Ukrajina chce vybavit nové vojenské formace čistě zbraněmi NATO, tanků se ale zatím nedostává

Ukrajinské ozbrojené síly vytvářejí nové jednotky pro případné dodávky tanků NATO, uvedl v nedělním rozhovoru pro CNN velitel ukrajinských společných sil generálporučík Sergej Najev.

»Samozřejmě potřebujeme velké množství západních tanků. Jsou mnohem lepší než sovětské modely a mohou nám pomoci v postupu. Vytváříme nové vojenské jednotky. A naše další akce budou záviset na jejich bojové připravenosti. Proto je pomoc Západu nesmírně důležitá,« řekl Najev v rozhovoru pro CNN.

Ukrajinští velitelé očekávají, že nově vytvořené jednotky budou vybaveny stejnými západními zbraněmi, dodal Nayev. »Celá jednotka by měla být vybavena stejným vozidlem, takže celý prapor je vybaven Bradleyem, pokud ho dostaneme, nebo Leopardy,« řekl.

USA zatím ale neoznámily vyslání tanků Abrams na Ukrajinu a Německo také nerozhodlo o předání tanků Leopard 2 Kyjevu, uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin po pátečním setkání západních ministrů obrany na letecké základně Ramstein v Německu. Již dříve šéf německé obrany Boris Pistorius uvedl, že neexistuje žádná jednotná koalice, která by měla zájem dodat Ukrajině tanky Leopard. Nevyloučil však, že by takové rozhodnutí mohlo být učiněno v nejbližších dnech.

Ukrajinští představitelé prosili Západ o vyslání tanků. Kyjev vyjádřil naději, že takové rozhodnutí bude učiněno na letecké základně Ramstein, ale na tomto setkání nedošlo na toto téma k dohodě. Vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU Josep Borrel v rozhovoru pro deník El Diario uvedl, že toto »politické rozhodnutí nebylo přijato především kvůli vyhýbavosti Německa«.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes německé úřady za to, že se nerozhodly předat Ukrajině tanky, zkritizoval. »Postoj Německa k této otázce je nepřijatelný,« citovala média premiéra. Řekl také, že očekává, že se Berlín jasněji vyjádří k tomu, zda ostatní země, které mají v provozu tanky Leopard německé výroby, je mohou poslat na Ukrajinu. Premiér dodal, že pokud Berlín odmítne předat Kyjevu své tanky, Polsko a další země vytvoří »malou koalici«, která bude připravena dodat Kyjevu své moderní tanky a další vojenské dodávky.

Německé ministerstvo obrany má od léta k dispozici seznam tanků Leopard, které mohou být dodány na Ukrajinu. Informoval o tom časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroj z ministerstva. Celkem má Bundeswehr 312 tanků Leopard 2 různých sérií. Z nich 99 bylo loni v květnu odesláno na opravy a údržbu a jeden byl vyřazen z provozu. Německé ozbrojené síly nyní vlastní celkem 212 tanků.

Seznam, který má Der Spiegel k dispozici, uvádí, které modely budou vhodné pro dodávky na Ukrajinu. Prý to bude 19 kusů Leopard 2A5, které byly používány pouze pro cvičení.

(cik)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Poslanec AfD českého původu Petr Bystroň vyvolal poprask v Bundestagu výbušným projevem proti válce a odhalil, že německá vláda je loutkou USA!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy