Vojáci jihokorejské armády rozmísťují 155mm houfnice během vojenského cvičení v jihokorejském Goseongu. FOTO - ČTK/AP/Jang Se-young

Washington chce nakoupit od Jižní Koreje dělostřelecké granáty a poslat je na Ukrajinu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl nejmenovaný americký činitel. Soul ovšem trvá na tom, že konečným uživatelem munice musí být Spojené státy a že na jeho politice nedodávat Ukrajině smrtící zbraně se nic nemění.

Americký představitel, který hovořil pod podmínkou anonymity, potvrdil, že Washington chce poslat na Ukrajinu jihokorejské dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů. Uvedl také, že nákup munice by mohl být hrazen z fondu vytvořeného pro poskytování vojenské pomoci Ukrajině.

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho postoj neposkytovat Ukrajině smrtící zbraně se nemění a že jednání s Washingtonem jsou vedena »za předpokladu, že konečným uživatelem jsou USA«. »S cílem nahradit nedostatek zásob munice ráže 155 milimetrů v USA se odehrávají jednání mezi USA a korejskými společnostmi o vývozu munice,« uvedlo ministerstvo v prohlášení.

K dodávkám zbraní Ukrajině vyzval Jižní Koreu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jižní Korea je sice spojencem USA, nechce si však neznepřátelit Rusko jak z ekonomických důvodů, tak kvůli vlivu, který může Moskva uplatňovat na Severní Koreu.

Deník The Wall Street Journal dříve s odvoláním na americké představitele obeznámené s jednáním uvedl, že dohoda se týká nákupu 100 000 dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů, které mají být dodány na Ukrajinu.

Minulý měsíc jihokorejský prezident Jun Sok-jol uvedl, že Soul neposkytl Ukrajině žádné smrtící zbraně. Učinil tak poté, co ruský prezident Vladimir Putin varoval, že takové rozhodnutí by zničilo vztahy mezi oběma zeměmi.

Snaha o dodávku nábojů koresponduje s informacemi, že ukrajinská armáda kvůli nedostatku munice začala používat systémy, které byly dlouhodobě uskladněny. Jak 93. brigáda informovala na Facebooku, u Soledaru používá houfnice M-46 vzácné ráže 130 milimetrů. Houfnice vznikla již v 50. letech a ve své době patřila k dělům s nejdelším dostřelem a schopností zasáhnout na vzdálenost 27 kilometrů.

(cik, čtk)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here