Home Zahraničí USA asi hodí Guaidóa přes palubu, chtějí venezuelskou ropu

USA asi hodí Guaidóa přes palubu, chtějí venezuelskou ropu

Juan Guaidó FOTO – ČTK/AP

Spojené státy se chystají přestat uznávat lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely, informovala CNN s odvoláním na dva zdroje z venezuelské opozice. Její část uvažuje o stejném kroku, napsal tento týden deník Financial Times. Podle něj to souvisí se snahou Washingtonu odblokovat zamrzlá jednání mezi venezuelskou opozicí a vládou. Připraveno je v té souvislosti zřejmě i zmírnění amerických sankcí vůči Caracasu. Zjevným cílem je zvýšení těžby ropy v této jihoamerické zemi.

Americký velvyslanec pro Venezuelu James Story, jenž sídlí v Kolumbii, ve čtvrtek uvedl, že zamrzlá jednání, která se konala loni v mexické metropoli, budou brzy obnovena.

Za prozatímního prezidenta Venezuely uznala formálně v roce 2019 Guaidóa padesátka zemí, včetně České republiky a řady dalších států EU kvůli údajně nesvobodným volbám, v nichž byl v roce 2018 znovu zvolen prezidentem Nicolás Maduro. Guaidó sestavil i svůj kabinet, který má vyslance v řadě zemí a který disponuje některými financemi, jež Západ Madurově vládě v rámci sankcí zablokoval.

CNN dnes s odkazem na dva zdroje z venezuelské opozice uvedla, že status Guaidóovi odebere nový americký parlament v lednu 2023. Za prozatímního prezidenta přestala Guaidóa uznávat už loni i Evropská unie, když v lednu 2021 ministři zahraničí jeho pozici snížili na srovnatelnou s dalšími opozičními lídry. Tento krok souvisel i s ustavením nového parlamentu. Guaidó přestal být jeho předsedou a většinu v něm obsadili členové Madurovy strany.

Guaidó se v lednu 2019 stal předsedou parlamentu tehdy ovládaného opozicí, který odmítl uznat nový Madurův mandát. Tradičně roztříštěná venezuelská opozice se tehdy nebývale sjednotila a doufala, že tento krok spolu s masivní zahraniční podporou povede k odstoupení Madura. Část opozice ale už nyní Guaidóa podporovat přestala.

»Některé evropské vlády podporují obnovu jednání s Madurem kvůli současné energetické krizi,« řekl podle deníku Financial Times tento týden venezuelský opoziční lídr Leopoldo López, který v roce 2020 emigroval do Španělska. López žádné konkrétní země nejmenoval.

(ici, čtk)