Turek: Patrioti pro Evropu jsou jediná pravá opozice proti dnešnímu směřování EU

Europoslanci Přísahy a Motoristů váhali mezi Patrioty pro Evropu a frakcí Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Nakonec se rozhodli pro první variantu, a to i proto, že vstup do ECR blokovala Občanská demokratická strana. Ta se na dnešní tiskové konferenci dočkala ostré kritiky, hlavně za včerejší výroky premiéra Petra Fialy.

»Slibovali jsme, že budeme bojovat proti nelegální migraci a proti zákazu aut se spalovacím motorem! Naše body budeme prosazovat v nové frakci Patriots for Europe, do které jsme s Filipem vstoupili! Jdeme překreslit mapu Evropy!« uvedla již včera na sociální síti nově znolená europoslankyně Nikola Bartůšek.

Lídr úspěšné kandidátky Filip Turek na dnešní tiskové konferenci konstatoval, že vyjednávání byla komplikovaná a vedla se po více liniích. »Finální rozhodnutí je to nejlepší, které jsme mohli udělat. Od začátku jsme součástí nové tato frakce Patriots for Europe, která má všechny ustavující hodnoty shodné s memorandem našich dvou stran, které nás do Bruselu vyslaly. To znamená absolutně kritický přístup ke všem politkkám Green Dealu. Dokonce se povedlo zaznamenat do zakládajících materiálů, že je tam přímo zmínka rušení zákazu výroby aut se spalovacími motory od roku 2035. Je to frakce za národní státy, pro zachování suverenity, proti federalizaci, proti macronovské politice, která byla populární v poslední době, a proti von der leyenovské politice. Jsou tam i ostré postoje proti masové migraci,« vyjmenoval Turek.

Důvody, proč Turek s Bartůšek nevstoupili do ICR, spočívají mj. v postoji ODS. Ta začala podle Turka »vysílat své povětsné signály« a blokovat členství Přísahy a Motoristů v této frakci. »Neviděli jsme důvod se někam tlačit, zvláště když je nová frakce silnější a racionálnější a přebírá pozici, kterou měla mít ECR. To znamená – jediná pravá opozice proti dnešnímu směřování EU,« doplnil Turek.

Třetí největší frakce po lidovcích a sociálních demokratech má v Evropském patlamentu 84 mandátů, ECR pak 78. Do nové skupiny patří i europoslanci za nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO. Premiér Fiala v této souvislosti na sociální síti uvedl, že Patrioti pro Evropu slouží zájmům Ruska. »Ať už vědomě, či nevědomě. A tím ohrožují bezpečnost a svobodu Evropy,« napsal Fiala.

Šéf ANO Andrej Babiš označil Fialu za patologického lháře. V rukavičkách se dnes nevyjadřovali ani zástupci Přísahy a Motoristů sobě. »V poslední době slyšímě, že naše frakce má prosazovat ruské zájmy. Rád bych vyyzval předsedu vlády a ODS: Přestaňte parazitovat na ukrajinské válce a na utrpení, které se tam děje. Vy nemáte žádný jiný program než tuto válku. Pokud by válka skončila, pak se vytratí smysl vaší existence,« vyzval předseda Motoristů sobě Petr Macinka.

»My se tady můžeme dívat na výkon předsednictví v Radě Evropy Maďarska, kdy už druhý týden sledujeme Viktora Orbána, jak se snaží dělat světovou diplomacii a snaží se dostat k jednacímu stolu obě válčící strany. Když jsme sledovali výkon Petra Fialy, když byl před dvěma lety předsedající v Evropské radě, ten pouze plnil zelené úkoly zadávané mu z Bruselu a nic jiného. Pokud by tehdy měl Petr Fiala desetinu z Viktora Orbána, tak možná dneska nemusely umírat děti v nemocnicích zasažených raketami,« dodal Macinka.

Přísaha spolu s Motoristy byla zřejmě největším překvapením eurovoleb. Získala dvě křesla, když obdržela 304 623 hlasů, což převedeno na procenta dělá 10,26 %. Jen pár stovek hlasů chybělo ke třetímu mandátu.

(pk) 

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

    • Jo. Ti z evropské frakce Levice ve skutečnosti levicové ideje akorát diskreditují a profitují z toho pak různí Macroni. Je správné, že k nim Konečná s Dostálem nevlezli.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy