USA budou potřebovat 15 let na doplnění svých hlavních zbraňových systémů

Americká vojenská pomoc Ukrajině, která již přesáhla 32 miliard dolarů, odhalila neschopnost USA rychle zvýšit výrobu mnoha druhů zbraní a munice, které potřebuje jak Kyjev, tak i samotný Washington a jeho spojenci. K tomuto závěru dospěli autoři článku, který byl ve středu zveřejněn na internetových stránkách deníku Washington Post a který tuto problematiku analyzoval.

Podle jejich názoru ukrajinský konflikt odhalil hluboké problémy, které musí Spojené státy překonat, aby mohly vyrábět zbraně pro své potřeby i pro potřeby svých spojenců. Podle řady amerických analytiků Pentagon nedělá dost pro doplnění zásob zbraní, které opustily americké sklady a byly převezeny na Ukrajinu. Podle autorů materiálu představitelé amerického vojenského velení přímo poukazují na »křehkost« vojensko-průmyslového komplexu země (MIC).

Například současný objem výroby amerických závodů nemusí stačit na to, aby zabránil vyčerpání zásob klíčových zbraní a munice, které Spojené státy dodávají na Ukrajinu. V této souvislosti deník Washington Post uvádí, že doplnění zásob klíčových zbraňových systémů bude při mírovém tempu výroby trvat 15 let a při válečném tempu více než osm let. Publikace na tomto seznamu uvádí řízené střely, letadla a úderné drony, které by mohly být předány spojencům. Vysoce přesné řízené střely M982 Excalibur zaslané Kyjevu by však USA potřebovaly k doplnění čtyři roky, zatímco HIMARS by potřebovaly dva a půl roku.

Nepředvídatelná poptávka

Podle listu se problém neomezuje jen na to, co USA dodávají Ukrajině. Jde o to, že při současném tempu výroby by obměna americké flotily vrtulníků UH-60 Black Hawk trvala více než 10 let a pokročilých raket vzduch-vzduch středního doletu téměř 20 let. Pentagonu by trvalo nejméně 44 let, než by mohl nahradit svou flotilu letadlových lodí. Publikace vysvětluje, že v desetiletích od druhé světové války vojenské výdaje klesly a vojensko-průmyslový komplex se prudce zmenšil. Například z 51 velkých společností v tomto odvětví v 90. letech 20. století jich dnes zůstalo jen pět.

Podle odborníků nepředvídatelná poptávka v oblasti obrany a krátkodobé zakázky značně omezily investice do dalších kapacit. Výroba moderního vojenského vybavení je velmi náročná. Časopis vysvětluje, že k výrobě jedné stíhačky F-35 je zapotřebí 300 000 dílů od 1 700 dodavatelů. Situaci komplikuje také rostoucí počet zákonodárců, kteří se domnívají, že Spojené státy poskytují Ukrajině příliš velkou pomoc. Nedávný průzkum ukázal, že tento postoj zastává 40 % republikánů v Kongresu, zatímco loni na jaře to bylo 9 %. Jak se píše v článku, není jasné, jak dlouho budou Američané v době inflace a ekonomického napětí tolerovat vojenské výdaje, které již přesahují 3 % HDP.

V Evropě, jsou podle listu problémy neméně závažné. Například v Německu se má za to, že zásoby munice vystačí na dva dny bojů uprostřed plánů na dramatické rozšíření armády, a ve Velké Británii na osm dní bojů. Aby se tyto problémy vyřešily, zkoumají vedoucí představitelé EU způsoby, jak urychlit výrobu, možná prostřednictvím dohod o předběžném zadávání zakázek, podobně jako v případě vývoje vakcín proti COVID-19.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy