Home Zahraničí USA vidí, že některé klíčové země nejsou nakloněny Washingtonu v konfliktu s...

USA vidí, že některé klíčové země nejsou nakloněny Washingtonu v konfliktu s Ruskem a Čínou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americké zpravodajské služby konstatují, že řada vlivných států, včetně Brazílie, Egypta, Indie a Pákistánu, není nakloněna podpoře Washingtonu v jeho vyjednávání s Moskvou a Pekingem, napsal deník Washington Post.

Podle publikace »globální program prezidenta Bidena čelí značným výzvám, protože velké rozvojové země se snaží vyhnout zostřujícímu se střetu mezi Spojenými státy, Ruskem a Čínou a v některých případech využívají tohoto soupeření k vlastnímu prospěchu«. Vyplývá to z tajných hodnocení amerických zpravodajských služeb, která unikla na internet, upřesňuje list.

Článek zdůrazňuje, že Brazílie, Egypt, Indie a Pákistán nejsou ochotny jednoznačně podporovat jednu nebo druhou stranu »v době, kdy Amerika již není nezpochybnitelnou světovou supervelmocí«. Podle amerických zpravodajských služeb mají vlivné regionální mocnosti tendenci »vyčkávat« ve světle soupeření mezi Washingtonem, Moskvou a Pekingem. Rovněž se uvádí, že Rusko »prokazuje schopnost odrážet tlak Západu«. Zatímco klíčoví spojenci USA v Evropě a východní Asii podpořili Bidenovo ukrajinské tažení a poskytují více zbraní a zároveň se zbavují ruské energie, jinde se Washington setkal s odporem.

»Podle jednoho z uniklých dokumentů pákistánská ministryně zahraničních věcí Hina Rabbání Khárová v březnu tvrdila, že její země se již nemůže ‚snažit udržovat střední cestu mezi Čínou a Spojenými státy‘,« uvádí deník. V poznámce zdůraznila, že spolupráce s Čínou je pro Pákistán »skutečně strategická«. Podle americké strany pákistánský premiér Šahbáz Šaríf v únoru konzultoval s podřízeným otázku protiruské rezoluce Valného shromáždění OSN. Během diskuse jeden ze Šarífových asistentů prohlásil, že podpora rezoluce by narušila jednání s Ruskem o obchodních a energetických otázkách. Pákistán se nakonec zdržel hlasování o rezoluci.

»Stejně tak se zdálo, že Indie se vyhýbá tomu, aby se postavila na stranu Washingtonu či Moskvy,« uvádí se v článku. Podle amerických zpravodajských informací poradce indického premiéra pro národní bezpečnost Adžit Doval vyjádřil připravenost Dillí podpořit Moskvu na mezinárodních platformách. Doval údajně rovněž poznamenal, že Indie »se neodchýlí od zásadového postoje, který zaujala v minulosti«, a nepodpoří zmíněnou protiruskou rezoluci ve Valném shromáždění OSN, napsal deník.

V článku se dále poznamenává, že brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva »rozzlobil země NATO narážkami na to, že dodávkami zbraní Kyjevu prodlužují konflikt na Ukrajině«, a také vlastními návrhy na urovnání. Publikace rovněž citovala zprávy amerických zpravodajských služeb, že Egypt měl dříve v úmyslu dodat rakety Rusku, »ale později zřejmě podlehl tlaku USA a dohodu odložil«.

Již dříve mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k publikaci listu Washington Post, která takovou dohodu mezi Moskvou a Káhirou předpokládala, uvedl, že to vypadá jako další informační lapsus. Mluvčí egyptského ministerstva zahraničí označil článek za výmysl, který se nezakládá na pravdě.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.