ÚS si dělá, co chce. Rohanová podnikne další právní kroky

AKTUALIZUJEME

Ústavní soud (ÚS) podle webu iRozhlas.cz nevyhověl stížnosti Denisy Rohanové, prezidentské volby se tak s konečnou platností účastnit nebude. Web informaci zveřejnil s odkazem na vyjádření předsedy soudu Pavla Rychetského. Oficiálně soud zatím výsledek nevyhlásil ani neoznámil.

Rohanová přitom o rozhodnutí ÚS neměla žádné oficiální informace. »V pátek jsem osobně volala na Ústavní soud, ale nic mi sděleno nebylo a včera volali novináři, jestli budu v Praze,« řekla pro iportaL24.cz Rohanová, kterou ale o případném rozhodnutí nikdo kompetentní neinformoval. »Překvapuje mne přístup soudu v této věci. Výborné na tom je, že to vědí všichni dřív než já. Rychetský přitom po telefonu klidně novinářům řekne, že to zamítli, ještě ale nemám ani odůvodnění a v datové schránce také nic,« dodala Rohanová s tím, že rozhodně podnikne další právní kroky.

Rychetského nestandardní postup potvrzuje přitom i generální sekretář ÚS Vlastimil Göttinger. »Musíme nejprve informovat účastníky řízení, teprve potom média,« řekl. Oficiálně tak soud výsledek oznámí pravděpodobně ve středu.

O všech podnětech souvisejících s volbami rozhoduje plénum ÚS, tedy sbor všech ústavních soudců. Plénum se schází neveřejně, výsledek poté oznamuje různými cestami, záleží na způsobu vyřízení stížnosti a výroku rozhodnutí. Že se bude o Rohanové jednat dnes, potvrdil Rychetský už odpoledne.

Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo. Nejvyšší správní soud ale rozhodnutí zvrátil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle Nejvyššího správního soudu nemohou takto »natáhnout« svůj politický vliv daleko za konec mandátu.

Kromě Rohanové, která působí jako prezidentka České asociace povinných, se na ÚS obrátili také další nezaregistrovaní uchazeči o Hrad. Stížnost matematika a podnikatele Karla Janečka soudci už dříve odmítli, stejně jako podnět Pavla Zítka z Kadaně.

O Hrad se podle platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Z voleb odstoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podpořil Nerudovou.

Od středy mohou na určených místech hlasovat z auta voliči, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci či karanténě. V pobytových zařízeních bude možné hlasovat 12. ledna. Klasické volební místnosti se otevřou v pátek.

(red)

FOTO – ČTK/Kateřina Šulová

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. U ÚS působil a pravděpodobně působí občan USA označovaný jako PORADCE, V americké angličtině to znamená, že PORADCE řídí Ústavní soud a tím rozhodování soudů nižších stupňů. Tím by řídil celou státní a veřejnou správu . K tomuto výkonu má donucovací prostředky jako je tajná policie s obušky, pouty, psy na lidi, koně , exekutory a hlídače vězňů
    V ČR má kancelář Státní bezpečnost USA

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy