Home Zahraničí Turecko bude platit v rublech

Turecko bude platit v rublech

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan na setkání v Soči FOTO - ČTK/AP

Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Podle agentury TASS o tom po dnešním setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého protějšku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči informoval místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Rusko začalo požadovat platby v rublech po odběratelích plynu po zavedení sankcí.

»Prezidenti se při jednání dohodli, že začínáme s částečnými platbami v rublech za dodávky plynu,« sdělil Novak. Upřesnil, že Rusko dodává do Turecka ročně 26 miliard metrů krychlových plynu.

Putin s Erdoganem se kromě toho za čtyři hodiny rozhovorů v letovisku na černomořském pobřeží dohodli na rozšíření spolupráce v dopravě, zemědělství nebo stavebnictví. Podle Novaka znamená dohoda »novou úroveň« vzájemných vztahů.

Erdogan na úvod setkání uvedl, že schůze »může otevřít úplně odlišnou kapitolu« v turecko-ruských vztazích a označil také za značně produktivní předchozí politická a ekonomická jednání delegací z Moskvy a Ankary. Putin před samotným jednáním Erdoganovi poděkoval za jeho podíl na vzniku dohody o obnově vývozu potravin z ukrajinských přístavů.

»Díky vašemu přímému zapojení a záštitě OSN se problémy ohledně dodávek ukrajinského obilí vyřešily. Vývoz už začal, za což vám děkuji,« řekl Putin. První loď z ukrajinského přístavu vyplula v pondělí, další tři ji následovaly dnes. Poděkování se Erdoganovi od jeho ruského protějšku dostalo i za dodávky ruského plynu do jižní a jihovýchodní Evropy skrze plynovod Turkstream. »Evropští partneři by měli být Turecku vděční za zajištění nepřerušovaných dodávek ruského plynu,« řekl Putin.

Tématem dnešní schůze byl kromě ekonomických vztahů také konflikt v Sýrii. Obě strany potvrdily odhodlání spolupracovat v boji proti tamním teroristickým organizacím, stojí podle Reuters ve společném prohlášení.

Oba státníci už v červenci diskutovali o možném mírovém řešení situace v Sýrii společně s íránskými představiteli v Teheránu.

(cik)

Předchozí článekPohároví zástupci musejí v lize zabrat. Po hrůzostrašném prvním kole je čeká reparát
Další článekSPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: O padesátileté hvězdě, fotbalové »karmě« i časech, které se mění

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here