Úložné prostory v malém bytě. To se budete divit!

Neradi se zbavujeme nepotřebných či nadbytečných věcí, a to i v případě, že úložných prostorů není v bytě nadbytek. O tom, kolik zbytečností doma shromažďují, dobře vědí ti, kteří se stěhovali či stěhují. Ano, rádi hromadíme předměty. I když je nemáme kam dát.

Početnější rodiny (stačí, když jsou čtyřčlenné) v menším bytě, zvláště panelovém, se perou s každým centimetrem úložné plochy. Výška mezi podlahou stropem je kolem 2500 mm, pokoje jsou malé a těžko v nich hledat volný kout, který by se mohl stát úložištěm zbytných věcí.Abyste se však nemuseli mačkat v přecpaném bytě, nemusíte se hned zbavovat věcí, které máte rádi. Občas jen postačí věci přerovnat a správně naskládat.

Získat prostor pro věci doma se hromadící není jednoduché. V nabídce obchodů je naštěstí slušný výběr úložných boxů, regálů, krabic, košů a beden na nářadí a drobnější věci. Vše vesměs za dobrou cenu. Ne vždy však nabízené rozměry odpovídají velikosti vyčleněné plochy. Řešením je nechat si vyrobit na míru například vestavěnou skříň, police na knihy si však v poklidu můžete vyrobit vlastnoručně a mohou být od podlahy až po strop. Není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Materiál koupíte v hobby obchodech a ani speciální nářadí nepotřebujete. Vrtačka, šroubováky a pila (ocaska) většinou stačí.

Malý prostor, pravda, vyžaduje hodně pečlivou rozvahu, ale vyplatí se to. V malých bytech se dá využít prakticky jakékoliv místo. Jen pozor na to, aby místnosti nebyly tak říkajíc »přeplácané«. K úložným prostorům patří nejen volné plochy mezi již rozestavěným nábytkem, ale i dveře, na něž lze umístit závěsné systémy, a ještě lépe volné prostory pod nábytkem, jsou-li pod ním.

Škoda je však i prostoru pod kuchyňskou linkou. Stejně se špatně uklízí. Využijte ho na pohyblivý úložný prostor. Stačí vyrobit, nebo si nechat vyrobit, dva tři šuplíky na kolečkách (v závislosti na šířce linky) v nichž mohou být krátkodobě uloženy některé potraviny (brambory, zelenina) či prázdné sklenice. To vše v případě, že se rozhodnete nekoupit a neinstalovat kuchyňskou linku zcela novou, která tyto problémy vesměs řeší.

Využít se dají i koupelnové dveře jako místo na pověšení županů nebo ručníků. Podobně i WC dveře je možné využít, pokud na ně pověsíte obyčejné textilní vaky k uložení nezbytných toaletních potřeb. Pod stropem lze upevnit, nejlépe však nad dveřmi, poličku k ukládání čisticích prostředků, případně i zásob toaletního papíru. Podobně i na vstupní dveře do bytu lze zavěsit textilních saky k uložení přezůvek pro hosty.

Pokud kupujete nový nábytek (sedací soupravu či postele), dejte přednost tomu, který má úložný prostor. Pohodlí žel velí vybavit si i malý byt »velkým« nábytkem, velkou TV obrazovkou, na niž se díváme ze dvou tří metrů ze (na prostor náročné) sedací soupravy. Konferenční stolek – ten musí být, stejně jako alespoň dvě robustní křesla. Že má obývací pokoj pouhých 20 m2? 

V ložnici mající 12 m2 musí být »letiště«, dvě tři skříně a pro »mamku« toaletní stolek se zrcadlem. Když už to musí být, dejte přednost vestavěné skříni na jednu stěnu, do které se vejde nejen hodně prádla a šatů, ale při dobré vůli se v ní schová i ženin toaletní stolek, byť menších rozměrů. Malý dětský pokoj vyplníme válendou či palandou, menším pracovním stolem, u něhož se střídají školáci, a krabicemi na hračky. A mají si děti kde hrát? Když to vyjde, tak na malém kousku volné podlahy… K některým dětským postelím jsou vyráběny nízké kontejnery, které po naplnění hračkami i dítě lehce zasune pod svoje lůžko.

V některých typech panelových bytů, obvykle těch větších, jsou součástí předsíní šatny, zpravidla obestavěné prostory s plochu 4 až 9 m2. Škoda že tyto prostory často využíváme jen jako skladiště, v rodinách kutilů, kteří našli pochopení u ostatních členů rodiny, bývají šatny dílnou… Což jim mohu jen závidět. Ale šatna je šatna.

Bytové stěny jsou tím nejhorším řešením. Jsou především dekorací, úložná funkce je již jejich konstrukcí potlačena. Jejich hloubka nás nutí ukládat knihy ve dvou řadách za sebou, čímž se znesnadňuje přístup k nim. Mnohem úspornějším řešení jsou jednoduché dřevěné regály od podlahy ke stropu, které mohou plnit obě základní funkce: technickou (totiž místo k efektivnímu ukládání knih) a estetickou. Konstrukční řešení umožní »rozbít« plochu stěny a vytvořit podmínky i k uložení ozdobných předmětů, k nimž máme silný citový vztah. Opticky se dají doplnit zejména v dolní části skříňkami či komodami na jejichž horní ploše lze umístit televizi, přehrávače, reproduktory a rozhlasové přijímače.

Ano, sklípky. V paneláku jsou sice srovnatelné s velikostí dlaně, ale k uložení knih, několika krabic s dopisy, starými časopisy stačí. I lyže a nějaké zbytečnosti se do nich vejdou a odlehčí bytu.

Jiří Janouškovec

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy