Úspěšná značka STAČILO! se začíná rozšiřovat i po krajích. Rodí se koalice pro zářijové volby

Využít marketingového potenciálu úspěšné značky STAČILO! chtějí komunisté, ale i další levicové či národní síly i v nadcházejících krajských volbách, které nás čekají v září. Koalice pod tímto názvem získala před deseti dny ve volbách do Evropského parlamentu 283 935 hlasů (9,56 procenta) a dva mandáty.

»Úspěšný výsledek pro volební uskupení STAČILO!, znamenající v novém složení EP zisk mandátů pro dva europoslance, Kateřinu Konečnou a Ondřeje Dostála, je výzvou pro pokračování koalice STAČILO! i v následujících volbách,« uvedl například Výkonný výbor KSČM Plzeňského kraje ve stanovisku, které redakci iportaL24.cz zaslal jeho šéf Miroslav Kavij.

Výsledkem je podle něj vytvoření společné kandidátní listiny stran KSČM, SD–SN a ČSNS pro volby do Zastupitelstva Plzeňského kraje. »Priority volebního programu koalice STAČILO! budou zaměřeny na kvalitní a dostupnou péči pro všechny občany, bezpečnost kraje, sociální zabezpečení a bytovou výstavbu, oblast vzdělávání a další oblasti směřující k naplnění spokojeného života občanů Plzeňského kraje. Společná kandidátní listina koalice STAČILO! je nejen vyslyšením občanů v pokračování sjednocování levicových a vlasteneckých sil, které vytvoří protiváhu asociální vládě Petra Fialy, ale dává také předpoklad k překreslení politické mapy na úrovni krajů v letošním roce a následně v nadcházejících sněmovních volbách v roce 2025,« dodává se ve stanovisku.

STAČILO! se tento týden utvoří také pro volby do Jihočeského krajského zastupitelstva. »Pracujeme pro lidi a říkáme jasné STAČILO! zcela nekoncepční politice asociálních lobbistů! Spojená vlastenecká levice má na prvním místě člověka jako aktivního tvůrce krajské politiky,« uvedl pro iportaL24.cz Marek Adam z propagační sekce Krajského volebního štábu při KV KSČM v Českých Budějovicích.  

V jižních Čechách bude navíc koalice širší – nejen na půdorysu eurokandidátky STAČILO!, ale navíc i s ČSSD – Českou suverenitou sociální demokracií. K podpisu koaliční smlouvy dojde ve čtvrtek 20. června v Českých Budějovicích a následovat bude od 14 hodin tisková konference, jíž se zúčastní místopředsedkyně KSČM Marie Pěnčíková, předsedkyně SD-SN Alena Dernerová, expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda národních socialistů Michal Klusáček.

Jihočeská koalice STAČILO! vsadila na mladé ženy. Lídryní bude Kateřina Jirousová, praktická lékařka a zastupitelka ve městě Soběslavi, dvojkou pak právnička a bývalá členka České strany sociálně demokratické Jana Turoňová, která kandidovala do EP na třetím místě za zvolenou dvojicí Konečná, Dostál. Zkušená politička je obyvatelkou malé obce Bednárec, kterou najdeme na Jindřichohradecku, a tentokrát bude kandidovat za ČSNS.

»Základní ideu nového krajského uskupení garantuje důraz na transparentní hospodaření Jihočeského kraje, jež bude prověřováno s péčí řádného hospodáře, který jako dobrý hospodář ví, co jeho lidé potřebují. Kraj musí být vnímavý hospodář, který svým lidem pozorně naslouchá,« připojil Adam.

Značka STAČILO! nebude chybět ani v názvu koalice ve Středočeském kraji, ačkoli původní název měl být »jen« SPOJENÁ LEVICE KSČM, ČSSD a ČSNS. »Je potřeba využít potenciálu značky STAČILO! Naši koaliční partneři s tím neměli vůbec žádný problém,« popsal novinku pro iportaL24.cz předseda středočeských komunistů Jan Klán.

Středočeská koaliční smlouva mezi KSČM, ČSSD a národními socialisty byla podepsána již 1. května – v symbolický den na symbolickém místě na pražském Střeleckém ostrově. V čele kandidátky stojí záchranář z Trhových Dušníků Jindřich Havelka (KSČM). V první pětce jsou dále místopředseda ČSSD Pavel Havránek, člen výkonného výboru KSČM Zdeněk Štefek, předsedkyně Středočeské krajské organizace ČSSD a předsedkyně finančního výboru města Kralupy Dana Smejkalová a konečně jako číslo pět jde do voleb za KSČM Tereza Čechová Humpolcová. 

Koalice, která ponese nově oficiální název STAČILO – SPOJENÁ LEVICE KSČM, ČSSD a ČSNS, bude prosazovat nový model podpory bytové výstavby, na který půjde ročně 300 milionů korun. Chce rovněž zajistit veřejnou dopravu pro žáky, studenty a seniory nad 65 let zdarma. Za prioritu považuje také rozvoj sítě zdravotnických zařízení od nemocnic po ordinace, ať již praktické, zubní, dětské či pohotovostní. Nedostatečnou infrastrukturu v obcích, např. škol, školek či domovů seniorů, chce řešit i stavebnicově. V programu nechybí ani zadržování vody v krajině, podpora výkupu akcií vodárenských společností a další body.

Dá se předpokládat, že koalice STAČILO! se v různých podobách utvoří i v dalších krajích (KSČM a ČSSD jsou definitivně dohodnuté například ve Zlínském a Jihomoravském kraji). Výjimkou je Ústecký kraj, kde jde KSČM v koalici se Sociální demokracií (SOCDEM), což je osvědčený model na základě koaliční spolupráce na krajském úřadě v době, kdy byl hejtmanem Oldřich Bubeníček (KSČM). Ten nyní ohlásil návrat do velké politiky a koalici povede i pro krajské volby.

Ty se budou letos konat v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Poměrně brzký termín vyhlásil prezident Petr Pavel na konci května. Za plenty a k urnám se půjde ve 13 krajích, do Zastupitelstva hlavního města Prahy se volí souběžně s obecními volbami, které připadají na rok 2026. Souběžně s krajskými volbami proběhnou i volby do třetiny Senátu Parlamentu ČR.

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy