Home Zahraničí Turecko ruší plánované jednání se Švédskem a Finskem o jejich vstupu do...

Turecko ruší plánované jednání se Švédskem a Finskem o jejich vstupu do NATO

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Turecko zrušilo únorové jednání se Švédskem a Finskem o vstupu těchto severských zemí do NATO, aniž stanovilo náhradní termín. Informovala o tom turecká státní média s odkazem na diplomatické zdroje. Švédsko v reakci uvedlo, že chce dialog s Tureckem obnovit.

Jednání mezi představiteli Turecka, Švédska a Finska se mělo uskutečnit v únoru v Bruselu. Turecká diplomacie ale požádala o jeho zrušení bez náhradního termínu. Trojice zemí jedná v tomto formátu od srpna. Během rozhovorů představitelé mimo jiné hodnotí naplňování červnového memoranda, které Švédsko a Finsko podepsaly s Tureckem, aby mohl jejich přístupový proces do NATO vůbec začít.

Švédský premiér Ulf Kristersson se po rozhodnutí Ankary nechal slyšet, že si přeje dialog s Tureckem obnovit, protože prý žádná otázka národní bezpečnosti není důležitější než to, aby se jeho země spolu s Finskem rychle stala členem aliance.

Ankara se staví odmítavě ke vstupu obou severských zemí do NATO od loňského května. Oběma zemím vyčítá, že poskytují úkryt a umožňují aktivity organizací, které Turecko považuje za teroristické. Jedná se například o Stranu kurdských pracujících (PKK), milice YPG ze severu Sýrii či stoupence klerika Fethullaha Gülena, kteří podle tureckých orgánů zorganizovali neúspěšný pokus o převrat v roce 2016.

Oznámení přichází po pondělním výroku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ať Švédsko nepočítá s podporou Ankary při vstupu do NATO. Erdogan odmítl sobotní demonstraci prokurdských skupin i pálení muslimské svaté knihy korán před tureckým velvyslanectvím, které uspořádal jeden známý dánský aktivista proti islámu.

Pálení koránu odmítli i švédští vládní představitelé, kteří uvedli, že je tento čin sice legální ale neuctivý k muslimům.

Trojice zemí se neshodne ani na tom, jak daleko postoupily v naplňování červnového memoranda. Ankara tvrdí, že kroky severských zemí jsou stále nedostatečné, Finsko a Švédsko poukazují na splněné body, například zrušení zbrojního embarga na Turecko.

Rozšíření Severoatlantické aliance musí ratifikovat všechny členské země. Doteď chybí souhlas dvou zemí. Vedle Turecka se jedná o Maďarsko. Finští představitelé v úterý uvedli, že by mohli usilovat o vstup do aliance i bez Švédska, které je častěji terčem turecké kritiky.

(ici, čtk)

Předchozí článekChceme titul! Plzeň má před jarní částí sezony jasný cíl
Další článekSkupina Agrofert je jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v Česku

1 KOMENTÁŘ

  1. “ Švédsko v reakci uvedlo, že chce dialog s Tureckem obnovit. “
    Švédi jsou dobří. Obnovu dialogu začali spálením , pro muslimy posvátné knihy, Koránu , ponižováním,urážením a vyhrožováním muslimům a Turkům .

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here