsem jel výborně. Čtyřka na Evropě – kdyby mi to někdo řekl před půl rokem, tak se mu totálně vysměju a řeknu, že se úplně zbláznil,« poznamenal nováček mezi kanoisty.

Třiadvacet setin dělilo od medaile Satkovou, která stejně jako oba Češi projela trať čistě a v závěrečné části ztratila. Titul vybojovali Brit Ryan Westley a Němka Elena Liliková.

Pomohly diskvalifikace…

Tunkova cesta za zlatem málem skončila už ve čtvrtfinále. V jízdě, kterou vyhrál Přindiš, dojel až poslední čtvrtý, oba zbývající soupeře ale rozhodčí diskvalifikovali a Češi postoupili společně. Ve stejném pořadí se za sebou seřadili i v semifinále, ve finále měl ale navrch Tunka.

»Já jsem cítil po těch prvních závodech, že jsem se trošku zlepšoval, ale pořád jsem to nedokázal prodat. Tady jsem cítil, že by to šlo, ale po tom čtvrtfinále jsem byl fakt zklamaný. Ale od té doby to bylo skvělé. Jsem strašně šťastný, je to krásné a já si to hrozně užívám,« řekl Tunka.

V ženské kategorii prošla kvalifikací jen Veronika Vojtová, ve vyřazovací fázi ale ztroskotala hned ve čtvrtfinále. Mistryně světa z roku 2019 a bronzová medailistka z ME 2021 ve své jízdě dojela čtvrtá, po diskvalifikaci jedné ze soupeřek se sice posunula na třetí místo, na postup to ale nestačilo.

(koz, čtk)

FOTO – wikipedia.org/Stefan Brending, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here