Ukrajina nemá času nazbyt. USA se snaží připravit Kyjev na jarní ofenzívu

Washington je stále více znepokojen ubývajícími zásobami munice a protivzdušné obrany Ukrajiny. Americká armáda spěchá s vybavením na bojiště a rychlým tempem cvičí ukrajinské síly před velkou ofenzívou proti Rusku, která se očekává koncem jara, napsal americký server Politico.

Ministr obrany Lloyd Austin po virtuálním zasedání mnohonárodní kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny promítl pocit naléhavosti a prohlásil, že »Ukrajina nemá času nazbyt«. »Musíme rychle a plně splnit naše závazky,« řekl Austin. »To zahrnuje dodání našich obrněných prostředků na bojiště a zajištění toho, aby ukrajinští vojáci co nejdříve dostali výcvik, náhradní díly a podporu pro údržbu, kterou potřebují k používání těchto nových systémů,« dodal.

S blížícím se jarem jsou američtí představitelé stále více znepokojeni klesajícími zásobami munice, protivzdušné obrany a zkušených vojáků na Ukrajině. Moskva a Kyjev nadále vrhají vojáky do boje o jihovýchodní město, které USA nepovažují za strategicky důležité. Pentagon však tvrdí, že bez ohledu na strategii Kyjeva na bojišti USA chtějí, aby ukrajinští vojáci měli zbraně, které potřebují k další ofenzivě.

Ukrajinští vojáci popisují akutní nedostatek základní munice, včetně minometných nábojů a dělostřeleckých granátů. A podle odhadů amerických představitelů zemřelo v rok trvající válce až 100 000 příslušníků ukrajinských sil, včetně nejzkušenějších vojáků.

Mnoho z těchto ztrát se stalo právě v Bachmutu. Rusko pod vedením vojáků ze skupiny Wagner obléhá toto jihovýchodní město již devět měsíců. Ukrajinské síly se odmítají vzdát a prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že obrana Bachmutu je klíčem k udržení dalších východních měst.

»Rusové se zjevně chtějí protlačit k hranicím Doněcka až na západ, a k tomu potřebují získat Bachmut a silniční síť, která vede kolem něj,« uvedla Dara Massicotová, vedoucí politická výzkumnice z institutu RAND. Austin však nedávno novinářům řekl, že Bachmut má »spíše symbolickou než strategickou a operační hodnotu«.

Místo toho se američtí představitelé více soustředí na přípravu Ukrajiny na velkou jarní ofenzívu s cílem získat zpět území, jejíž zahájení očekávají do května. Stovky západních tanků a obrněných vozidel, včetně poprvé osmi obrněných vozidel, která mohou spouštět mosty a umožnit vojákům překonávat řeky, jsou na cestě na Ukrajinu pro tuto ofenzívu. USA a evropští partneři také dodávají obrovské množství munice a 155mm nábojů, které Ukrajina označila za svou nejnaléhavější potřebu.

Balíčky americké pomoci »již čtyři nebo pět měsíců zpět byly zaměřeny na to, co Ukrajina potřebuje pro tuto protiofenzívu,« uvedl jeden z amerických úředníků, který chtěl kvůli pravidlům administrativy zůstat v anonymitě.

Američtí představitelé si dávají pozor, aby se nezdálo, že Kyjevu říkají, jak má válku vést, píše Politico, představitelé Pentagonu proto ve středu uvedli, že poskytované vybavení a výcvik umožní Ukrajině válku vyhrát – tam, kde a kdy se pro to rozhodne.

»V současné době probíhá významné úsilí o vybudování ukrajinské armády, pokud jde o vybavení, munici a výcvik v různých zemích, aby se Ukrajina mohla bránit,« řekl předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley. »Zvýšené ukrajinské schopnosti umožní ukrajinskému vedení v budoucnu rozvíjet a realizovat různé možnosti, dosáhnout svých cílů a dovést tuto válku do úspěšného konce,« dodal.

Více než 600 Ukrajinců v únoru absolvovalo pětitýdenní výcvikový program v Německu, který zahrnoval základní dovednosti, jako je střelecká dovednost, spolu se zdravotnickým výcvikem a výukou kombinovaného manévru s bojovými vozidly Bradley a obrněnými transportéry Stryker americké výroby. Tyto jednotky jsou nyní zpět na bojišti a programem nyní prochází druhá skupina stovek dalších vojáků.

Za zavřenými dveřmi američtí představitelé naléhají na Kyjev, aby šetřil dělostřeleckými granáty a vedl cílenější palbu. To vyvolává obavy zejména v Bachmutu, kde obě strany spotřebovávají munici rychlým tempem.

»Někteří v Pentagonu si myslí, že se munice spaluje příliš rychle,« řekl generálporučík ve výslužbě Ben Hodges, bývalý velitel amerických armádních sil v Evropě. »Promiňte, ale oni vedou masivní boj o přežití své země proti nepříteli, který má obrovskou převahu v dělostřelecké munici a nepolevuje,« dodal.

Podle amerických představitelů se Kyjev zatím nedohodl na strategii, ale má v podstatě dvě možnosti: buď se přes Cherson přesunout na jih na Krym, nebo ze severní pozice na východ a pak na jih, čímž by odřízl ruský pozemní trasy. První možnost není podle úředníků reálná, protože Rusko se zakopalo na východní straně řeky Dněpr a Ukrajina nemá dostatek lidí pro úspěšnou obojživelnou operaci proti takové síle. Druhá možnost je podle úředníků pravděpodobnější.

Prezident Joe Biden minulý měsíc vyloučil vyslání stíhacích letounů F-16 a vysocí američtí představitelé opakovaně uvedli, že letouny nyní nepřipadají v úvahu. Představitelé však pracují na jiných způsobech posílení ukrajinského letectva, včetně pokusů o montáž moderních raket vzduch-vzduch středního doletu na letouny MiG-29 ze sovětské éry a hodnocení dovedností ukrajinských pilotů.

Dva ukrajinští piloti nedávno ukončili hodnocení na základně Letecké národní gardy v arizonském Tucsonu pro americké vojenské instruktory, aby posoudili, jaký výcvik potřebují k lepšímu využití letadel a schopností, které jim Západ již poskytl, včetně bomb, raket a naváděcích souprav. Program zahrnoval lety na simulátoru, ale piloti nelétali v amerických letadlech, uvedli úředníci.

Snaha namontovat na MiGy střely AMRAAM, pokud se ukáže jako úspěšná, by také mohla výrazně zvýšit schopnost ukrajinských stíhacích pilotů likvidovat ruské rakety, uvedli úředníci.

Veřejně vysocí představitelé tvrdí, že je na Zelenském, kdy a kde zahájí novou ofenzivu a zda zůstane v Bachmutu, nebo přeskupí své síly. »Prezident Zelenskyj vede tento boj a on rozhodne, co je důležité a co ne,« tvrdí Austin. Poznamenal však, že: »Vytváříme bojovou sílu v takové míře, že věříme, že jim to poskytne příležitost změnit dynamiku na bojišti, ať už to bude v určitém bodě do budoucna, ať už to bude v jakémkoli bodě.«

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy